BezpečnosťSpravodajstvo

Google čelí ďalšej žalobe. Tentokrát však nejde o zanedbateľnú sumu peňazí

Google v prípade prehry môže prísť o miliardy dolárov

Google čelí ďalšej žalobe, ktorá sa dotýka monitorovania aktivity ľudí a to aj v prípadoch, kedy používatelia používajú režim Inkognito. Informuje o tom portál reuters.com.

Žaloba bola podaná na federálnom súde v San Jose (v Kalifornii) v priebehu utorka tohto týždňa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google má neoprávnene zbierať údaje

Žaloba hovorí, že Google zbiera údaje o používateľoch pomocou rôznych nástrojov ako Google Analytics, Google Ad Manager (ide o správcu reklám pre prevádzkovateľov stránok), a pomocou rôznych mobilných aplikácií, ktoré pomáhajú spoločnosti zistiť informácie o kontaktoch, zvykoch, koníčkoch a dokonca aj o „potenciálne trápnych veciach“, ktoré ľudia vyhľadávajú.

Google „nemôže pokračovať v tajnom a neoprávnenom zberu údajov prakticky od každého Američana pomocou počítača alebo telefónu,“ tvrdí žaloba.

Žaloba žiada 5 000 dolárov za porušenie federálnych zákonov pre „milióny“ používateľov, ktorí využívali služby Inkognito režimu od 1. júla 2016. Inými slovami ide miliardy dolárov.

Google sa samozrejme bráni. Vo svojom vyjadrení k danej téme hovorí, že používatelia sú o všetkom informovaní, že vybrané dáta sú zbieranými. Spoločnosť konkrétne uviedla:

„Pri každom otvorení novej karty inkognito jasne uvádzame, že webové stránky môžu zhromažďovať informácie o vašej prehliadacej činnosti,“ povedal hovorca spoločnosti Google Jose Castaneda spoločnosti Reuters.

Ako vyzerá toto oznámenie v súčasnosti sa môžete pozrieť nižšie.

Google Chrome_inkognito rezim
Zdroj: Vosveteit.sk

Kde ja zakopaná pravda?

Google už v minulosti čelil mnohým žalobám tohto typu. Pri niektorých sa úspešne bránil, a pri iných žalobách zas nie. Ťažko povedať, kde je zakopaná pravda. Z nášho pohľadu tam vidíme 2 možné interpretácie – jedna z nich je „klamlivá“ reklama, v podobe názvu „Inkognito režim“, ktorý v skutočnosti nie je až tak anonymným (hoci vo výraznej miere okliešťuje množstvo zdieľaných dát). Druhým pohľadom zas je, že Google nás informuje o tom ako sa správa. Google má vskutku bohato rozpracovanú sekciu toho, ako spravuje a zbiera informácie. Nie tak dávno sme Vám priniesli podrobný prehľad podmienok používania Google vrátane informácií, ako sú tieto dáta využívané ďalej. Inými slovami, je to „lenivosť“ (alebo ľahostajnosť?) ľudí čítať podmienky používania. Na druhej strane treba povedať, že v praxi nie je možné, aby ľudia čítali podmienky všetkých stránok a služieb, ktoré využívajú.

Aký máte názor na túto tému Vy? Dajte nám nižšie vedieť v komentároch.

Via nextweb

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close