BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook: Nechceme byť „rozhodcom pravdy“. Radšej verifikujeme osoby spravujúce veľké stránky

„... politický prejav je jednou z najcitlivejších častí demokracie a ľudia by mali mať možnosť vidieť, čo hovoria politici...“ hovorí Mark.

Americký prezident spravil v priebehu posledných dní vcelku veľký humbug okolo vymazaných a označených statusov špeciálnym znakom naznačujúcim nepravdivosť tvrdení na sociálnej sieti Twitter. Celá situácia vyústila dokonca v to, že americké úrady prijali Výkonný príkaz na zabránenie online cenzúre, ktorého cieľom je posilniť slobodu prejavu.

Facebook nechce byť „rozhodcom pravdy“

Hoci celá situácia vznikla ako dôsledok vymazania a označenia statusov sociálnou sieťou Twitter, tak dopady to bude mať na celé odvetvie. Poukazuje na to portál cnbc.com, pre ktorý sa vyjadril Mark Zuckeberg, že vo všeobecnosti súkromné spoločnosti by nemali byť „arbitrom pravdy“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nemyslím si, že Facebook a súkromné spoločnosti by vo všeobecnosti mali byť „rozhodcami pravdy…“, pričom ďalej dodal, že: „… politický prejav je jednou z najcitlivejších častí demokracie a ľudia by mali mať možnosť vidieť, čo hovoria politici…“ hovorí Mark.

Zuckerberg ďalej vysvetľoval, že hoci Facebook má zavedený program kontroly faktov, tak jeho účelom je odchytenie tých „najhorších“ vecí. Toto stojí aj za rozhodnutím ponechať politikom „spravodajské príspevky“, ktoré môžu nejakým spôsobom porušovať pravidlá.

„Zmyslom tohto programu nie je pokúšať sa analyzovať slová, či je niečo mierne pravdivé alebo nepravdivé,…“ uviedol Mark.

Spoločnosť sa prikláňa skôr k riešeniu, aby boli jednotlivé vyjadrenia od skutočných ľudí. Preto chce overovať vlastníkov stránok s vysokým dosahom, ktoré vykazujú „vzorec nedôveryhodného správania“, a stránok, ktorých obsah je virálnym na pravidelnej báze.

V prípade, ak nebude vlastník stránky súhlasiť s overením identity, tak Facebook mu obmedzí dosahy príspevkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close