SpravodajstvoVeda a výskum

Čo narúša vesmírne objekty na kraji Slnečnej sústavy? Tím astrofyzikov popiera existenciu Deviatej planéty

Na okraji Slnečnej sústavy sa vesmírne objekty správajú zvláštne. Úlohou vedcov je zistiť prečo

Väčšina Slnečnej sústavy sa správa tak, ako to vedci očakávajú. Na okraji, ďaleko za obežnou dráhou Neptúnu sa však deje niečo zvláštne. V tejto oblasti môžeme nájsť vesmírne objekty, ktoré obiehajú okolo Slnka úplne inak, než planéty, ktoré sa nachádzajú bližšie.

Vedci sa snažia prísť na to, prečo sa tieto telesá v „oddelenom disku“ správajú tak zvláštne. Doteraz je najznámejším vysvetlením hypotetická existencia Deviatej planéty. Ide o veľkú, doteraz nepozorovanú planétu, ktorá sa nachádza na samotnom okraji sústavy. Práve tá by mala narúšať obežné dráhy vzdialených objektov. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Deviata planéta však nie je jediným možným vysvetlením, s ktorým astrofyzici pracujú. Najnovšia štúdia vedcov hovorí o tom, že obežné dráhy vzdialených objektov nenarúša záhadná planéta, ale kolektívna gravitácia všetkých vzdialených objektov. Tá môže za to, že sa ich obežné dráhy v priebehu miliónov rokov zmenili.

„Okraj Slnečnej sústavy je oveľa bližšie než vzdialené hviezdy v našej galaxii,ktoré môžeme preskúmať bez problémov, napriek tomu je pre nás obrovskou záhadou,“ hovorí astrofyzička Ann-Marie Madigan.

Pátranie po Deviatej planéte

Jej tím sa stal prvým, ktorý dokázal zrekonštruovať všetky orbitálne anomálie, s ktorými sa vedci za posledné roky stretli. Hoci vedci nedokážu pozorovať oblasť, o ktorej je reč, objavuje sa čoraz viac dôkazov o tom, že ide o zaplnený región. Hovoríme o oblasti, ktorá končí niekde za najvzdialenejším bodom obežnej dráhy Pluta, 55 astronomických jednotiek od Slnka (pozn. redakcie: 1 astronomická jednotka sa rovná vzdialenosti Zeme od Slnka.).

Vzdialené objekty, ako napríklad Leleākūhonua, neprekročia vo svojom najbližšom bode ku Slnku vzdialenosť 65 astronomických jednotiek. Vesmírny objekt Sedna má obežnú dráhu vo vzdialenostiach od 76 až do 937 astronomických jednotiek. Objekt FarFarOut bol odhalený vo vzdialenosti 140 astronomických jednotiek.

Okrem vzdialenosti si môžete všimnúť, že vzdialenosti od Slnka v najvyššom a najnižšom bode sa výrazne líšia. Znamená to, že ich orbity sú extrémne eliptické. Tím zostrojil simuláciu všetkých známych vesmírnych objektov. Simulácia začala s „bežnými“ obežnými dráhami, ktoré sa ale rýchlo pokazili. Objekty sa začali svojou gravitačnou silou odtláčať a priťahovať, čo viedlo ku zmene obežnej dráhy.

Zároveň dva ďalšie, nezávislé prieskumy odhalili ďalšie vzdialené objekty. Tie boli začlenené do simulácie a tím vedcov nedokázal rozpoznať žiadne stopy po Deviatej planéte. Zároveň však dodávajú, že treba počkať na novú generáciu teleskopov, ktoré dokážu záhadu raz a navždy vyriešiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close