Austrálskym vedcom sa podarilo zmapovať, ako náš imunitný systém bojuje s COVID-19

Austrálskym vedcom sa podarilo zmapovať, ako náš imunitný systém bojuje s COVID-19. Teraz budú zisťovať, prečo reakcie niektorých ľudí sú odlišné.

koronavirus COVID-19
Zdroj: Pixabay.coom (Thor_Deichmann)

Austrálski vedci hovoria, že sa im podarilo zmapovať správanie  nášho imunitného systému, ako bojuje s koronavírusom COVID-19. Hoci sa to môže zdať ako nepodstatné, tak opak je pravdou. Vďaka týmto informáciám budú totiž môcť efektívnejšie pracovať na vývoji vakcíny. Na tému upozorňuje bbc.com.

Čo sa zistilo?

Dnes evidujeme takmer 200-tisíc postihnutých ľudí týmto vírusom naprieč celým svetom. Hoci značná časť ľudí mu podľahla, tak oveľa väčšia skupina úspešne s týmto vírom vyhrala súboj. Inými slovami, dnes vieme, že ľudský organizmus dokáže bojovať s týmto typom ochorenia. Otázkou teda je, prečo niekto to dokáže, a druhý zas nie?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedcom sa podarilo identifikovať štyri typy imunitných buniek, ktoré bojovali proti COVID-19. Pozorovali pacientku, ktorá si prešla mierne až stredne závažnými príznakmi tohto ochorenia, ktorá v minulosti netrpela žiadnymi závažnými zdravotnými problémami. Tím vedený profesorkou Kedzierskou, skúmal „celú šírku imunitnej reakcie“ u pacientky.

3 dni predtým, ako došlo k zlepšovaniu zdravotného stavu pacientky, v tele sa objavili špecifické bunky. Tie isté bunky, ktoré sa objavia aj u pacientov pred zotavením sa z chrípky. Hovorí Kadzierska.

Následne pomocou skenovania hrudníka sa ukázalo, že po objavení týchto buniek došlo k vyčisteniu pľúc pacientky.

„Boli sme veľmi nadšení našimi výsledkami – a skutočnosťou, že sme dokázali skutočne zachytiť vznik imunitných buniek u infikovaného pacienta pred klinickým zlepšením,“ povedala BBC.

Prečo je tento objav dôležitý?

Hoci austrálski vedci neprišli s liekom, ktorý by bol schopní ochrániť nás, tak aj napriek tomu ide o významný krok dopredu. Dôvodom je, že keď viete predpovedať „správanie vírusu“, a ku akým reakciám dochádza, tak viete na ne reagovať.

„Keď viete, kedy dochádza k rôznym reakciám, môžete predpovedať, kde sa nachádzate pri obnove vírusu,“ povedal pre agentúru BBC Prof Thompson, dekan z Swinburne University of Technology.

Jedným z ďalších krokov v tomto výskume bude zistiť, prečo bola imunitná reakcia pacientky iná, ako v prípade ďalších pacientov.

„Teraz je naozaj dôležité porozumieť tomu, čo chýba alebo je odlišné u pacientov, ktorí zomreli alebo majú vážne ochorenie – aby sme pochopili, ako ich môžeme ochrániť,..“ uviedla Kedzierska.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre