SpravodajstvoVeda a výskum

Kde je „hranica“ čiernej diery, spoza ktorej nie je možná cesta späť?

Gravitácia funguje v celom vesmíre rovnako, no čierne diery patria k extrémnym výnimkám

Keď Einstein pracoval na svojej teórii relativity, v rovniciach mu vyšlo niečo, o čom sám v tej dobe pochyboval. Jeden jediný bod vo vesmíre, ktorý má nekonečnú hustotu a gravitačnú silu natoľko enormnú, že jej nedokáže uniknúť ani len svetlo, najrýchlejšia vec vo vesmíre. Dnes už vieme, že tieto galaktické monštrá, čierne diery, sú reálne. Ako blízko sa ku nej môžete dostať bez toho, aby ste čelili neodvratnej katastrofe?

„Horizont udalostí“

To, čo robí čiernu dieru čiernou je horizont udalostí. Neviditeľná hranica, za ktorou sa nachádzajú sily, proti ktorým sa nedá bojovať. Prekročenie horizontu udalostí preto znamená rozlúčku s vonkajším vesmírom. Čierne diery sú však trošku komplikovanejšie, pretože ide o jedny z najextrémnejších objektov vo vesmíre. Téme sa venuje portál Livescience.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hranica, za ktorou niet cesty späť

Existuje istá hranica ktorá sa nachádza ďalej ako horizont udalostí. V astronomických kruhoch sa označuje ako ISCO (pozn. redakcie: Innermost Stable Circular Orbit) a v podstate je to najbližšie čo môže objekt čiernu dieru obiehať bez toho, aby bol v ohrození. V konečnom dôsledku, čierne diery majú istú hmotnosť a istú gravitáciu, čiže obiehať okolo jednej je rovnaké, ako obiehať okolo iného vesmírneho objektu.

Sila gravitácie

Veľa obrovských čiernych dier má okolo seba akrečný disk, tenký prstenec horúcej hmoty, ktorý „živí“ čiernu dieru. Problémom je, že v akrečnom disku sa materiály zrážajú trú sa o seba, čím prichádzajú o časť svojej energie. To spôsobí ich neodvrátiteľný pád dovnútra vesmírneho monštra. Ak by však táto trecia sila neexistovala, materiál by bol schopný obiehať okolo nej donekonečna.

Keď sa vesmírny objekt priblíži k čiernej diere a prekročí bod stabilnej obežnej dráhy, nachádza sa v priestore kde sa všetka nádej na stabilitu vytráca. Za bodom ISCO, stabilnej obežnej dráhy, ale ešte predtým než narazí na horizont udalostí, existuje oblasť kde je gravitačná sila extrémna. Tak extrémna, že v tejto oblasti  nedokáže existovať stabilná obežná dráha.

V tomto prípade existujú len dve možnosti. Ak má objekt nejaký zdroj energie, môže byť ešte vystrelený preč od čiernej diery. Ak túto energiu nemá, čierna diera ho eventuálne pritiahne k sebe a pohltí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close