SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci mali možnosť po prvýkrát zistiť, čo sa ukrýva v jadre našej galaxie

Opierali sa o 20 rokov výskumov a zvláštnu bublinu, ktorá nemala existovať

Stred našej galaxie je pre astronómov jedným z najzáhadnejších miest vo vesmíre. Na to, aby mohli vidieť ako vyzerá, sa musia dostať cez hrubú vrstvu vesmírnych plynov.

Je zaujímavé, že astronómovia dokážu zistiť viac informácií o vzdialených galaxiách, ako o tej našej. Posledné roky preskúmali jadrá iných galaxií a energiu, ktorá z nich vyžaruje. Nová štúdia sa zakladá na dátach, ktoré boli zbierané posledných 20 rokov. K zodpovedaniu otázky, ako stred našej galaxie vyzerá,  pomohla vedcom vodíková bublina, ktorá by nemala vôbec existovať. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ionizované plyny

Tím výskumníkov využil dáta z Wisconsin H-Alpha Mapper telescope (pozn. redakcie: WHAM), aby sa dozvedeli viac o energii našej galaxie, Mliečnej dráhy. Blízko jadra sa našlo enormné množstvo vodíka, ktorý je ionizovaný. Ako väčšina ionizovaných plynov, prišiel ovšetky elektróny. Teleskop WHAM dokáže vidieť ionizovaný plyn.

Faktom je, že ionizované plyny sa po istom čase vrátia do svojho neutrálneho štádia. To, že je plyn uprostred našej galaxie neustále ionizovaný, značí o istej forme energetického zdroja. Vedci tvrdia, že potrebnú energiu dodáva špecifická hviezdna formácia, avšak nie je to isté.

„Bez pretrvávajúceho energetického zdroja si voľné elektróny nájdu k sebe cestu a spoja sa, vytvárajúc neutrálny stav,“ vysvetľuje autor štúdie, Matthew Haffner.

Pred pár rokmi sa spoluautor štúdie, Bob Benjamin, pozeral na dáta, ktoré prišli z teleskopu WHAM. Všimol si bublinu ionizovaného vodíka, ktorá vychádzala z centra Mliečnej dráhy. Zaujímavosťou bol tvar bubliny. Astronómovia ho nazvali „naklonený disk“. Tento netradičný tvar nemôže byť spôsobený známymi faktormi, ako napríklad rotácia galaxie. Vedci si však všimli, že disk ionizovaného vodíka „vytŕča“ cez hrubú stenu kozmického prachu. Naskytla sa im jedinečná možnosť študovať ho priamo.

„Viacero predchádzajúcich výskumov sa zameralo na pozorovanie kvality, či kvantity ionizovaného plynu v mnohých špirálovitých galaxiách, po prvýkrát však máme možnosť porovnať tieto údaje s našou vlastnou galaxiou,“ vysvetľuje Matthew Haffner.

Vedci si však uvedomujú, že zistiť zdroj energie, ktorý poháňa ionizáciu v jadre našej galaxie, dokáže až nasledujúca generácia teleskopov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close