Bratislava 10. júla (TASR) – Ešte pred samotným odchodom do zahraničia si nezabudnite skontrolovať platnosť potrebných dokladov a cestovných pasov. Rôzne krajiny vyžadujú rozličnú dĺžku platnosti pasu po opustení ich územia. Zvyčajne je to polrok po vypršaní platnosti víza.
Ak cestujete vlastným autom, zistite si, či v danej krajine platí slovenský vodičský preukaz, alebo je potrebný medzinárodný.
Dobré je pripraviť si kópiu cestovných dokladov, ktoré treba mať odložené zvlášť od ostatných vecí. Pri pase ide o kópiu tej stránky s fotografiou. V prípade ich straty alebo krádeže to uľahčí vybavovanie náhradného cestovného dokladu. Riaditeľ konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí Vladimír Jakabčin z tohto dôvodu odporúča zobrať si so sebou na cestu aj minimálne dve fotografie pasového formátu.
Náhradný cestovný doklad vydajú zastupiteľské úrady SR v zahraničí alebo generálne konzuláty. Poplatok za jeho vystavenie je 10 eur. Jakabčin pripomína, že tento doklad nie je určený na ďalšie cestovanie alebo pokračovanie v turistike. "Je určený len na jednu cestu, a to z miesta krajiny, kde bol vydaný na Slovensko, alebo do krajiny, kde má náš občan obvyklý pobyt," priblížil.
Ešte predtým, ako požiadate o vydanie náhradného, treba krádež alebo stratu pôvodného nahlásiť na najbližšom útvare miestnej polície a žiadať o tom potvrdenie.
Ak sa ocitnete v núdzi, kam patria aj problémy s dokladmi, a v danej krajine nie je žiadny slovenský zastupiteľský úrad, generálny konzulát alebo honorárny konzulát, pomoc vám poskytne zastupiteľský úrad ktorejkoľvek inej členskej krajiny Európskej únie, ktorý má v danej krajine sídlo. Všetky krajiny EÚ majú svoje zastúpenie v Spojených štátoch, Číne a Rusku. Ani jedna z 28-členného bloku nemá svoje zastúpenie v jedinej krajine, a tou sú Bahamy.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.