SpravodajstvoVeda a výskum

Brazílskym vedcom sa podarilo vytvoriť funkčnú mini pečeň pomocou špeciálnej bunkovej 3D tlače

Blíži sa koniec dlhodobého čakania na darcovské orgány?

Tímu brazílskych vedcov sa sa pomocou biologickej 3D tlače podarilo vytvoriť funkčné ľudské orgány, no v trošku menšej „verzii“. Skvelou správou je, že vytvorená mini pečeň vykonáva všetky funkcie, ako klasická ľudská pečeň, pričom vedci úplne odvrátili riziko neprijatia ľudským organizmom. O úspechu informovala „domáca“ spravodajská agentúra Agência FAPESP.

Preprogramovanie ľudských kmeňových buniek

Základom vytvorenia funkčného ľudského orgánu bolo preprogramovanie kmeňových buniek, ktoré sa následne tlačili po vrstvách. Výsledkom tlače bolo umelé vytvorenie tkaniva, ktoré je oproti predošlým „pokusom“ oveľa trvácnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mini-pečeň vykonáva všetky potrebné funkcie

Výsledkami doterajších pokusov biologickej 3D tlače boli neúplné orgány, ktoré často dokázali vykonávať iba kúsok z potrebnej práce, ktorú v našom tele orgány vykonávajú. Mini-pečeň od brazílskych vedcov je však pomerne prelomová. Už v tejto štúdii dokázali, že mini-pečeň je schopná čistiť krv od toxínov a taktiež produkovať a vylučovať albumín (Pozn. redakcie: albumín je hlavnou bielkovinou krvnej plazmy), ktorý sa v ľudskom tele vylučuje iba prostredníctvom pečene.

Možné odmietnutie organizmom je na minimálnej úrovni

Obrovskou výhodou novej technológie preprogramovania kmeňových buniek je aj fakt, že ľudský organizmus takto vyprodukovaný orgán s najväčšou pravdepodobnosťou prijme bez akýchkoľvek rozsiahlejších problémov. „Ďalšou dôležitou výhodou je nulová pravdepodobnosť odmietnutia vzhľadom na to, že bunky pochádzajú od pacienta,“ dodal v rozhovore pre Agência FAPESP jedne z autorov štúdie.

Pre dosiahnutie pozitívneho výsledku treba ďalšie financie

Autori štúdie však upozorňujú, že od možného využitia takýchto orgánov v realite sme ešte pomerne ďaleko. Vytvorenie orgánu v plnom rozsahu je ešte na míle ďaleko. Jeden z autorov štúdie v rozhovore však uviedol, že vytvorenie celého orgánu nemožné nie je: „Vytvorili sme to v malom rozsahu, no s investíciou a rastúcim záujmom sa dá „projekt“ pomerne ľahko zväčšiť.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close