Huawei: „Prežitie v roku 2020 bude našou hlavnou prioritou…“

Rotujúci riaditeľ spoločnosti Huawei, Eric Xu, hovorí, že v roku 2020 nebudú už tak rýchlo rásť a prežitie na trhu bude ich prioritou.

Huawei protiuder rage-1564031_960_720 (1)
Zdroj: Pixabay.com, edit: VoSveteIt.sk

Koncom minulého roka obehli svet správy o prvých hospodárskych výsledkoch spoločnosti Huawei (pozn. redakcie: jedná sa neoficiálny hospodársky výsledok), ktoré hovorili o rekordných tržbách a predajoch smartfónoch, a to aj napriek sankciám zo strany americkej vlády.

Podľa dostupných informácií, tržby spoločnosti mali dosiahnuť 122 miliárd amerických dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o približne 18%. Okrem toho, spoločnosť mala predať o  34 miliónov smartfónov viac, ako tomu bolo rok dozadu. Len pre zaujímavosť, pôvodné ciele spoločnosti boli 300 miliónov zariadení, avšak v čase plánovania spoločnosť neočakávala, že sa budú musieť vysporiadať so sankciami zo strany USA. Preto predaje v podobe 240 miliónoch predaných zariadení v roku 2019 môžeme pokladať za úspech.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál Phonearena.com prišiel so správami, v ktorých poukazuje na slová rotujúceho riaditeľa spoločnosti, Eric Xu, ktorý povedal:

„Prežitie bude našou prvou prioritou. Nebudeme rásť tak rýchlo ako v prvej polovici roku 2019, čo v priebehu celého roka pokračovalo z dôvodu čírej dynamiky na trhu.“

Xu tak zjavne narážal na pretrvávajúce sankcie zo strany USA, ktoré môžu byť pre spoločnosť v roku 2020 vážnym problémom. Tie totiž obmedzujú spoločnosti využívať služby amerických firiem, vrátane služieb Google. Huawei totiž nemôže využívať služby Google, napríklad populárny e-mailový klient Gmial, obchod s aplikáciami Google Play, internetový prehliadač Google Chrome a podobne, v novo predstavených zariadeniach. V prípade hardwaru spoločnosť ukázala, že riešením je „obísť“ dodávateľov z USA. Dôkazom toho, že je to možné, sú smartfóny z produktovej línie Huawei Mate 30, ktoré sú vyrobené zo súčiastok, ktoré nie sú pôvodom z USA. V prípade softwaru je to však o niečo náročnejšie, a to hlavne mimo domácej Číny. Služby spoločnosti Google sú totiž v iných regiónoch veľmi populárne, vrátane Európy, kde je Huawei jedným z popredných hráčov na trhu.

Riešením by mohli byť Mobilné služby Huawei

Huawei nechce nič nechať na náhodu, a preto pracuje na vývoji svojej vlastnej platformy. Nedávno spoločnosť nahradila Google Mobile Services (Mobilné služby Google) za svoju vlastnú platformu Huawei Mobile Services (Mobilné služby Huawei). Jedná sa vo veľmi zjednodušenej podobne  o nástroje pre vývojárov, ktorými chce uľahčiť prenos ich aplikácií na svoju platformu. Tento proces však nie je jednoduchým. Zakladateľ spoločnosti Huawei, Ren Zhengfei odhaduje, že to potrvá spoločnosti 2 až 3 roky, kým sa im podarí vybudovať svoju vlastnú platformu.

„Veríme, že si môžeme vybudovať vlastný globálny ekosystém v priebehu nasledujúcich dvoch až troch rokov,“ hovorí Zhengfei.

V každom prípade, rok 2019 bol pre spoločnosť Huawei úspešným a ukázal, že domáci krajania spoločnosti dôverujú, tí sa totiž odvrátili od viacerých výrobcov práve k ním, aby ukázali spoločnosti solidaritu. Predaje v domácej Číne totiž spoločnosť „udržali“ v hre a potiahli ich dopredu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre