SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na prvé zábery z odvrátenej strany Mesiaca. Čínska sonda do dnešného dňa mapuje neprebádané územie

Misia Chang'e 4 sa ako prvá dostala na odvrátenú stranu Mesiaca a zhotovila zábery pustej krajiny

Pred rokom pristála misia Chang’e 4, spolu s roverom Yutu 2 na povrchu odvrátenej strany Mesiaca. Po celý čas študovali kráter Von Kármán a ich jediným spojením bol satelit Queqiao, ktorý sa nachádza pri Mesiaci, odrážajúc ich signál naspäť na Zem.

Súčasť misie bolo aj zhotovovanie fotografií, ktorých pristávací modul a rover urobili neúrekom. Čínsky program na objavovanie Mesiaca práve publikoval novú várku dát, ktorá obsahovala aj tisícky fotografií. Okrem radarových snímkou a údajov zo spektrometra, môžeme vidieť aj pár obrázkov vo vysokom rozlíšení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
fotografie z povrdchu odvratenej strany mesiaca_3
Zdroj: CLEP

Fotografie boli odfotené v priebehu 12 mesačných dní. Kvôli spôsobu, akým Mesiac rotuje má jeden denný cyklus (pozn. redakcie: deň-noc) dĺžku 29 pozemských dní. Tým pádom jeden deň na Mesiaci má dva týždne pozemského času.

fotografie z povrdchu odvratenej strany mesiaca
Zdroj: CLEP

Zatiaľ sa rover pohyboval po zatáčajúcej sa dráhe, ktorá má dokopy len 350 metrov. Pre porovnanie, kráter Von Kármán má v priemere 180 km. Ako rover postupuje, zachytáva postupne panoramatické snímky, ktoré dokumentujú povrch a skalné formácie. Odvrátená strana Mesiaca je nepreskúmaným územím, kde sa nedokázal dostať žiadny iný pristávací modul.

fotografie z povrdchu odvratenej strany mesiaca_2
Zdroj: CLEP

Dáta, zozbierané z odvrátenej strany, môžu prezradiť nie len históriu Mesiaca, ale aj celej našej Slnečnej sústavy. Na úspešnú manipuláciu s roverom je potrebný satelit Queqiao. Mesiac totižto blokuje elektromagnetickú radiáciu, čo znamená, že sa k roveru napriamo nedostane žiaden signál.

fotografie z odvratenej strany mesiaca
Zdroj: CLEP

Pristávací modul a aj rover prekročili svoju funkčnú dobu troch mesiacov a aj po roku sú stále funkčné. Ďalšou misiou má byť Chang’e 5, ktorá má odštartovať niekedy v tomto roku. Jej úlohou bude zozbierať najmenej 2 kg mesačnej horniny a priniesť ich späť na výskum. Ak sa to podarí, sonda sa stane prvou, ktorá od roku 1976 priniesla na Zem vzorky. Ak by ste si chceli pozrieť snímky, ktoré boli uverejnené, kliknite tu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close