Obilnina kamut: Už si o nej počula? Takto podporí tvoje zdravie!

Obilnina kamut: Už si o nej počula? Takto podporí tvoje zdravie!

Obilnina kamut nie je až taká známa, a preto je ten správny čas dozvedieť sa o nej niečo viac. Pýtate sa prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Kamut je totižto skvelou potravinou, ktorá obsahuje celý rad telu prospešných látok. Spomenúť môžeme napríklad selén, ktorý má silné antioxidačné účinky. Zaradením tejto obilniny do jedálnička nielen objavíte nové chute, ale hlavne i podporíte svoje zdravie. V nasledujúcom článku sa o kamute dozviete všetko dôležité. Prezradíme vám, aké výhody prináša jeho konzumácia aj ako ho v kuchyni používať!

Odkiaľ kamut pochádza?

Khorasan pšenica, ktorá je známa pod názvom kamut, predstavuje jednu z odrôd pšenice. Nejde však o žiadnu modernú či geneticky modifikovanú pšenicu, ale o prastarú odrodu, na ktorú sa rokmi takmer zabudlo. Jej presný pôvod nie je známy, no vieme, že sa pestovala na viacerých územiach Ázie či Afriky. Išlo napríklad o oblasť dnešného Afganistanu či Egypta. Postupne sa kamut rozšíril aj na juh Európy či do Severnej Ameriky. V pyramíde v Dashure na území Egypta boli zrnká kamutu dokonca znovu objavené aj v prvej polovici dvadsiateho storočia.

Dnes je táto obilnina pestovaná výhradne v podmienkach ekologického poľnohospodárstva. Je tu totiž snaha o zachovanie jej kvality a najmä genetickej čistoty a neporušenosti. Oproti klasickej pšenici sú zrná kamutu približne dvakrát väčšie. Rozdiel medzi nimi však nachádzame hlavne v ich nutričných hodnotách. Práve kamut predstavuje oveľa výživnejšiu obilninu.

Odporúčame: Prečo dať avokádo do mrazničky? Už nikdy ho nebudeš skladovať inak

účinky kamutu

Zdroj: Shutterstock®

Jeho účinky sú jedinečné

Ako sme spomenuli už vyššie, kamut je akýmsi príbuzným pšenice. Ako sa však od nej z hľadiska výživovej hodnoty odlišuje? Spomenúť môžete hlavne oveľa vyšší podiel rastlinných bielkovín. Kamut dokonca vedie i v obsahu nenasýtených mastných kyselín. Okrem toho je táto obilnina dobrým zdrojom vlákniny či viacerých vitamínov skupiny B. Bohatá je však aj na mnohé minerálne látky a stopové prvky. Doplní vám potrebný selén, draslík, zinok, horčík, meď, mangán, železo a ďalšie. Kamut má vďaka svojim látkam antioxidačné aj detoxikačné účinky. Taktiež podporuje dobrú obranyschopnosť.

Je ľahko stráviteľný a prispieva k správnemu fungovaniu tráviaceho systému. Nápomocný môže byť pri rozličných zažívacích ťažkostiach. Ak máte problémy s trávením, skúste klasickú pšenicu vymeniť práve za kamut. Ten má navyše blahodarný vplyv na srdce a celý kardiovaskulárny systém. Do jedálnička by ho mali zaradiť osoby, ktoré bojujú s vysokým cholesterolom či krvným tlakom. Jedinečnou vlastnosťou kamutu je aj to, že napriek tomu, že obsahuje lepok, mnohým alergikom nespôsobuje problémy. I tak je lepšie byť s ním opatrný!

použitie kamutu

Zdroj: Shutterstock®

Ako si ho pripraviť?

Kamut je nepochybne vítanou súčasťou jedálnička. Dokáže človeka zasýtiť na dlhšiu dobu a postupne mu dodať dostatok energie. Vhodnou súčasťou stravy môže byť aj pri redukcii váhy. Ak sa to s ním rozhodne vyskúšať, poobzerať sa po ňom môžete na internete, vo väčších supermarketoch aj predajniach so zdravými potravinami. Cena za 500 g balenie sa pohybuje od 2,50 eura. Ako však s touto obilninou v kuchyni naložiť? Možností je hneď niekoľko. Veľké zrná kamutu si v prvom rade môžete jednoducho uvariť v klasickom či tlakovom hrnci. Návod na prípravu nájdete priamo i na obale produktu.

Vo všeobecnosti sa však varí jeden diel obilniny s tromi dielmi vody. Kamut zmäkne približne za 50 až 60 minút. Uvarený ho môžete pridať napríklad do šalátov alebo rizota. Má jedinečnú orechovú a maslovú chuť, ktorá ozvláštni každý pokrm. Kamut sa skvelo kombinuje napríklad s kelom, jarnou cibuľkou, paprikou aj opečenými orechmi. Uvarené zrná tiež môžete konzumovať priamo alebo ich využiť pri príprave nátierok či fašírok. Surový kamut je dokonca možné zomlieť na čerstvú múku a tú použiť napríklad pri príprave domáceho chleba.  

Pozri aj: Neuveriteľných 17 zaujímavostí o autách: O týchto vie len málokto!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 04.03.19 07:02

ĽŠ
karma
100.00

Už som o tejto obilnine počula, zatiaľ som sa s ňou, však, ešte nestretla.

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 04.03.19 08:25

karma
110.00

Fuu... ešte som nečítala o nej, ale určite sa popozerám v obchodoch. Orechovo maslová chuť je zaujímavá a výzorom mi pripomína nasekané arašidy :O)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 04.03.19 19:47

MM
karma
100.00

prvý krát čítam o tejto obilnine, ale tiež obsahuje lepok...

  • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 04.03.19 20:51

IO
karma
96.00

Počula som už o tejto obilnine , zatial samé chvály .

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní