SpravodajstvoVeda a výskum

Bude Čína prvou krajinou, ktorá objaví mimozemskú inteligenciu? Teleskop FAST môže zohrať kľúčovú úlohu

Vedci sa zhodujú na tom, že na to majú potrebné prostriedky

Výskumníci z Číny plánujú stratégiu prehľadávania vesmíru po stopách mimozemskej inteligencie. Používajú na to najväčší teleskop FAST (poz. redakcie: Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope). Píše o tom portál Space.

Teleskop FAST je obrovským krokom dopredu

Vedci sa pýtajú, čo sa bude diať v prípade, že by bol lov na mimozemskú inteligenciu úspešný, ako by prebiehalo následné overovanie a či sa už začal neoficiálny „závod v kontaktovaní mimozemšťanov“. Viacero odborníkov sa zhoduje na tom, že Čína by mohla byť prvou krajinou, ktorej sa takéto spojenie podarí nadviazať. Teleskop FAST je obrovským krokom dopredu v oblasti rádiovej astronómie (pozn. redakcie: hlavne pre celú Áziu) a Čína sa môže stať jedným z najväčších hráčov, čo sa týka pátrania po mimozemskej inteligencii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vo väčšine vedeckých odborov dominujú Spojené štáty, či iné západné krajiny už od konca druhej svetovej vojny. Čína ich v súčasnosti dobieha a v istých oblastiach aj prekračuje,“ vyjadril sa Michael Michaud, autor knihy Contact with Alien Civilizations: Our Hopes and Fears About Encountering Extraterrestrials

Čína má podľa jeho slov množstvo vedeckého, či technického talentu. Taktiež má autoritatívnu vládu a schopnosť presúvať zdroje tam, kde ich potrebujú a bez politickej opozície. Bez súhlasu čínskej komunistickej strany by nevznikol ani teleskop FAST. Tento teleskop im zároveň dáva silný prostriedok na vysielanie rádiových signálov naprieč vesmírom.

Nový vesmírny závod?

„Ak niekto dúfa v rovnaký druh preteku, akým bol vesmírny závod z 60-tych rokov, ostane sklamaný. Dnešná vedecká scéna, najmä čo sa týka kontaktu s mimozemskou civilizáciou, preferuje spoluprácu namiesto rivality,“ vyjadril sa Douglas Vakoch, prezident METI International (pozn. redakcie: Messaging Extra Terrestrial Inteligence).

Vedci, ktorí skúmajú signály prichádzajúce od iných hviezd podporujú spoluprácu aj preto, lebo im umožní pozorovať danú hviezdu aj po tom, čo ju na ich nočnej oblohe nevidieť. S vedcami rozmiestnenými po celej Zemeguli tak môžu hviezdu monitorovať prakticky neustále.

V prípade, že by vedci pracujúci s čínskym teleskopom FAST zachytili sľubný signál, musia počkať na potvrdenie buď Parkesovým rádiovým teleskopom v Austrálii, alebo Green Bank Observatory v Spojených štátoch. Priestor na tajnosti nastáva po detekcii signálu a mierenom hľadaní. Pri takomto druhu hľadania sa teleskop zameria na jednu hviezdu a ak nenájde po pár minútach žiaden signál, presunie sa na ďalšiu. Ak by mimozemšťania vysielali signál smerom k Zemi a my by sme presne vtedy skenovali ich sústavu, pravdepodobne by nešlo o náhodu.

Vedci sa ale zhodujú na tom, že dôsledky objavenia mimozemského signálu sa budú odvíjať od toho, akým spôsobom signál objavia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close