SpravodajstvoVeda a výskum

Život na Marse by sa mohol ukrývať hlboko pod povrchom planéty

Povrch Marsu je nehostinným miestom a podľa vedcov "najhorším na hľadanie známok života"

Toto leto plánuje americká vesmírna spoločnosť NASA vyslať na povrch Marsu ich najsofistikovanejší rover. Ak pôjde misia podľa plánov, stroj pošle vzorky z červenej planéty späť na Zem. Vedci dúfajú, že sa roveru podarí nájsť nové stopy, týkajúce sa života na planéte, či už toho vymretého, alebo prinajlepšom ešte stále žijúceho na Marse. Počas najnovšej konferencie sa preberalo, že ak sa na Marse aj v dnešných dňoch nachádza život, bude schovaný hlboko pod zemou.

Na konferencii Mars Extant Life sa k tomu vyjadril vedec z NASA, Vlada Stamenkovic. Potvrdil tak tvrdenia ostatných vedcov, ktorí sa konferencie zúčastnili. Témou konferencie boli zistiť, ako najlepšie preskúmať potenciálne stopy života na červenej planéte. Najlepším možným riešením by bolo priniesť vzorky pôdy a výsledky analýz späť na Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Povrch Marsu je veľmi oxidujúce, radiáciou zamorené prostredie, kde sa tekutá voda neudrží dlhší čas. Ide  o najhoršie miesto, kde hľadať akékoľvek známky života,“ povedal Stamenkovic.

Niektorí vedci navrhli aj zostrojenie robotov, ktoré by sa dokázali predrať marťanským systémom jaskýň. Išlo by  však o technicky nesmierne náročný projekt. Realistickejší nápad je zostrojiť vybavenie, ktoré by z povrchu dokázalo odhaliť podzemné vody a chemikálie, spájané s potenciálnym životom.

Ďalším možným riešením na odhalenie tajomstiev, skrývajúcich sa pod povrchom Marsu je počkať na prvých astronautov, ktorí by mali na planétu letieť okolo roku 2030.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close