Vedci objavili zvláštnu skupinu kvantových častíc, ktoré môžu žiť večne

Vedci objavili častice, ktoré dokážu byť "nesmrteľné". Pri bližšom preskúmaní zistili, že sa po jej rozklade znovu zrodí jej identické dvojča.

neurónová sieť
Zdroj: pixabay.com

Nič netrvá večne. Zomierajú ľudia, planéty, hviezdy a aj celé galaxie. Životný cyklus celého nášho vesmíru jedného dňa môže dôjsť ku koncu. Ibaže svet kvantovej fyziky nie vždy „dodržiava“ pravidlá, ktoré sú neoblomné pre všetko ostatné.

Vedci totižto objavili kvázičasticu (pozn. redakcie: entita podobná častici, ktorá vzniká v určitých sústavách interagujúcich častíc), ktorá by mohla byť nesmrteľná. Neznamená to, že sa nerozkladá, avšak na konci svojho života nájde spôsob, ako sa znovu poskladať dokopy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedná sa o zjavné porušenie druhého zákona termodynamiky, ktorý hovorí, že entrópia izolovanej sústavy časom rastie. V preklade to znamená, že všetky javy smerujú jedným smerom. Môžu sa teda rozkladať, nie však znovu dávať dokopy.

Svet kvantovej fyziky sa však rád ohýba podobné pravidlá. Tento objav však zaskočil aj vedcov, ktorý sú s týmto svetom dobre oboznámený.

„Doteraz sme predpokladali, že sa kvázičastice po určitom čase rozkladajú. Teraz vieme, že sa jedná o presný opak. Pri silných interakciách s inými časticami sa môže rozklad zastaviť úplne,“ hovorí Frank Pollman z Technickej univerzity v Mníchove.

Kvázičastice nie sú časticami v bežnom zmysle slova, ako napríklad elektróny. Jedná sa o formu narušenia, zapríčinenú elektrickými, či magnetickými silami, ktoré sa spoločne správajú ako častice. Medzi kvázičastice sa radí napríklad aj fotón, čo je základná stavebná jednotka svetla.

Zvláštny fyzikálny jav

Vedci vyvinuli metódy, ktoré pomáhajú kalkulovať komplexné interakcie týchto kvázičastíc a vytvorili simuláciu, ktorá by priblížila ich životný cyklus.

„Podľa výsledkov sme zistili, že kvázičastice sa naozaj rozkladajú. Avšak z trosiek starej vyjde nová úplne identická. Ak tento rozklad prebehne veľmi rýchlo, vznikne opačná reakcia a trosky sa začnú znovu spájať dokopy. Tento proces môže prebiehať donekonečna,“ hovorí fyzik Ruben Verresen.

Hoci sa tento proces vymyká bežnému správaniu sa častíc, fyziku tým neporušuje. Oscilácia, ktorá počas rozkladu kvázičastice prebieha je v súlade s konceptom vlnovo-časticovej duality. Znamená to, že vlnenie sa premení na hmotu. Entrópia spomínaných skupín častíc teda neklesá, ale je rovnaká. Je to zvláštny úkaz, ale nie taký, ktorý by nakoniec porušoval fyzikálne zákony.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre