SpravodajstvoVeda a výskum

Planéta K2-18b by mohla byť vodným svetom, podporujúcim život

Po hĺbkovej analýze vedci zistili, že planéta ukazuje dobré výsledky

Planéta, ktorá sa nachádza od nás len 124 svetelných rokov by mohla prekypovať životom. Astronómovia podnikli hĺbkovú analýzu vlastností K2-18b, ktorá je veľkosťou medzi Zemou a Neptúnom. Tá ukázala, že napriek prvotným pochybnostiam by mohla byť planéta obývateľná. Zaradila sa tak na zoznam, ktorí využijú vedci v pátraní po mimozemskom živote.

Táto planéta urobila rozruch vo vedeckej komunite minulý rok, keď v  jej atmosfére našli stopy vodnej pary. V tom období sa však o jej priaznivých podmienkach pre život špekulovalo. Obieha okolo červeného trpaslíka (pozn. redakcie: druh hviezdy) a nachádza sa priamo v obývateľnej zóne. Znamená to, že je vzdialená ideálne na to, aby sa na jej povrchu udržala voda v  kvapalnom stave.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ideálna poloha však nie je všetko. Predpokladá sa, že na to, aby mohla byť planéta obývateľnou, musí mať kamenistý povrch. Ide o planéty ako Merkúr, Venuša, Zem a aj Mars. K2-18b by sa kvôli svojej veľkosti mala radiť medzi miniatúrny Neptún, čiže planétu s plynným povrchom.

Podľa novej analýzy by aj planéta ako Neptún mohla podporovať život, ak sa nachádza v obývateľnej zóne. Problémom je však zloženie atmosféry. Vedci sa domnievajú, že takáto planéta bude mať vodíkový obal. Pod ním sa má skrývať oceán, ktorý má veľkú hustotu. To aká veľká bude závisí od hrúbky vodíkového obalu. Čím hustejší bude, tým hustejšia bude aj voda na povrchu. Ak sú čísla príliš vysoké, znamená to červenú pre akúkoľvek formu života, akú poznáme.

Vodný svet

K2-18b je bohatá na vodík a atmosféra sa skladá od 0.02 do 14.8% vody. Pre porovnanie, Zem má od 0 – 5% vody. Taktiež sa objavili stopy metánu a amoniaku, čo môže byť znakom biologických, ale aj nebiologických procesov. Vedci tvrdia, že v tomto štádiu nemožno vylúčiť žiadnu možnosť.

Stopy vodíku porovnali s množstvom iných planét, aby získali približné percento, ktoré môže atmosféra planéty obsahovať. Zistilo sa, že minimálne množstvo prvku pripadá na jednu milióntinu celkovej hmotnosti planéty, čo sú podobné údaje, aké máme u nás na Zemi. Niektoré z predložených scenárov umožnili existenciu oceánu s prijateľnou hustotou.

Nejde o priamy dôkaz obývateľnosti tejto planéty, no ukazuje nám, že môžu existovať planéty rovnakého druhu, ktoré by mohli podporovať život. V praxi to znamená, že môžeme rozšíriť naše pátranie aj na planéty, ktoré nemajú pevný, skalnatý povrch.

K2-18b si vyžaduje bližšie preskúmanie novou generáciou teleskopov, akým je napríklad Vesmírny teleskop Jamesa Webba. Ten by mohol rozšíriť naše poznatky o tejto planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close