RECENZIA: Redmi Note 9 je vcelku solídny prístroj, ale má nejaké muchy. Pre koho je vhodný?

Poteší výkon, batéria a doladený systém. Sklame však kamera.

Recenzia_Redmi Note 9_displej_predný pohľad
Zdroj: Vosveteit.sk

Do redakcie nám nedávno zavítal približne na 10 dní smartfón Redmi Note 9, ktorý sme samozrejme podrobili redakčnému testu. Hneď v úvode povieme, že v mnohých oblastiach vyčnieva nad konkurenciou, ale na druhej strane je viacero oblastí, kde nás tak nenadchol. Poďme sa spolu teda pozrieť na jeho klady a zápory.

Balenie smartfónu prekvapí

Balenie smartfónu skutočne poteší. Dôvodom je, že okrem samotného zariadenia v ňom nájdete gumený obal, ktorý je farebne prispôsobený farbe zariadenia, rýchlo nabíjačku (s výkonom 22,5W) a čo nás milo prekvapilo, bola nalepená ochrana fólia na displeji zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Recenzia_Redmi Note 9_balenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Nechýbala samozrejme ani spona na SIM kartu a niekoľko návodov, ktoré pravdepodobne nikdy neotvoríte.

Vzhľad a konštrukcia

Hoci vzhľad je individuálnou záležitosťou, tak musíme povedať, že patrí určite medzi lepšie. Zariadenie sme mali v šedej farbe, ktorá mierne prechádza do modrej. Ide vcelku o lesklý kryt, ktorý je okrem iného aj „lapačom“ odtlačkov. Hrany zariadenia sú vyhotovené z plastu, ktorý vyzerá na prvý pohľad vcelku solídne. Pri dotyku však pocítite, že to nie je kov. Na druhej strane cenovka telefónu nie je tak vysokou, aby absencia kovového rámčeku mohla byť vyčítanou. V ľavej stene nájdete priestor pre SIM kartu, v pravej stene je ovládanie hlasitosti vrátane zapínania a vypínania smartfónu, vo vrchnej časti je IR senzor a v spodnej časti nájdete výstup pre USB Type-C konektor, vcelku hlasitý reproduktor a 3,5mm  výstup pre slúchadlá.

Čo sa týka kvality spracovania, tak tam nemáme žiadnu výhradu. Tlačidlá držia pevne, telefón sa nikde neohýba a nič „nevŕzga“ (spomíname to obzvlášť preto, že telefón je vcelku veľkým). Za spomenutie ešte stojí povedať, že zadná kamera mierne vytŕča (k zarovnaniu dôjde po aplikovaní ochranného obalu). Vyzerá to vcelku dobre. Zároveň keď máte položený telefón na stole a chcete s ním pracovať, tak sa Vám „nepreklopuje“, ako je to v prípade kamier umiestnený bližšie k niektorej z hrán zadnej steny. Pod kamerou nájdeme ešte senzor odtlačkov prstov.

Displej smartfónu

Displej smartfónu je niečo, čo by mal byť jeden z rozhodujúcich faktorov pri výbere nového zariadenia. Ide o LCD panel s veľkosťou 6,53“ s rozlíšením 2340 x 1080 bodov. Pomer strán je 19,5 ku 9. Ide vcelku o dobrý pomer strán, vďaka ktorému je sledovanie videí na vysokej úrovni. Svietivosť displeja je 450 nitov, čo sa môže zdať mnohým málo. Hlavne keď to porovnáme so smartfónmi z vyššej triedy, kde je svietivosť výrazne vyššia. V praxi však ide o dostatočnú hodnotu. Viditeľnosť displeja je dobrou a to aj na priamom slnku. Aby sme nezabudli, tak vo vrchnej časti displeja nájdeme ešte prestreľ, ktorý schováva selfie kameru s rozlíšením  13-megapixelov a svietivosťou  f/2.3. Veľkosť pixelov je  1.12µm. Výsledné fotografie nie sú však tak vysokokvalitnými, že  by ste ich dali „na plátno“. Výsledné fotografie sú vhodné na Instagram či Facebook a podobne sociálne siete.

Čo nás zamrzelo je absencia Ambientného podsvietenia. Bohužiaľ to je však cena za použitú technológiu. Na druhej strane nás milo prekvapilo, že displej podporuje funkciu „Double tap to wake up“, teda prebudenie dvojitým poklepaním. To sa tak často v prípade LCD displejov nevidí. Zároveň musíme povedať, že hrany okolo displeja v porovnaní s predošlou generáciou Note 8 sa moc nezmenšili. Displej pokrýva približne 83,5% prednej strany.

Výkon smartfónu a software

Smartfón je poháňaný procesorom MediaTek Helio G85, ktorý je vyrobený 12nm procesom. Doplnený je o 4GB RAM 128GB úložný priestor (pozn. redakcie: predáva sa aj verzia 3GB/64GB). Na základe výsledkov z benchamrku (Geekbench) smartfón pri CPU dosiahol 1307 bodov. Ide takmer o identickú hodnotu, ktorú dosahuje Galaxy A50 a 2-krát takú hodnotu ako dosahuje Redmi Note 7.

Čo to však znamená v praxi? Smartfón zvláda všetky bežné úlohy bez zaváhania. Čo určite poteší je, že rozbeháte na ňom vcelku slušné hry bez toho, aby ste boli nejakým spôsobom obmedzovaný. Napríklad hru Rebel Racing (odkaz na ňu nájdete nižšie) si zahráte bez toho, aby ste zaznamenali nejaké obmedzenia. Platí to aj pre hry ako je napríklad PUBG. Zároveň však treba rátať s tým, že hry (hlavne tie novšie) nebudete hrať na tom najvyššom rozlíšení.

Rebel Racing
Rebel Racing
Developer: Hutch Games
Price: Free

Čo sa týka multitaskingu, tak tu nemôžeme povedať jedno krivé slovo. Všetko fungovalo v rámci normy a nezaznamenali sme pri bežných úlohách žiadne trhania alebo nedostatky. Smartfón je zároveň dodávaný s najnovším Androidom 10 a nadstavbou vo verzii MIUI 11.0.2. Tu treba zároveň dodať, že vzhľadom na mladý vek zariadenia môžete do budúcnosti očakávať aktualizáciu aj na Android 11 a ďalšie verzie nadstavby MIUI. Náhľad rozhrania systému si môžete pozrieť nižšie, ale nijak zvlášť sa neodlišuje od iných rozhraní smartfónov Xiaomi, resp. Redmi.

Kamera smartfónu

Xiaomi bolo v minulosti mnohokrát kritizované za kamery v smartfónoch. Neskôr prišli so zariadením Mi 8, Mi 9, Redmi K20 a ďalšie, ktoré posunuli Xiaomi míľovými krokmi dopredu. Niečo z týchto smartfónov sa „nalepilo“ aj na ďalšie modely. Posledné modely smartfónov sa však priznávame, že nás sklamali. Obzvlášť tie lacnejšie, ktorým je aj Note 9.

Recenzia_Redmi Note 9_kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Nieže by smartfón robil zlé fotografie na svoju cenovú kategóriu, ale keď máte v smartfóne 4 snímače, tak čakáte dačo výnimočné. Nehovor viac o 48-megapixelovom hlavnom snímači (doplnený je 8-megapixelový ultraširoký snímač, 2-meegapixelový makro objektív a 2-megapixelový hĺbkový objektív). V tomto prípade sa však potvrdzuje, že megapixely nie sú všetko a ani počet kamier nie je rozhodujúcim. Niekoľko vzoriek fotografií si môžete pozrieť nižšie (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli redukciou. Obrázky v pôvodnom rozlíšení môžete nájsť na tomto odkaze. Heslo na rozbalenie súboru je „heslo“).

Čo sa týka priblíženia, tak výsledné fotografie nie sú dobrými. Dôvodom je, že nejde o fyzické priblíženie, ale len o výrez zo snímku vytvoreného prostredníctvom hlavného snímača. Na druhej strane, ak potrebujete zachytiť niečo na veľkú vzdialenosť bez toho, aby ste to nejak následne spracovávali, tak priblíženie poslúži svojmu účelu.

Samotná kamera smartfónu čo sa týka videí nás vcelku sklamala. Smartfón ponúka len možnosť natáčania videí pri FULL HD rozlíšení pri 30fps. Kamera točí vcelku solídne, ak stojíte. Inak je to však keď sa pohybujete, kde stabilizácia obrazu nie to pravé orechové. Okrem iného kamera zaostruje obraz vcelku „chaoticky“. Veď posúďte sami nižšie.

Aby sme však kameru len nekritizovali, tak musíme povedať, že dobre pracuje s bokeh efektami a so zachytením fotografií na krátku vzdialenosť. Výsledné fotografie vo svojej cenovej kategórii v tomto prípade sú nadpriemernými.

Dovoľte nám ešte zhrnúť kvalitu kamery. Vo všeobecnosti platí, že na blízku vzdialenosť a za dobrých svetelných podmienok vie zachytiť vskutku veľa detailov, ktoré viete použiť aj „mimo Facebooku“. So strácajúcim svetlom však pribúda šum a fotografie nie sú dobrými. Kamera smartfónu je preto určená skôr pre menej náročného až stredne náročného používateľa, ktorý si dovolíme povedať, že bude s výsledkom spokojný. Zároveň však treba dodať, že v porovnaní s predošlou generáciou smartfónov Redmi neprišlo k výraznému posunu dopredu, a to aj napriek tomu, že  „pribudli megapixely“.

Batéria smartfónu a konektivita

Jediné čo sme ešte neprebrali je batéria a konektivita smartfónu. Čo sa týka konektivity, tak poteší Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth vo verzii 5.0, či dokonca NFC, prostredníctvom ktorého môžete vykonávať bezkontaktné platby. Pri cenovke okolo 220€ až 240€ ide vskutku výnimku.  Prejdime k batérii smartfónu. Tá je fakt obrovskou, 5020 mAh. Zariadenie okrem iného podporuje rýchle nabíjanie pri 18W a reverzné nabíjanie pri 9W. Čerešničkou na torte ako sme v úvode spomínali je, že zariadenie je dodávané s rýchlo nabíjačkou, ktorá mimochodom ponúka až 22W. Výdrž batérie tak dosahuje 1,5 až 2 aktívneho využívania. V prípade menej aktívneho používania sa dostane kľudne na 2,5 až 3 dni.  Zariadenie zároveň nabijete vcelku  rýchlo, približne za hodinku.

Redmi Note 9_nabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Aby sme ešte nezabudli, tak smartfón je vybavený aj skenerom odtlačkom prstom, ktorý sa nachádza v zadnej strane zariadenia pod kamerami. Ten reaguje veľmi rýchlo a to aj v prípadoch, kedy nemáte „najčistejšie“ ruky. Vytkli by sme mu však, že je umiestnený celkom vysoko a v prípade, ak máte menšie ruky, tak musíte telefón uchopiť dvomi rukami, aby ste ho odomkli. Druhým dychom však treba dodať, že môžete využívať odomykanie prostredníctvom tváre.

Zhodnotenie smartfónu

+ kvalitný LCD displej, funkcia prebudenia displeja dvojitým poklepaním

+ podpora NFC, Bluetooth 5.0

+ veľká batéria, dlhá výdrž, dodávaná rýchlo nabíjačka

+ doladený systém, rýchle reakcie, výkon smartfónu

– o niečo slabší fotoaparát

– zadná strana je náchylná na odtlačky

– pre niekoho môže byť „blokom“ procesor MediaTek

– vystrčený fotoaparát (rám fotoaparátu sa Vám ošúcha, ak nebudete používať obal)

Komu by sme smartfón odporučili? Ide vcelku o solídny smartfón, ktorý plnohodnotne postačuje na všetky bežné úlohy a splní svoj účel aj v prípade mierne náročnejších používateľov. Na druhej strane treba povedať, že ak patríte medzi používateľov, ktorí si potrpia na veľmi kvalitné fotografie, ktoré neskôr spracovávajú napríklad na počítači, tak potom telefón nie je pre Vás vhodným.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre