Odvrátená strana Mesiaca priniesla ďalší dych vyrážajúci objav. Pod jej povrchom našli pozostatky jadra dávneho asteroidu

Pod najväčším kráterom na povrchu Mesiaca sa skrýva ložisko, ktoré svojou veľkosťou vedcov zarazilo. Schováva 2 trilióny kíl kovu.

Mesiac
Zdroj: NASA

V júni 2019 objavili vedci zvláštny úkaz, schovaný 289 km pod mesačným povrchom. Príbeh sa začína rovnako ako kultový film Stanleyho Kubricka, 2001: Vesmírna Odysea, avšak namiesto mimozemského monolitu objavili vedci niečo reálnejšie. Jedná sa o 2 trilióny kíl kovu, ložisko, ktoré vzniklo po náraze asteroidu.

„Predstavte si kovovú hrudu, väčšiu ako havajské ostrovy, ktorá leží pochovaná pod zemou. Taká veľká masa bola objavená,“ hovorí Peter B.James, asistent na Baylor University.

Ložisko sa nachádza pod najväčším mesačným kráterom na odvrátenej strane mesiaca, South Pole-Aitken basin, ktorý má priemer 2-tisíc km. Pre náš Mesiac sa ale nejedná o nič netradičné. Ako jeho ikonický vzhľad napovedá, stretnutie s asteroidmi preňho nie je nič nové.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mesiac
Zdroj: NASA

Jeho krátery sú do dnešného dňa dokonale zachované. Kvôli absencii vrásnenia, tektonickej, či sopečnej činnosti, ostane na jeho povrchu akákoľvek „preliačina.“ Enormné ložisko kovu našli vedci pri prezeraní údajov z misie GRAIL, ktorá sa uskutočnila ešte v roku 2011. Jej cieľom bolo preskúmať vnútorné zloženie Mesiaca.

Simulácie naznačujú že je možné, aby sa železo-niklové jadro asteroidu pri náraze roztrieštilo a jeho úlomky sa dostali do lunárnej pôdy. Od objavenia tejto anomálie sa nezistili žiadne nové informácie, avšak svet opäť obracia svoju pozornosť ku našej prirodzenej družici. Na začiatku roka 2019 pristál v kráteri čínsky rover Chang’e-4. Na budúci rok plánujú poslať ďalší, ktorý by zozbieral získané vzorky a vrátil sa na Zem.

Americká NASA taktiež plánuje návrat na Mesiac. V roku 2024 má začať program misií Artemis, ktorý na povrch dostane prvých astronautov. Tí budú testovať technológie a skúšať, akým spôsobom by sa dalo na povrchu žiť. Tieto testy majú NASA pripraviť na cestu k  Marsu.  


Pozn. redakcie:  V  dôsledku chybného prekladu sme opravili údaj kvintilión na trilión (15.12.2019, 11:36).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre