Jupiterova škvrna sa zmenšuje, no neumiera, hovorí štúdia

Hrúbka škvrny sa za posledných štyridsať rokov vôbec nezmenila

Jupiter
Veľká červená škvrna. Zdroj: NASA

Jupiterova veľká škvrna sa scvrkáva, no nie v každom smere, hovorí nová štúdia. Pred pár storočiami bola najznámejšia búrka približne trikrát väčšia, ako naša Zem. V súčasnosti je škvrna porovnateľná s priemerom našej planéty, čo viedlo k špekuláciám, že umiera.

Výskumy však aj naďalej ukazujú, že sa obriemu cyklónu darí tak, ako obyčajne. Toto tvrdenie je podložené aj tým, že zatiaľ čo sa veľká škvrna zmenšila, jej hrúbka ostala nezmenená posledných štyridsať rokov. Daphné Lemasquerier, vedkyňa z francúzskej univerzity a jej kolegovia študovali dynamiku jupiterovych vírov hneď niekoľkými spôsobmi. Napríklad zhotovili číselné simulácie a uskutočnili laboratórne experimenty, v ktorých naplnili plexisklo slanou vodou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto práca pomohla vedcom poznať balans síl, ktoré utvárajú búrku na Jupiteri do tvaru obrej palacinky. Taktiež získali náhľad do správania sa jednotlivých búrok a vedia lepšie predpovedať, ako sa budú časom vyvíjať.

Jupiterova veľká škvrna predstavuje najsilnejšiu búrku v celej Slnečnej sústave. Minulé štúdie naznačovali, že sa búrka scvrkáva približne od 18. storočia, no výskumníci z Californie povedali, že neexistuje žiaden dôkaz hovoriaci o tom, že by sa sily stojace za búrkou zmenili.

„Čo sa týka konkrétne veľkej škvrny, naše horizontálne rozmery sedia s meraniami, ktoré zhotovila misia Voyager v roku 1979,“ napísali vedci v novej štúdii, ktorá bola publikovaná 16. Marca.

Vedci taktiež predpovedali, že veľká škvrna je približne 170 km hrubá, čo sa nezmenilo od čias, kedy popri Jupiteri preletela sonda Voyager. Predpovedať hrúbku obrej búrky je ťažším cieľom, pretože kvôli nepriehľadnej atmosfére planéty sa nedá presne určiť jej výška. Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, Juno, obieha okolo planéty od júla 2016. Táto sonda má schopnosť nazrieť pod atmosférické vrstvy, najmä kvôli niekoľkým vedeckým nástrojom.

Vedci tvrdia, že výsledky ich výpočtov, ako aj praktických pokusov momentálne čakajú na to, kým ich potvrdí samotná sonda Juno.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre