SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci našli stopy neviditeľnej čiernej diery

Pozorovaním prachových oblakov si všimli ich neprirodzený pohyb naprieč vesmírom, ukázalo sa, že za to môže čierna diera

Astronómovia zaznamenali nezvyčajný pohyb plynných oblakov blízko centra našej galaxie. Znamená to, že dráha oblakov vyzerá tak, akoby obiehali okolo masívneho objektu. Tento jav môže poukazovať na najtajomnejší poddruh čiernych dier. Donedávna si vedci neboli istí ani tým, či tieto druhy vôbec existujú.

Výskumníci zaoberajúci sa pozorovaním plynov v centre Mliečnej dráhy usúdili, že plyny obiehajú okolo objektu, ktorý má hmotnosť 10-tisíc Sĺnk, no keď sa pozrú na miesto, kde by sa mal nachádzať, nič nevidia. Jedným z vysvetlení môže byť čierna diera, ktorá nič „nepožiera“, čiže nevydáva žiadne merateľné žiarenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa vedcov je táto neviditeľná čierna diera už piatou, nachádzajúcou sa v jadre galaxie. Poukazuje to na fakt, že existujú aj čierne diery stredných rozmerov a že ich je v centre galaxie hojne. Stredné čierne diery sú presne také, ako ich názov napovedá. Poznáme čierne diery s hmotnosťou do 100-násobku nášho slnka, tie sú najmenšie. Potom sú tu supermasívne čierne diery, ktoré majú 100-tisíc násobok hmotnosti Slnka.

Záhadný medzičlánok

Stredné čierne diery ležia niekde medzi nimi. Hmotnosťou sa pohybujú od 1 do 100-tisíc násobku hmotnosti Slnka. Práve tento medzičlánok bol pre vedcov dlhodobou záhadou. Keďže nevydávajú žiadne žiarenie sami o sebe, museli byť vedci pri ich hľadaní kreatívni. Namiesto toho, aby hľadali priamo čiernu dieru, pozerajú sa na následky, ktoré by mala mať na svoje okolie.

Už v minulosti použili túto metódu na odhalenie jedného kandidáta na stredne veľkú čiernu dieru. Išlo o objekt s hmotnosťou 32-tisíc násobku Slnka. Čierna diera by v tom prípade mala horizont udalostí, hranica za ktorou už neunikne ani svetlo, približne o veľkosti Jupitera.

Ďalším kandidátom bola čierna diera, ktorá musela „vystreliť“ do medzigalaktického priestoru hviezdu, ktorú vedci našli cestovať závratnými rýchlosťami. Skúmanie týchto faktorov a stredných čiernych dier samotných poskytne vedcom odpovede na kľúčové otázky ohľadom ich vzniku. Zatiaľ sa však ukázalo sledovanie plynov v strede galaxie ako vhodný spôsob hľadania čiernych dier.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close