SpravodajstvoVeda a výskum

Ako vznikala Mliečna dráha? Vedci sa blížia k odpovediam

Doteraz najpresnejší model vzniku našej galaxie hovorí o tom, ako sa formovali nové hviezdy

Naša planéta sa nachádza v galaxii Mliečna dráha. V súčasnosti vieme povedať, že ide o diskovú galaxiu a jej najhrubšiu časť môžeme pozorovať na nočnej oblohe. Vedci sa zhodujú, že nie vždy vyzerala tak, ako ju vyobrazujeme, no jej presný vývoj je pre astrofyzikov stále záhadou.

Vývoj našej galaxie skúma aj projekt Európskej vesmírnej agentúry, Gaia, ktorý si dáva za úlohu vytvoriť 3D model Mliečnej dráhy. Skúma jas, pozíciu, pohyb a chemické zloženie obrovského množstva hviezd, ktoré sa tu nachádzajú. Doteraz sa astronómom podarilo nájsť 24-miliónov hviezd v rádiuse 6,5-tisíc svetelných rokov od Slnka. Porovnávali ich jas a farbu s presnými modelmi hviezd a výsledkom bola doteraz najdetailnejšia evolučná história našej galaxie. Píše o tom portál Nanowerk.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pred 13 miliardami rokov, na počiatku vesmíru, bol vývoj hviezd rýchly, násilný, no prebiehal určitou rýchlosťou, ktorá postupom času klesala. Napriek tomu však boli obdobia, kedy sa tempo tvorenia hviezd v našej galaxii rapídne zvýšilo. Miestami mohlo dosiahnuť až 4-násobok normálnej hodnoty. Prvé takéto obdobie nastalo zhruba pred 5-6 miliardami rokov, druhé pred 2 miliardami, tretie pred miliardou a posledné pred 100-miliónmi rokov. Vedci doteraz nevedia, čo mohlo spustiť tieto obdobia v systéme tak masívnom, ako naša galaxia.

Môže za to iná galaxia?

Odpoveďou na túto otázku môže byť fakt, že naša galaxia nie je vo vesmíre izolovaná. Okrem nášho najväčšieho suseda, galaxie Andromeda, sa bližšie nachádzajú desiatky omnoho menších galaxií (pozn. redakcie: trpasličích galaxií) ktoré okolo Mliečnej dráhy obiehajú. Medzi ne sa radí aj trpasličia galaxia Sagittarius, ktorá je momentálne ovplyvnená našou galaxiou. Podľa vedcov k nám drobná galaxia po prvý krát priblížila pred 5-6 miliardami rokov a jej blízke prelety sa kryjú s obdobiami zrýchlenej tvorby nových hviezd.

„Všetko nasvedčuje tomu, že interakcie medzi týmito dvoma systémami podnietili tvorbu nových hviezd v našej galaxii, a tým ovplyvnili jej evolúciu,“ vyjadril sa Tomás Ruiz Lara, astrofyzik a tvorca tejto štúdie.

Cieľom tejto štúdie je umiestniť vznik našej Slnečnej sústavy do kontextu evolúcie Mliečnej dráhy. Slnečná sústava vznikla pred 4,7 miliardami rokov kolapsom veľkého oblaku plynu a prachu.

„Je možné, že v období pred 5-miliardami rokov vznikla aj naša sústava ako dôsledok interakcie medzi našou galaxiou a galaxiou Sagittarius,“ dodáva Lara.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close