Japonskí vedci tvrdia, že vyvinuli umelú kožu schopnú „cítiť“ dotyky

Japonskí vedci, ktorý stoja za robotiou hlavou Affeto schopnou vyjadrovať mimiku tvrdia, že vyvinuli kožu, ktorá je schopná cítiť dotyky.

Robot Affetto
Zdroj: Youtube (Hisashi Ishihara)

Dnešný svet sa nám doslova mení pred očami. Zatiaľ čo pár rokov dozadu bolo takmer nepredstaviteľné, že roboty budú súčasťou našich životov, tak dnes je to realitou. V domácnostiach máme viaceré chytré zariadenia, ktoré sú schopné upratovať, riadiť proces varenia a podobne. Jednou z ďalších donedávna ťažko predstaviteľných vecí bolo, že budeme aktívne interagovať s robotmi, ktorý by nám boli podobnými. Zatiaľ čo viacero vedcov a spoločností sa sústreďuje na agilitu robotov, napríklad spoločnosť Boston Dynamics, tak iné ich zas približujú bližšie ľuďom, ako po inteligenčnej stránke, tak aj po fyzickej.

Výskumníci z Osaka University ešte v roku 2011 vytvorili robotiu hlavu, ktorú nazvali Affeto. Tá bola schopná vyjadrovať viacero emócií, od úsmevu až po mračenie. Vedci na to použili špeciálny materiál, ktorý bol ovládaný prostredníctvom 116 záchytných bodov. Ako to vyzeralo v praxi, sa môžete pozrieť nižšie vo videu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zámerom vedcov je vytvoriť realistickejšie „spoločenské roboty“, ktoré by boli schopné hlbšej interakcie s ľuďmi. Môže to dnes znieť nepredstaviteľne, ale opak je pravdou. V súčasnosti je Japonsko v tomto odbore jedným z lídrov, ktorý určuje vo veľkej miere trendy vývoja. Zároveň nie je ničím výnimočným stretnúť sa s robotmi aj v reálnom živote. Napríklad vo viacerých opatrovateľských domovoch naprieč Japonskom, v kanceláriách, v školách a v ďalších zariadeniach je možné stretnúť sa a interagovať s robotmi. Jedným z hlavných motivátorov vývoja v tomto segmente je starnúca populácia a zmenšujúca sa pracovná sila, ktorá by mala byť postupne dopĺňaná práve robotmi.

„Robotia koža“, ktorá cíti je realitou

Najnovšie ten istý tím hlási ďalší úspech. Tentokrát hovoria, že sa im podarilo vyvinúť umelú pokožku s dotykovými zmyslami. Vedci hovoria, že nimi vytvorená koža je vybavená radou senzorov, ktoré sú schopné rozlíšiť medzi jemným dotykom, tvrdým nárazom alebo úderom. Štúdia vedcov bola publikovaná 15. februára na výročnom stretnutí Americkej asociácie pre rozvoj vedy v Seattli.

„Inžinieri a vedci v oblasti materiálov vyvinuli nový dotykový senzor a pripojili ho k detskému robotovi s názvom Affetto, ktorý má realistickú kostru tváre a tela pokrytú umelou kožou. Affetto dokáže rozlíšiť jemné a tvrdé dotyky od detegovaných signálov a štúdie ukazujú, že pripojenie kožných senzorov k Affetto pomáha predchádzať „bolesti“.

„Sociálni“ roboti sú naprogramovaní tak, aby prejavovali empatické reakcie na bolesť iných prostredníctvom zrkadlového mechanizmu podobného mechanizmu uvádzanému u ľudí.“ píše sa v publikovanej štúdii.

Nejde o prvý projekt podobného razu

Viacero vedcov a spoločností pracuje na podobných projektoch. Nie tak dávno sme Vás informovali napríklad o ruskom startupe „Promobot“, ktorý predstavil robota takmer nerozoznateľného od človeka.

V tomto prípade ide o projekt, ktorého cieľom je priniesť robotov bližšie do reálne života. Jeho autori hovoria, že môže reagovať napríklad na otázky návštevníkov nákupných centier, múzeí a podobne. Je totiž vybavený pokročilou umelou inteligenciou kombinujúcou 100-tisíc rečových modulov. Okrem toho, jeho tvár je schopná vyjadriť až 600 rôznych mimík tváre.

via beebom.com 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre