SpravodajstvoVeda a výskum

Drobné meteority, ktoré sa ku nám dostanú, môžu pochádzať z mŕtvych hviezd

Ide o skalky s veľkosťou 1 milimetra, ktoré cestujú obrovskými rýchlosťami

Nie je tajomstvom, že sa k nám z času na čas dostanú úlomky skál z vesmíru, ktoré buď zhoria v atmosfére, alebo vrazia do povrchu planéty. Taktiež na našej planéte možno pozorovať meteorický dážď, keď sa naša obežná dráha stretne s väčšími zoskupeniami kamenistých úlomkov.

Zistilo sa však, že Zem je pravidelne bombardovaná úlomkami, ktoré nemáme možnosť pozorovať. Ich priemer je okolo 1 mm. Podľa novej štúdie dvoch astronómov z Harvardu, Amira Siraja a Abrahama Loeba, je možné, že je Zem terčom meteórov, ktoré majú od 1 mm do 10 cm. Tieto objekty sa pohybujú extrémne rýchlo a mohli by byť pozostatkami z neďalekých supernov. Mohutné hviezdne explózie by dokázali drobné úlomky vyslať do vesmíru frakciou rýchlosti svetla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ich práca adresuje problém v astrofyzike, či je vôbec možné, aby boli objekty, vymrštené supernovou, schopné dosiahnuť relativistické rýchlosti a cestovať medzihviezdnym priestorom. Existencia milimetrových meteoritov bola navrhnutá niekoľkými astronómami, medzi ktorých patrí napríklad Lyman Spitzer a Satio Hayakawa. Tí diskutovali aj o tom, či by takto drobná skala dokázala prežiť cestu od susednej hviezdy ku nám.

„Meteority väčšinou cestujú rýchlosťou 0.01% rýchlosti svetla. Meteory vystrelené supernovou by sa pohybovali stonásobkom tej rýchlosti, čiže 1% rýchlosti svetla. Ich signál by bol tým pádom odlišný od bežných meteoritov a naše prístroje by ich dokázali ľahko minúť,“ vysvetľuje Siraj.

Dvojica astronómov vypočítala o aký druh signálu by malo ísť  a podľa toho určili, na čo by sa mali najviac sústrediť. Navrhli infraštruktúru, ktorá by pomohla vedcom drobné meteority nájsť. Taktiež preskúmali históriu zaznamenaných „ohnivých gúľ,“ čo znamená preskúmanie už zaznamenaných objavov meteoritov.

Dúfajú, že sa im naskytne možnosť študovať úplne nový typ objektov, ktorý pravidelne narúša zemskú atmosféru. Taktiež by im naskytli nový pohľad na supernovy. Dvojica vedcov tvrdí, že nízkonákladová globálna sieť, monitorujúca oblohu by bola ideálnym riešením.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close