SpravodajstvoVeda a výskum

Aj napriek úspešnému štartu Crew Dragon, Američania Rusku zaplatia desiatky miliónov $ za ich služby

Americká NASA stále plánuje zaplatiť 90-miliónov za miesto v ruskom Sojuze

Aj napriek nedávnemu úspešnému štartu modulu Crew Dragon od súkromnej americkej spoločnosti SpaceX, NASA plánuje zaplatiť 90-miliónov dolárov za miesto v ruskom module Sojuz.

Čo stojí miestenka na ruskom Sojuze? NASA zaplatila riadny balík peňazí

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pritom je možné, že ruskí kozmonauti využijú na budúci rok služby spoločnosti SpaceX a do vesmíru pocestujú z Floridy. Veľa ľudí si myslelo, že úspešný let americkej rakety bude znamenať zmenu pre americký vesmírny program. Ukázalo sa, že zatiaľ to nie je ten prípad. Po štarte dvojice astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleyho hovorili ľudia tiež o konci závislosti americkej NASA na ruskom programe.

Nič však nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá a  spolupráca medzi Spojenými štátmi a Ruskom ani zďaleka nekončí. 2. júna NASA oznámila, že miesto v ruskom module Sojuz získala astronautka Kate Rubinsová. Tá strávi na Medzinárodnej vesmírnej stanici 6 mesiacov. Rubinsová bude súčasťou Expedície 63/64. Téme sa venuje portál Forbes.

Do vesmíru poletí 14. októbra tohto roku, spolu s dvoma ruskými kozmonautmi, Sergejom Ryžikovom a Sergejom Kud-Šverkovom. Poletia z kozmodrómu Bajkonur v module Sojuz MS-17. Spomínaných 90-miliónov dolárov je za jediné miesto pre americkú astronautku. V cene je zahrnutý aj potrebný tréning a všetky prípravy spojené so štartom.

Koniec spolupráce?

Prečo sa nemohla americká astronautka pripojiť k misii Crew-1, ktorá je naplánovaná na 30. augusta tohto roku? Momentálne majú na palube Crew Dragon rezervované miesto traja americký astronauti a jeden japonský astronaut, no do modulu sa zmestí 7 ľudí.

„Pre nasledujúce misie sme si rezervovali u súkromných spoločností len 4 miesta pre astronautov. Zvyšný priestor bude využitý na transport takmer 100-kg nákladu na medzinárodnú vesmírnu stanicu a naspäť,“ vyjadrila sa hovorkyňa NASA, Stephanie Schierholz.

Ak je Rubinsovej cesta na vesmírnu stanicu poslednou, ktorú podstúpia američania na palube ruskej rakety, otvára sa nová alternatíva. S nedostatkom financií od NASA možno začne ruský Roskozmos využívať lacnejšiu variantu a taktiež si kupovať miesta na raketách spoločností SpaceX, či Boeing.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close