SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili v galaktickom jadre objekty, ktoré sú pre nich väčšou záhadou, než čierna diera

Nesprávajú sa ako žiaden iný objekt v galaxii a preto dostali aj svoje jedinečné označenie.

V strede našej galaxie sa deje niečo zvláštne. Povedali by ste si, že blízke okolie čiernej diery, ktorá je väčšia než celá naša Slnečná sústava, nepatrí medzi prirodzené miesto, no skupina vedcov odhalila na jej obežnej dráhe 6 objektov, ktoré sa nechovajú ako žiaden iný objekt v galaxii. Ich správanie sa natoľko vymyká normálu, že vedci im pridelili ich vlastnú triedu. Jedná sa o objekty, ktoré nesú označenie G.

Prvotné dva, G1 a G2, pozorovali astronómovia pred takmer 20 rokmi. Postupne si utvorili obraz o ich obežných dráhach a zvláštnom správaní. Usúdili, že sa musí jednať o obrovské plynné oblaky, ktoré majú v priemere 100 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: astronomická jednotka je približná vzdialenosť Zeme od Slnka. 1 AJ = 150 miliónov km). Problémom bolo, že sa nesprávali ako plynné oblaky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Objekty G1 a G2 vyzerajú ako plyn, no správajú sa ako hviezdy,“ hovorí fyzička a astronómka Andrea Ghez.

Andrea a jej kolegovia skúmali galaktické jadro už vyše 20 rokov. Vďaka údajom sa im podarilo identifikovať ďalšie podobné objekty, G3, G4,G5 a G6. Všetky tieto zvláštne objekty majú netradičnú obežnú dráhu, ktorá trvá od 170 do 1 600 rokov. Zatiaľ je nejasné, čo sú vlastne zač, no G2 sa prednedávnom objavila nepoškodená, keď dosiahla najnižší bod obežnej dráhy okolo čiernej diery. To je podľa vedcov jedno z veľkých vodítiek.

„Objekt G2 vysielal veľmi zvláštny signál, keď bol najbližšie pri čiernej diere,“ vysvetľuje Andrea.

Počas toho sa mal podľa správ natiahnuť a predĺžiť, zatiaľ čo jeho plynný obsah bol roztrhnutý na kusy. Počas preletu blízko čiernej diery stratil svoju vonkajšiu schránku, no po opustení jej blízkosti sa dáva znova dokopy.

Záhada zvláštnych objektov

Odpoveďou na pôvod záhadných objektov môžu byť binárne hviezdy, čo sú dve hviezdy, obiehajúce okolo seba. Väčšinou času okolo seba iba krúžia, no stáva sa, že dôjde ku zrážke a z dvoch hviezd sa stane jedna. Pri tejto udalosti unikne do vesmíru obrovské množstvo plynu, ktoré ostane v okolí novej hviezdy viac než milión rokov.

„Niečo muselo držať G2 pokope a umožniť tomuto objektu prežiť stret s čiernou dierou. To je dôkazom, že sa v jeho vnútri nachádza hviezdne jadro,“ dodáva Andrea.

Ďalších päť objektov mohlo vzniknúť podobným spôsobom. Extrémna gravitácia čiernej diery môže spôsobovať, že sa páry hviezd odchýlia zo svojej obežnej dráhy a zlúčia sa do jednej. Zatiaľ vedcom neostáva nič iné, než starostlivo sledovať galaktické jadro. Je rozdiel medzi interakciou jednej hviezdy a čiernej diery, než v prípade hviezdneho páru. Je toho veľa, čo o vesmíre nevieme, no vedci aj naďalej pokračujú v pozorovaní čiernej diery uprostred našej galaxie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close