Umierajúce Slnko dokáže svojim žiarením zmeniť asteroidy na prach

Teplo prijaté od hviezdy spôsobí zrýchlenie rotácie asteroidu a jeho následné zničenie

umele slnko cina
Zdroj: flickr.com (betmari)

Svetlo umierajúcej hviezdy je natoľko silné, že dokáže zmeniť asteroidy na prach. Nový výskum naznačuje, že tento proces nastane u väčšiny hviezd vo vesmíre, vrátane nášho Slnka. To približne za šesť miliárd rokov zničí asteroidový pás, nachádzajúci sa niekde za Marsom.

Hlavným činiteľom deštrukcie je elektromagnetické žiarenie, ktoré má podľa modelov spojitosť s Yarkovsky-O’Keefe-Radzievskii-Paddack (pozn. redakcie: YORP) efektom. Pomenovaný bol podľa 4 vedcov, ktorý mu pomohli porozumieť. YORP efekt nastáva, keď teplo hviezdy zmení rotáciu malého objektu v hviezdnej sústave, napríklad asteroidu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Svetelná energia je absorbovaná asteroidom a tak dochádza k jeho zahrievaniu. Teplo prejde skalou, dokým nie je vylúčené v iných smeroch, ako termálna radiácia. Táto emisia spôsobuje v malom merítku istý druh pohybu, ktorý za krátku dobu nespôsobí nič vážne. Po dlhej dobe by však mohol zmeniť rotáciu asteroidu, alebo jeho vychýlenie z osi.

Efekt môžeme pozorovať už v dnešnej dobe, no ako sa bude Slnko vyvíjať, zmeny budú čoraz výraznejšie. V neskorších fázach životného cyklu Slnka sa hviezda rozšíri, čiže zväčší svoju veľkosť a jas. Keď sa tak stane, YORP efekt zohrá oveľa väčšiu úlohu. Asteroidy totiž nie sú pevné kusy skaly, ale skôr vratké nánosy hmoty. Vďaka tomu začnú rotovať tak rýchlo, že sa ich kusy rozletia naprieč sústavou.

„YORP efekt v sústavách podobných našej je násilný a rýchly, bavíme sa v období miliónov rokov. Nie len že zničí naše asteroidy, ale postihnuté budú zrejme aj prelietavajúce telesá. Ide o deštrukciu, zapríčinenú výhradne slnečným svetlom,“ vyjadril sa astrofyzik Dimitri Veras.

Viac ako štvrtina bielych trpaslíkov, ktorý sú pozostatkami hviezd ako Slnko, má v sebe kovy z asteroidov. Ako sa asteroidy rozpadnú, utvoria prstenec prachu okolo hviezdy, ktorý je následne vtiahnutý dovnútra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre