SpravodajstvoVeda a výskum

Inštitút pre hľadanie mimozemských civilizácií vyzýva verejnosť, aby sa zapojili do hľadania

Inštitút SETI zverejnil minulý týždeň pre verejnosť 2-milióny GB dát

Minulý týždeň, v piatok 14. februára, vypustila organizácia SETI (pozn. redakcie: Search for Extra Terrestrial Intelligence) okolo 2 petabajtov (pozn. redakcie: 2 milióny GB) optických a rádiových dát, ktoré nazbierali za posledné štyri roky. Ide o druhé takéto vypustenie a verejnosť má opäť možnosť pridať sa ku hľadaniu mimozemského života.

Oznámenie bolo vydané na brífingu v Seattli, kde zasadala Americká asociácia pre pokroky vo vede. Počas tejto udalosti prezentoval Andrew Siemion, riaditeľ vedeckého centra SETI ich dáta. Ide  o najväčší balík, aký bol kedy verejnosti sprístupnený. Minulý rok v júni vydali balík, ktorý mal veľkosť len jedného petabajtu. Ide o súčasť programu Breakthrough Listen, ktorý je zároveň najambicióznejším programom inštitútu SETI.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento program sa spolieha na nájdenie života pomocou štúdia kozmických rádiových vĺn. Ku koncu by mal mať preskúmaných milión najbližších hviezd v našom kúte galaxie, ako aj v galaktickom centre. Taktiež sa zameriava na prieskum 100 najbližších galaxií.

Hľadanie života

Prieskum sa spolieha na Parksov rádiový teleskop v Novom Južnom Walese, Green Bank Telescope v západnej Virgínii a Automated Planet Finder v Kalifornii. Umiestnenia týchto teleskopov sú ideálne na prieskum celého disku Mliečnej dráhy, ako aj okolia galaktického centra, kde sa nachádza supermasívna čierna diera Sagittarius A*.

V tomto prípade dáta obsahovali signály, ktoré sa nachádzali medzi 1 a 12 GHz. Pochádzajú z ramena našej galaxie, jej centra a medzihviezdnej kométy 2l/Borisov. Do pozornosti dal Siemion malú hŕstku dát, ktoré pochádzajú z 20 najbližších hviezd. Ak by sa na jednej z nich nachádzal inteligentný život, mohol by našu planétu vidieť, keď by prešla popred naše Slnko.

Taktiež zozbierali veľké množstvo dát z galaktického centra. Je možné, že v priestore, ktorý je husto posiaty hviezdami, je väčšia šanca na nájdenie života. Taktiež je možné, že práve stred galaxie by slúžil ako fokálny bod, kde by civilizácie umiestňovali majáky, slúžiace na komunikáciu s inými inteligentnými druhmi. Pre pokročilú civilizáciu by nebolo problém umiestniť vysielač, s dosahom do iných galaxií, hneď ku čiernej diere, ktorá by ho zároveň dokázala poháňať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close