SpravodajstvoVeda a výskum

Ako budú vyzerať obývacie moduly na iných planétach? NASA začína testovať materiály z húb

Ekologické a šikovné riešenie by sa časom vedelo uplatniť aj u nás na Zemi. Od prvých prototypov však máme stále ďaleko

Vo vedecko-fantastických dielach vidíme kolónie na Marse, ktoré sú plné robotov, lietajúcich áut a oceľových mrakodrapov, ktoré sa týčia nad dunami. Realita však býva oveľa čudnejšia a v tomto prípade aj „zelenšia.“ Namiesto stavieb, vyrobených z kovu a skla sa americká spoločnosť NASA chce vydať inou cestou. Skúma technológie, ktoré by boli schopné zhotoviť štruktúry z húb. Tie by sa mohli stať našim novým domovom na červenej planéte, rovnako ako pomôcť šetrnejšiemu životu u nás na Zemi.

Huby_NASA
Stolička, ktorú vedci vytvorili z húb. Zdroj: NASA

Projekt myco-architektúra si dáva za úlohu zostrojiť technológie, ktoré by umožnili výstavbu príbytkov na Mesiaci, Marse a možno aj niekde inde, pomocou húb a hlavne ich podzemnej vláknitej sústavy, ktorá sa nazýva podhubie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Momentálne pripomínajú všetky dizajny marťanských príbytkov korytnačku. Astronauti by si prenášali ubytovanie na chrbtoch. Jedná sa o spoľahlivý plán, no na druhej strane je energeticky náročný,“ vyjadril sa Lynn Rothschild, hlavný vyšetrovateľ novozaloženého projektu.

Vízia projektu je tá, že si ľudskí astronauti so sebou prinesú základnú štruktúru, kde sa skrýva spiaca huba, ktorá dokáže prežiť dlhé cesty vesmírom, napríklad k Marsu. Následne po príchode astronaut rozloží štruktúru a pridaním vody začne huba rásť okolo kostry modulu.

stavebne bloky vytvorene z hub_NASA
Stavebné bloky z podhubia. Zdroj: NASA

Biologické stavby

Časť, ktorú na hubách nevidíme je podhubie, čo je v podstate niečo ako koreňová sústava, ktorá je schopná vytvárať zložité štruktúry. Za správnych podmienok vieme podhubie prinútiť, aby vytvorilo nové tvary, rozpínajúce sa od materiálu, podobnému koži, až ku blokom, z ktorých sa môže skladať obývací modul na Marse.

Postaviť akúkoľvek stavbu v drsných podmienkach inej planéty nie je jednoduchou úlohou. Myco-architektúra spája v sebe tri vrstvy, ktoré vytvoria pre astronauta dokonalý domov. Prvá, vonkajšia vrstva bude zložená z ľadu, ktorý chráni pred vonkajšou radiáciou a pomaly sa rozpustí do druhej, strednej vrstvy. Tá je zložená z cyanobaktérií, ktoré za prítomnosti slnečného žiarenia a vody poskytnú výživu vnútornej, hubovej vrstve.

Jedno je isté a to že prostredia iných vesmírnych telies budú vyžadovať nové spôsoby života. Tým že nám „vyrastú“ domy, namiesto toho aby sme ich postavili, získame prírodne neškodný a ľahko udržiavateľný materiál. Namiesto ťažby minerálu tak môžeme získavať zdroje z odpadov, čo by mohlo byť ideálnym riešením, ktoré nás potiahne do budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close