SpravodajstvoTechnológie

NASA „otvára“ ISS pre turistov. Tiež chce započať nové komerčné kooperácie

Američania prijali smernicu, ktorá umožňuje započatie nových komerčných spoluprác

Americká NASA prostredníctvom svojich stránok oznamuje, že otvára ISS pre prvých turistov. Nebude to však lacný špás. Odhadovaná cena prenocovania je 35-tisíc dolárov/noc. Okrem iného chce započať aj ďalšie komerčné spolupráce.

„NASA otvára Medzinárodnú vesmírnu stanicu pre komerčné podnikanie, aby inovácie a vynaliezavosť v USA mohli urýchliť prosperujúcu obchodnú ekonomiku na obežnej dráhe Zeme.“ píše americká NASA na svojich stránkach.

NASA tento krok oznámila v čase, kedy sa sústreďuje na dosiahnutie nedávno stanoveného cieľa, ktorým je dostať späť ľudí na povrch Mesiaca do roku 2024. Kľúčovým nástrojom na dosiahnutie tohto cieľa je projekt Artemis, ktorý vyvoláva v odbornej komunite mnoho otázok a neistoty. Zatiaľ čo niektoré štáty prejavili vcelku záujem o tento projekt, tak existuje aj druhá skupina štátov, ktoré nie sú tak nadšenými. Napríklad šéf ruskej agentúry Roscosmos prirovnáva projekt  skôr k NATO, ako ku medzinárodnému projektu, ktorý by mal priniesť prosperitu všetkým.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie je to len o turistike, ale aj o výskume

Americká NASA verí, že komerčné cestovanie na ISS môže vo všeobecnosti akcelerovať vesmírny výskum. Pričom záujem o spoluprácu na komerčnej báze prejavilo už viacero spoločností. Cieľom NASA je však podľa slov spoločnosti partnerstvo, kde sa stanú zákazníkov, ktorí nakupuje služby za nízke náklady. Zároveň však treba dodať, že to nie je len o turistike, ale aj o výskumne, ktorý láka mnohé spoločnosti na obežnú dráhu našej Zeme.

NASA zároveň prezrádza, že aktuálne kooperuje už z viac ako 50 spoločnosťami, s ktorými vykonáva komerčný výskum a vývoj kozmickej stanice prostredníctvom amerického národného laboratória pre vesmírnu stanicu a ich výsledky sú veľmi sľubné. Len pre zaujímavosť, celkovo by sa mala americká časť ISS rozšíriť o 14 nových komerčných zariadení.

„Účelom tohto úsilia je rozšíriť rozsah komerčnej činnosti na vesmírnej stanici nad rámec mandátu národného laboratória ISS, ktorý je obmedzený na výskum a vývoj. Nová smernica NASA umožní komerčnú výrobu a umožní NASA aj súkromným kozmonautom vykonávať nové obchodné činnosti na palube orbitálneho laboratória.“

Americký prezident Donald Trump sa na margo tohto kroku vyjadril, že cieľom tohto komerčného programu nie je dostať ľudí na Mesiac, to dokázali už 50 rokov dozadu. Mali by sa však sústrediť na oveľa väčšie cielia, spomedzi ktorých vyčnieva Mars, obrana a veda.

Vesmírna turistika je tu už dlhšie

Hoci s pojmom vesmírna turistika sme sa začali aktívne stretávať len nedávno, tak v skutočnosti je tu s nami už dlhšiu dobu. Najväčšími priekopníkmi v tejto oblasti sú Rusi, ktorí v rokoch 2001 až 2009 zrealizovali v kooperácii so spoločnosťou RSC 8-krátkych komerčných misií. Kozmickými turistami boli: Dennis Tito (USA, 2001), Mark Shuttleworth (Spojené kráľovstvo, 2002), Gregory Olsen (USA, 2006), Anousheh Ansari (USA, 2006), Richard Garriott (USA, 2008), Charles Simonyi (USA, 2007, 2009) a Guy Laliberte (Kanada, 2009).

Len pre zaujímavosť, Roscosmos pošle ďalších civilných turistov do vesmíru, z ktorých sa bude dokonca môcť aj jeden poprechádzať vo voľnom vesmíre, už v roku 2023.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close