Kapsula Starliner obsahovala druhú, závažnú chybu. Tá mohla mať katastrofálne následky

Americká NASA, spolu s Boeingom, preskúmajú celý softvér vesmírnej kapsule

Starliner
Zdroj: NASA

Bezpečnostní technici americkej vesmírnej agentúry NASA odhalili ďalšie chyby v kapsule Starliner, od spoločnosti Boeing. Pri svojom prvom lete do vesmíru sa vyskytlo hneď niekoľko softvérových problémov, nie len chyba v časovaní, ktorá sa predtým spomínala. Technici tvrdia, že druhá chyba mohla spôsobiť „katastrofálne“ zlyhanie.

Počas misie, ktorá sa odohrala 20. decembra, sa motory nespustili tak, ako bolo plánované. Je známe, že toto zlyhanie nastalo kvôli chybe vnútorného časovača. Vďaka tomu sa nedokázala kapsula spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Starliner sa tak vrátil na zem o 48 hodín neskôr. NASA teraz tvrdí, že chyba v programovaní spôsobila, že Starliner dostával čas od rakety Atlas V, čo spôsobilo 11 hodinový rozdiel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Technici z americkej agentúry objavili ďalšiu chybu v programe, ktorá má na starosti prípravu kapsule na prelet zemskou atmosférou. Ak by si túto chybu nevšimli, Starliner by vypálil svoje trysky, čo by spôsobilo nekontrolovateľné pohyby a servisný modul by mohol nabúrať do modulu pre posádku. To by mohlo poškodiť tepelný štít posádkového modulu, alebo spôsobiť nebezpečnú rotáciu počas zostupu na povrch.

NASA a ani Boeing nespomínali viac než jednu chybu, hoci obe organizácie si boli vedomé vzniknutých problémov počas misie. Chyby v kóde mali byť odhalené počas niekoľkých previerok, ktoré organizovali obe strany.

„Kontrola zo strany našej spoločnosti bola nedostatočná,“ povedal Doug Loverro, vedúci ľudských letov v americkej NASA.

NASA momentálne navrhuje kompletnú previerku softvéru spoločnosti Boeing a tá urobí presne to isté. Pozerať sa budú na viac ako milión riadkov kódu. Stále prebiehajú recenzie misie a modulu samotného a NASA sa stále nevyjadrila, ako to ovplyvní plány pre Starliner na rok 2020. Nevieme teda, či bude nasledovať ďalší testovací let, no rozhodnutie by malo padnúť na konci februára.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre