Čierna diera v našom galaktickom jadre sa začala správať zvláštne

Vyžaruje oveľa viac energie, než kedykoľvek predtým a vedci nevedia prísť na to, čo sa deje

cierna diera astronomy-3103155_1920
Zdroj: Pixbay.com (myersalex216)

Sagittarius A* je názov supermasívnej čiernej diery, ktorá sa nachádza v našom galaktickom centre. Nepatrí medzi extrémne aktívne galaktické centrá, v ktorých čierna diera aktívne požiera všetko okolo seba, no napriek tomu aj u nás dôjde občas k výkyvom v elektromagnetickom spektre.

Vedci potvrdili, že za posledných pár rokov sa aktivita našej čiernej diery zvyšuje. Výskum bol medzičasom publikovaný denníkom Astronomy & Astrophysics, zatiaľ čo prejde hodnotením kolegov. Výsledky podporujú predchádzajúce štúdie, ktoré rovnako hovorili o zvyšujúcej sa aktivite galaktického jadra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Presnejšie, tím francúzskych a belgických astrofyzikov uviedli, že od ich posledného výskumu v roku 2017 sa jasnosť jadra zväčšila o trojnásobok. Použili dáta z troch teleskopov, pomocou ktorých analyzovali rôzne druhy žiarenia a porovnali ich s predchádzajúcimi výsledkami. Zistili, že zmeny sa udiali len pre vysokointenzívne typy žiarení, tie menej výrazné ostali bez zmeny.

Neobvyklé správanie

Tieto štúdie sa týkajú len röntgenového žiarenia, nie sú jediným dôkazom toho, že sa niečo s našim jadrom deje. Minulý rok žiarilo jadro 75-krát viac, než je jej obvyklá úroveň jasnosti. Tento údaj bol zachytený v infračervenom spektre. Taktiež tím vedcov porovnal údaje z roku 2019, aby sa uistili, či je aktivita čiernej diery konzistentná s novými nálezmi. V dátach našli informácie o štyroch jasných zábleskoch, čo je najväčšie číslo, aké sa podarilo vedcom za jeden rok zaznamenať.

Údaje z teleskopov Newton a Chandra, ktoré majú byť prístupné tento rok, by mohli odhaliť viac informácií o tom, čo sa v centre deje. Vedci momentálne nevedia určiť, či ide o procesy v akréčnom disku čiernej diery, alebo narušenie slapových síl, ktoré sa spájajú s neuveriteľnou gravitačnou silou.

„Pozorovania na iných vlnových dĺžkach by mohli priniesť viac informácií o tom, čo sa tam deje,“ píšu vedci vo výskume.

Podľa nich je kľúčové zhotoviť pozorovania na iných vlnových dĺžkach. Zároveň dúfajú, že sa im vďaka nim podarí prísť na to, prečo sa naša čierna diera správa tak zvláštne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre