SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite si prelet nad jedným z najväčších marťanských ľadových rezervoárov

Európska vesmírna agentúra vytvorila video, ktoré zachytáva kráter Korolev

Zábery zo sondy na obežnej dráhe Marsu nám ukazujú, aké by to bolo preletieť sa ponad červenú planétu.

Ide o najnovšie video z dielne Európskej vesmírnej agentúry, ktoré zachytila sonda Mars Express. Na ňom môžeme vidieť jeden z najúchvatnejších marťanských kráterov. Zábery sú normálne robené z vtáčej perspektívy a video kombinuje topografické informácie so stereo kanálmi kamery s vysokým rozlíšením, HRSC (pozn. redakcie: High Resolution Stereo Camera). Pomocou nich sa vytvoril trojdimenzionálny povrch, ktorý bol neskôr zachytený v odlišných perspektívach. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kráter na videu nesie názov Korolev a v priemere má 82 km. Hlboký je najmenej 2 km. Nájsť ho môžete v severnej časti planéty, len kúsok od dunovej oblasti, ktorá obklopuje časť severnej polárnej čiapočky. To, čo vidíte na videu nie je sneh, avšak tento kráter je takmer vždy zaplnený vodným ľadom. Ide o najväčší ľadový rezervoár, ktorý sa nenachádza v polárnej oblasti.

Ľadový rezervoár

Ako je možné, že sa dokáže v tomto prostredí ľad udržať, keď všetka voda, pod vplyvom tenkej atmosféry, sublimuje? Rovnako ako suchý ľad na Zemi, aj voda na Marse sa vo väčšine prípadov premení z pevného skupenstva, rovno na plyn. Môže za to nízky atmosférický tlak. Teplota však dokáže ovplyvniť stabilitu ľadu. Vodný ľad sa dokáže v kráteri udržať preto, lebo jeho najnižšia časť slúži ako pasca na chlad.

Vedci z Európskej vesmírnej agentúry vysvetľujú, že sa vzduch nad ľadom ochladzuje a tým pádom je ťažší, než okolitý vzduch. Keďže sa teplo vo vzduchu nešíri práve najlepšie, ľad v kráteri je tým pádom chránený pred teplom a vyparovaním.

Ďalšou zaujímavosťou je, že kráter nesie meno po ruskom raketovom inžinierovi, Sergejovi Pavlovičovi Koroľovi. Ten zostrojil prvú ruskú interkontinentálnu raketu R7, ktorá bola predchodcom moderných rakiet Sojuz. Okrem rakiet bol zodpovedný aj za vytvorenie prvého satelitu Sputnik a prvého ľudského letu do vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close