SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci pátrajú po explózii, ktorá pomohla vzniku našej Slnečnej sústavy

Za všetky vzácne kovy, ktoré sa u nás nachádzajú, ďakujeme dvom neutrónovym hviezdam

Astronómovia pátrajú po pozostatkoch nárazu dvoch neutrónových hviezd, ktoré dodali Zemi vzácne kovy. Keď sa tento typ hviezd zlúči, vystrelia do svojho okolia veľké množstvo prvkov, ktoré sa stanú súčasťou nových hviezdnych sústav. Vedci preto pátrajú po zlúčení hviezd, ktoré prispeli ku vzniku našej Slnečnej sústavy, píše portál space.com.

Ich metódou je stopovanie prvkov, ktoré vznikli z prvotnej zrážky. Dospeli k názoru, že táto udalosť sa udiala 100-miliónov rokov pred vznikom našej sústavy a tisíc svetelných rokov od nás.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Bolo to relatívne blízko. Keby sa v súčasnosti odohrala zrážka dvoch neutrónových hviezd, len tisíc svetelných rokov od nás, rozsvietila by celú nočnú oblohu,“ Hovorí Szabolcs Marka, fyzik z univerzity v Kolumbii.

Marka, spolu s kolegom Imre Bartosom, použili meteority, staré ako naša Slnečná sústava, ku vystopovaniu hviezdnej zrážky. Analyzovali izotopy z meteoritov, ktoré obsahovali presne tie druhy prvkov, ktoré by zrážkou neutrónových hviezd vznikli. Ide o ťažké prvky, ako napríklad zlato, platina, či plutónium. Proces, pri ktorom tieto prvky vznikajú sa môže uskutočniť, len keď je prítomná extrémne silná forma explózie.

Hovoríme o supernovách, alebo aj zrážke neutrónových hviezd. Vedci sa stále dohadujú na tom, ktorá z týchto dvoch udalostí viedla k vystreleniu ťažkých prvkov naprieč vesmírom. Marka a Bartos sa obrátili práve na pradávne meteority. Zloženie ich jadra pochádza z časov, kedy bola naša Slnečná sústava v plienkach, a preto v sebe obsahuje aj prvky, pochádzajúce z udalosti, ktorá viedla ku vzniku našej sústavy.

Hľadanie pozostatkov hviezd

Podľa informácií, ktoré máme, supernova exploduje v našej galaxii približne každých 50 rokov. Zrážky neutrónových hviezd sú oveľa menej frekventované, udejú sa totiž len raz za 100-tisíc rokov. Analýzou ťažkých prvkov v našej Slnečnej sústave prišli vedci na to, že udalosť, ktorá zapríčinila vznik našej sústavy bola nepochybne zrážka neutrónových hviezd. Ak by totiž išlo o supernovu, nachádzalo by sa u nás oveľa viac materiálu.

Následne sa dvojica vedcov spoliehala na individuálne izotopy, ktoré by im dokázali prezradiť, kedy a kde sa zrážka neutrónových hviezd odohrala.

„Izotopy sú ako stopky, ktoré sa začínajú v momente explózie. V čase sa nachádza len jeden bod, na ktorom sa všetky zhodnú,“ vysvetľuje Marka.

Jediná vec, ktorú tím vedcov nedokázal zistiť bol fakt, z akého smeru sa ku nám materiály dostali. Ide o údaj, ktorý by teoreticky dokázal vedcom pomôcť nájsť pozostatky danej zrážky. Prišli však na to, že sa odohrala pred 100-tisíc rokmi. Podľa materiálu, ktorý sa ku nám dostal, dokázali tiež predpovedať, ako boli od nás hviezdy vzdialené. Dopracovali sa práve ku vzdialenosti tisíc svetelných rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close