Sulík o Ficovom strachu, nešťastnom opozičnom dohadovaní o prezidentovi a trasení stoličky pod predsedom SaS

Bratislava 29. decembra (TASR/HSP – Foto:TASR)

 

Richard Sulík

Marcový kongres strany rozhodne, či povedie stranu aj ďalšie funkčné obdobie. On sám si verí, nie je si totiž vedomý žiadnej konkrétnej chyby, ktorá by ho na post šéfa SaS diskvalifikovala. Napriek tomu, že mu nevyšla prognóza, je stále presvedčený, že Grécko nemá s eurom šancu. Líder SaS Richard Sulík v bilančnom rozhovore pre TASR vyhlásil, že dobrým prezidentom SR by bol Radoslav Procházka.

– Je to váš posledný bilančný rozhovor v pozícii predsedu SaS?

Som presvedčený, že nie.

– Na súboj o lídra vás vyzval Jozef Kollár. Bol by to dobrý šéf SaS?

S Jozefom spolupracujem veľa rokov, v strane je od jej vzniku. Do tímu som ho zavolal ako odborníka na verejné rozpočty, dobre sa mi s ním spolupracuje. Byť ale lídrom, znamená vedieť osloviť voličov a ja mám tú obavu, že Jozef Kollár, ktorý je vnímaný ako nevýrazný politik, čo nehovorím ja, ale politológovia a komentátori, môže stiahnuť stranu pod päť percent a v roku 2016 sa nemusí dostať do parlamentu. V slovenskej politike sa treba vedieť vyhraniť, treba vedieť jasne povedať, čo áno a čo nie a treba sa vedieť niekedy aj ostrejšie vyjadriť. Keď sa chcete presadiť, nedá sa byť so všetkými zadobre. Ja mám práve túto obavu.

Predseda SaS Richard Sulík a šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár

– Myslíte tým, že nemá ťah na bránku ako vy?

Neviem, či to je priamo ťah na bránku, ale to, že je nevýrazný politik, to je skrátka holý fakt. Je tu veľké riziko, že SaS nebude v parlamente. Druhý problém je, že Jozef zatiaľ nepovedal, čo chce robiť inak. Akurát povedal, že to, čo bolo vytvorené počas môjho vedenia, že to je dobré a meniť to nechce.

– Niečo chce ale zrejme robiť inak, lebo tvrdí, že preferencie SaS v súčasnosti stagnujú, potenciál strany je väčší, ale nevyužíva sa dostatočne. Označil tiež za utópiu, že by sa s vami podaril dvojciferný volebný výsledok. Mrzí vás takáto nedôvera z jeho strany?

Je to jeho legitímny názor. Môj názor je taký, že utópia to bude akurát s ním. Je pekné snívať o takom či onakom výsledku, sľubovať dokážu všetci. Problém je dokázať to a ja môžem poukázať na to, že pod mojím vedením sa SaS dostala do parlamentu dvakrát.

– Zjavne si to ale nemyslí len Jozef Kollár. Väčšina z oslovených predstaviteľov SaS, ktorí boli pre médiá ochotní pomenovať svojho favorita, preferuje Kollára. Ako sa vám to počúva?

Ja s tým problém nemám. Ja som nikdy nečakal, že z 300 členov SaS bude 300 za mnou. Je to úplne legitímne. Ale aj títo ľudia sa niekde v kútiku duše budú musieť zamyslieť nad tým, aký je plán B. Čo spravíme, keď v roku 2016 s Jozefom Kollárom, nevýrazným politikom na čele, nebudeme v parlamente. Čo potom? Túto otázku si musí položiť každý jeden člen bez ohľadu na to, komu doteraz podporu vyjadril.

– S Richardom Sulíkom SaS v parlamente stopercentne bude?

Minimálne som dvakrát po sebe preukázal, že bude. Po druhé, strana je dnes slušne stabilizovaná na siedmich až ôsmich percentách a máme na čom stavať. Máme perspektívu, treba v tom len pokračovať.

– Koncom apríla ste získali na kongrese dôveru troch štvrtín delegátov. Čo sa odvtedy zmenilo?

Už aj vtedy mi štvrtina prítomných dôveru nedala a nevieme, ako by hlasovali všetci tí, ktorí prítomní neboli. Až 16. marca na kongrese budeme vedieť, či sa vôbec niečo zmenilo.

– Martin Poliačik po kauze Sasanka povedal, že dúfa, že ste si udelili žltú kartu. Teraz vám viacerí chcú udeliť červenú kartu. Faulovali ste?

Práveže nie. Nie som si toho vedomý. Ja som si ten kalich horkosti vypil úplne do dna a tá téma je pre mňa uzavretá. Mňa to škrie úplne najviac, bola to chyba, nemalo sa to stať, ale je to pre mňa uzavreté. Už som za to pykal, sypal si popol na hlavu a úprimne som to priznal ako chybu.

– V októbri ste sa ocitli na čele rebríčka politikov, ktorí spôsobujú najviac problémov a najviac kazia úroveň politiky na Slovensku. Mohlo to zavážiť?

Toto je pseudoargument, ktorý nehovorí o ničom. Oveľa dôležitejšie je, koľko voličov SaS si myslí, že som nedôveryhodný politik. Lebo keď si 70 alebo 80 percent voličov Smeru myslí, že som nedôveryhodný politik, tak to mi je ďaleko prijateľnejšie, ako by ma títo voliči mali ako obľúbeného. To by som sa nad sebou zamyslel. Ja tu nie som preto, aby som sa všetkým páčil a už vonkoncom nie, aby som sa páčil voličom všetkých strán. Keď sa pozrieme na to, koľko voličov SaS si to o mne myslí, tak to je 0,0 percent.

– Kedy sa to teda zlomilo, ktorý váš krok bol ten, keď sa to v SaS zlomilo a hovorí sa o vašej výmene?

No to je otázka na môjho vyzývateľa, že kedy sa rozhodol.

– Vy si nie ste vedomý nejakej chyby, kvôli ktorej toto vzniklo?

Nie som si vedomý nejakej konkrétnej udalosti.

– Neurobili ste z SaS príliš tvrdú pravicovú stranu?

My sme liberálna strana a pre nás je sloboda najvyššia hodnota. Za túto slobodu bojujeme a robíme to poctivo. Neotáčame v zásadných veciach a hodnoty sú nám prednejšie ako naše stoličky. Toto zrejme nie je na slovenské pomery bežné, ale to pre mňa nie je dôvod to meniť.

– Uvedomujete si, že ako šéf liberálov ste svojím spôsobom dostali do parlamentu zrejme najkonzervatívnejších poslancov, akých sme tu kedy mali? Čím vás Igor Matovič presvedčil, že je liberál?

My sme síce zobrali Igora Matoviča na kandidátku, no on mal namierené do politiky a keby sa tam nedostal s nami, tak by sa tam dostal inak alebo neskôr. Rok a pol neskôr mu sadli na lep iní harcovníci, ako Zajac, Korda, Palko… My sme netušili, kto to je, akurát sme vychádzali z toho, čo nám povedal.

– Presvedčil vás, že je liberál, alebo si miesto na kandidátke kúpil?

Nie, nekúpil si to miesto, dohodli sme sa v čase, keď nebolo isté, či sa SaS dostane cez päť percent. Vedieť, aký bude ďalší vývoj, Igora Matoviča na kandidátku nezoberieme.

– Dnes kritizujete takmer každý krok vlády Roberta Fica, ktorá podľa vás škodí tejto krajine. Pred tým, ako padla vaša vláda, vás koaliční partneri upozorňovali na to, že otvárate dvere Smeru. V konečnom dôsledku ste euroval nezastavili a návrat k moci sa pravici nepodaril. Bolo to dobré rozhodnutie?

Dvere Smeru otvorila Iveta Radičová tým, že spojila hlasovanie. Podstatné je, že na spájanie hlasovaní nebol žiaden dôvod. Boli to len intrigy Mikuláša Dzurindu a slabosť Ivety Radičovej, že k tomu došlo. V roku 2005 sa hlasovalo o európskej ústave, čo je dôležitejší dokument, ako navýšenie eurovalu. Vtedy KDH povedalo, že za to hlasovať nebude. Padla vláda? Bolo hlasovanie o dôvere? Nebolo, fungovalo sa ďalej. Teraz sa mohlo rovnako.

– Vy ale hovoríte o dvoch škodách, jednu mal podľa vás spôsobiť euroval, druhú prípadný nástup Smeru k moci. Vy ste svojím konaním nezastavili ani jedno.

Robert Fico bol zvolený vyše miliónom ľudí preto, lebo ich oklamal, keď im sľúbil istoty…

– Voľby boli až neskôr…

… ale keby povedal pravdu, zďaleka toľko hlasov nedostane. Ja nemôžem byť zodpovedný za všetko, čo sa v tejto krajine deje, ja môžem byť zodpovedný za svoje vlastné konanie. Pol roka sme ja aj moji kolegovia vraveli, že je jednoducho v rozpore s mojím svedomím, aby som podporil takú hroznú vec, ako je navýšenie eurovalu. Celý vývoj, ktorý odvtedy bol, nám dal za pravdu. Deje sa to, čo sme predpokladali a stojí nás to ďalšie a ďalšie peniaze.

– Čo ste teda v októbri 2011 svojím hlasovaním získali?

Nie vždy svojím konaním získate priamo. Je preto dôležité mať hodnoty a zásady, na ktorých vaše konanie spočíva. To, že ostatní otočili v zásadnej veci, to nie je môj problém. Pripomínam, že prvú pôžičku Grécku sme odmietli všetci spoločne v koalícii, navýšenie eurovalu bolo vlastne o druhej pôžičke Grécku a tam už ostatní otočili.

– Vaša prognóza, že Grécko do konca roku 2012 vystúpi z eurozóny a že s eurom nemá šancu, vám nevyšla. Nemohli ste sa mýliť aj pri eurovale?

Grécko s eurom nemá šancu, to je holý fakt. Ich dlh prudko rastie, nezamestnanosť majú druhú najvyššiu na svete. To sú indikátory toho, že sa im darí? Grécka ekonomika ide dolu vodou. Dnes, po troch rokoch zachraňovania, je grécka priemyselná produkcia na úrovni 70-tych rokov. Naďalej teda tvrdím, že Grécko s eurom nemá najmenšiu šancu. Ten môj odhad, že do konca roka opustia eurozónu, tak bolo to na spadnutie, len potom sa zrejme niekto niekedy s niekým opäť raz pod vplyvom veľkého deficitu demokracie dohodol, že ich budeme zachraňovať a Grécko pustené nebude. Ale tí, ktorí rozhodujú denne v EÚ, sa nemôžu natrvalo tváriť, že ekonomické zákony neplatia.

– Takže váš nový aktualizovaný decembrový odhad znie?

Predpokladám, že to bude do konca budúceho roka. Vy môžete klinicky mŕtveho človeka na prístrojoch držať koľko chcete, je to len vaše rozhodnutie, aj keď to nedáva žiaden zmysel.

– Stále si myslíte, že snahy o záchranu Grécka sú kolektívne šialenstvo?

Áno, lebo v skutočnosti sa Grécko vôbec nezachraňuje, ale zachraňujú sa jeho veritelia. Zároveň, toto zachraňovanie a násilné udržiavanie v eurozóne likviduje grécku ekonomiku.

– Môžeme sa dočkať vášho vyjadrenia, že toto už nie, poďme z tohto európskeho spoločenstva preč?

Keby malo Slovensko teraz vystúpiť z eurozóny, bolo by to chybou, ale zároveň treba mať pripravený plán B. Musíme vedieť, ako ďalej, keď sa niečo udeje. Dúfam, že zodpovední ľudia na ministerstve financií a v Národnej banke Slovenska majú aspoň hmlistú predstavu, čo budú robiť, keď sa niečo udeje. To niečo môže byť, že Nemecko, Holandsko a Rakúsko spoločne z eurozóny vystúpia. Čo my potom môžeme urobiť? Ostaneme v tom zvyšku? Tých alternatív je viacero a je dôležité byť na to pripravený. Môže dôjsť deň, keď vystúpenie z eurozóny bude to najlepšie riešenie.

– Aj vzhľadom na vašu frekvenciu vyjadrení k politike EÚ zaznel v SaS návrh, aby ste sa stali lídrom kandidátky SaS do europarlamentu, kým Jozef Kollár by sa stal predsedom strany. Prečo to odmietate?

Ponuky v SaS dáva predseda a po druhé, ja idem kandidovať na predsedu strany. Tomuto cieľu podradím všetko ostatné. Týmto som vám už jasne odpovedal.

– A v prípade vášho neúspechu?

Nemám dôvod rozmýšľať nad tým, že to nevyjde. Idem našim členom vysvetliť, že zvolením Jozefa Kollára vážne ohrozia šance SaS na vstup do parlamentu v roku 2016. Keď sa s tým členovia stotožnia, tak budem zvolený.

– Po tom, ako vybuchla Gorila, povedali ste, že je to najväčšia kauza od čias Vladimíra Mečiara. Aká je slovenská politika po Gorile?

Horšia. Opäť sa vracia všadeprítomné rozkrádanie. Začína to trikrát drahšími koľajnicami, cez dvadsaťdvamiliónový prehratý spor, 400 miliónov má ísť údajne na ZP Dôvera…. Morálka na Slovensku nebola nejako príliš vysoká, ale upadá a všadeprítomné rozkrádanie sa rozmáha. Robert Fico nemá situáciu pod kontrolou, lebo si tam každý robí, čo chce. Navyše nemá ani najmenšiu predstavu, čo ďalej s krajinou. Vypýtal si mandát a teraz nevie, čo s ním. Prešľapuje na mieste, nemá žiadnu víziu.

– Pomohlo by vyšetrenie Gorily?

Určite. Pomohlo by aj vymenovanie Jozefa Čentéša.

– Máme dnes na Slovensku funkčnú a zdravú opozíciu?

Niektoré strany v opozícii sú viac, iné menej aktívne, ale nemyslím si, že funkčná opozícia je len vtedy, keď sa všetci zbúchajú na kopu a nebudete ich vedieť rozlíšiť. Mantra, že opozícia musí byť jednotná, je chybná. Jednotná musí byť koalícia, ale dovtedy nech každá strana presviedča svojich voličov sama. Kolegovia sa zlúčili do Ľudovej platformy, ok, nech sú spolu. My sme liberálna strana s vlastnými hodnotami, s vlastným programom, držíme sa toho aj za cenu našich stoličiek. My budeme presviedčať našich voličov naším programom, nie programom niekoho iného.

– Z roztrieštenej opozície však nejde voči vláde taký strach a rešpekt, ako z mohutnejšieho zoskupenia. Vy máte pocit, že premiér Fico opozíciu rešpektuje a obáva sa vašej kritiky?

Nemám, na druhej strane on sa aj konfliktom alebo priamemu porovnaniu vyhýba. On má napríklad strach ísť so mnou do diskusie. Tak keď sa bojí so mnou diskutovať a ide len s takými, ktorých sa nebojí, tak sa mu ľahko machruje.

– Môže zoskupenie Ľudová platforma vývoju na pravej strane spektra pomôcť?

Je to ich vec. My s nimi komunikujeme.

– Čítali ste ich memorandum?

Áno. Je to také – chceme svetový mier. No, kto by nechcel. Oveľa ťažšie je napísať reálne, pochopiteľne a uchopiteľne, aká je dnešná pozícia, čo sú východiská, aké sú trendy a čo musíme robiť. Toto zatiaľ spravila iba SaS vo svojej „Vízii pre Slovensko do roku 2020“.

– Pavol Frešo povedal, že bude rád, ak memorandum podpíše čo najviac politikov. Nechystáte sa?

To neublíži, neuškodí. Takých papierov už bolo podpísaných. Keby na tom mala stroskotať budúcnosť Slovenska, tak ja to podpíšem.

– Naozaj si myslíte, že dnešná opozícia dokáže v roku 2016 nahradiť Smer, ponúknuť alternatívu a vládnuť?

My sme už niečo také vypracovali…

– …ale zase sami…

… to neznamená, že sa s tým niekto nemôže stotožniť. Navyše ešte sú tri roky času, na opozičnom spektre bude ešte chvíľu prebiehať kryštalizácia, bude sa rozhodovať, kto, čo, ako. Netreba to siliť.

– Budú voľby do VÚC prvou šancou pravice ukázať, že dokáže spolupracovať?

Áno. Určite budú. My máme záujem o takúto spoluprácu, naši ľudia rokujú, uvidíme ako to dopadne.

– Na čelo BSK ste pripustili Daniela Krajcera alebo Ľubomíra Galka. Je to dnes už jasnejšie?

Tu v Bratislave máme hneď dvoch schopných kandidátov. Je to vec dohody, my máme záujem o celoopozičnú dohodu. Kým ale nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.

– Stále majú konzervatívne strany s dohodou na spoločnom kandidátovi na prezidenta problém?

Myslím si, že áno, ja som s nimi prestal hľadať, lebo si myslím, že to skôr dohodnú oni.

– Kde to viazne?

Ja netuším. Je to otázka na nich.

– Čo Pavol Hrušovský?

Kandidát musí byť akceptovateľný aj pre liberálneho voliča. A to Pavol Hrušovský nie je.

– U vás sa najskôr objavil Andrej Kiska, neskôr ste vy osobne načrtli Radoslava Procházku…

Ja si viem predstaviť niekoľko dobrých mien, ktoré majú šancu zvíťaziť proti Robertovi Ficovi, ale väčšie šance budú mať vtedy, ak bude dohoda celej opozície. Áno, povedal som nejaké mená, veď to nie je zakázané, ale nevyzerá to tak, že sa oni dokážu na čomkoľvek dohodnúť.

– Akú odozvu vyvolal Radoslav Procházka?

Ja som na nejakom stretnutí s opozičnými lídrami spomenul meno Radoslava Procházku a nejakou indiskréciou sa to dostalo do médií. Ja som ho ale nenavrhol ako kandidáta SaS. Niektorým sa to pozdávalo viac, niektorým menej.

– Prečo by bol podľa vás Radoslav Procházka dobrý prezident?

Myslím si, že je to človek na jednej strane konzervatívny, na druhej strane je prijateľný pre liberálneho voliča. Dokáže osloviť oveľa širšie spektrum, ako keď je len vyhranený na určitý segment voličov. Mne osobne sa tiež páči, že je mladý, smelý, má zdravú drzosť, preto som jeho meno spomenul.

 – Vaše dve kritériá na prezidenta sú známe – nesmie to byť človek s minulosťou v KSČ a spolupracovník ŠtB. Čo ďalej?

Po tom, čo Slovensko 20 rokov od svojho vzniku má ešte stále komunistického prezidenta, si myslím, že už toto kritérium je náročné. Mať opäť komunistického prezidenta by nebolo dobré. Myslím si, že s kritériami to netreba preháňať, lebo ak si ich každá strana dá veľa, môže sa stať, že prienik bude nulový. Naším ďalším kritériom tiež je, že musí byť prijateľný pre liberálneho voliča.

– V parlamente sa SaS nedarí obsadiť post šéfa NKÚ. Kde vidíte zmysel to ďalej skúšať?

Nech sa Robert Fico vyfarbí. Najprv je tu dohoda, že NKÚ obsadí opozícia, tá sa napriek očakávaniam Smeru dohodne na jednom mene a Ficovi poslanci nezahlasujú. Hrá tu nejakú úbohú hru na mačku a myš. Je to smiešne a trápne. V takýchto veciach sa vyžíva namiesto toho, aby robil kroky, ktoré posunú Slovensko vpred. My tu šesť rokov prešľapujeme na mieste v dôležitých veciach.

– Nazývate to trápnou hrou, ale vy ju hráte. Prečo?

Keď raz má opozícia nárok na šéfa NKÚ, prečo by ju nemala využiť?

– To znamená, že veríte, že v konečnom dôsledku bude niekto z opozície zvolený.

Áno, robíme to s tým cieľom, aby zvolený bol.

– Pôjde pán Klimeš do voľby ešte raz?

Musím sa poradiť s kolegami.

– Pred voľbami ste povedali, že Ivan Mikloš a Mikuláš Dzurinda by mali nadobro odísť z politiky. Zatiaľ v nej sú. Aké máte vzťahy?

Nijaké.

– Po tom, ako sa prevalili vaše stretnutia s Mariánom Kočnerom, ste povedali, že to bola chyba a že ste sa poučili. S kým dnes riešite politické dianie a veci v pozadí?

Bavím sa s veľa ľuďmi.

– Aký bol rok 2012 pre SaS?

Turbulentný a v druhej časti stabilizačný, naše preferencie sa ustálili. Tie čísla netreba príliš preceňovať, ale predsa len, je na čom začať stavať.

– Váš volebný výsledok z marca nebol dobrý. Čo chcete ako predseda robiť inak?

Pred voľbami tu bol kobercový nálet na SaS. Najprv sme boli osočovaní a napádaní za pád vlády…

– … z toho vás celkom vynechať nešlo…

… ja ale odmietam, aby sme boli na vine len preto, že sme v zásadnej veci neotočili. Bolo to primitívne vydieranie. Neskôr došla kauza odpočúvanie, potom Gorila a na začiatku sa hovorilo, že aj my s tým niečo máme…

– …spis ste mali a nevyšli ste s ním von.

Nikto s ním nevyšiel von. Mali ho pomaly všetci. My sme s ním nevyšli von z rovnakých obáv, že budú nasledovať súdne žaloby. Potom išla Sasanka. Ustáli sme tých 5,9 percenta a odvtedy sa strana stabilizovala. Ja teda nemám dôvod neveriť, že ten výsledok bude citeľne lepší ako v roku 2012.

– Máte pocit, že je vás z opozície počuť? Hladinu ste rozčerili debatou o registrovaných partnerstvách a dobrovoľných sterilizáciách, inak SaS príliš aktívna nebola.

To si nemyslím. My sme mali desiatky vystúpení v parlamente, najmä k rovnej dani, rozpočtu a trvalému eurovalu. V NR SR je SaS najaktívnejšia strana. A čo sa týka médií, posledné dva týždne som bol v diskusiách dvakrát, predtým som nebol vyše pol roka. Sme pozývaní menej. To nemá byť sťažnosť, ale takýto je obraz. Najschodnejšiu cestu vidím v tom, aby sme pokračovali, v čom sme začali.

– Stranícke predsavzatie do roku 2013?

Obhájiť pozíciu predsedu strany 16. marca. SaS želám vyššie preferencie a slušný úspech vo voľbách do VÚC.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Sagan dostal prednosť pred Ackermannom. O zelený dres bude bitka, uvedomuje si Denk

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/LaPresse -Marco Alpozzi)   Najlepší slovenský cyklista Peter Sagan tento rok po Gire d'Italia nebude chýbať ani na Tour de France (26. 6. - 18. 7.). Zatiaľ čo Wilco Kelderman bude lídrom nemeckej stajne Bora-Hansgrohe pre celkové poradie, Sagan by ním mal byť v šprintérskych a…

V Izraeli vlajkový pochod je skúškou novej vlády. Palestínčania vyhlásili Deň hnevu

0 icon

Jeruzalem 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ariel Schalit)   Niekoľko tisíc ľudí s izraelskými vlajkami v rukách sa v utorok v Jeruzaleme vydalo na pochod ulicami Starého mesta v rámci kontroverzného ultranacionalistického vlajkového pochodu. V Izraeli si ním pripomínajú výročie znovuzjednotenia mesta obsadením jeho východnej časti, ku ktorému došlo v roku 1967…

Prvou emisiou dlhopisov v rámci plánu obnovy po pandémii Európa získala 20 miliárd eur

0 icon

Brusel 15. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys)   Európska komisia (EK) v utorok získala 20 miliárd eur emisiou 10-ročných dlhopisov v rámci plánu na financovanie zotavovania 27-členného bloku z koronakrízy Šéfka EK Ursula von der Leyenová uviedla, že dlhopisy sa v úvodnej emisii predali za „veľmi priaznivých podmienok" a EK bude…

USA darovali Mexiku 1,35 milióna dávok vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson

0 icon

Mexiko 15. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-David Zalubowski)   Mexiko v utorok od USA dostalo ako dar 1,35 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Dodávku z USA použijú na vakcináciu všetkých ľudí vo veku nad 18 rokov v mestách Tijuana, Mexicali, Ciudad Juárez a Reynosa, ktoré ležia pri…

Kabinet by mal v stredu odsúhlasiť nárok na dotované obedy aj pre deti dôchodcov a nezamestnaných

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván, Pixabay)   Nárok na štátom dotované obedy v materských a základných školách majú mať okrem detí rodičov v hmotnej núdzi aj deti rodičov, ktorí sú poberateľmi dôchodku, opatrovateľského príspevku alebo nezamestnaní. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o dotáciách v pôsobnosti…

Sarkozy popiera previnenie v prípade financovania prezidentskej kampane

0 icon

Paríž 15. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy v utorok pred súdom poprel previnenie v prípade nelegálneho financovanie jeho volebnej kampane v roku 2012 Šesťdesiatšesťročný Sarkozy čelí obvineniam, že v kampani pred voľbami, v ktorých napokon podľahol socialistovi Fransoisovi Hollandovi, minul takmer dvojnásobok maximálnej zákonnej sumy 22,5…

Summit zdôraznil spoločné ciele EÚ a USA

0 icon

Brusel 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   EÚ a USA majú zodpovednosť pomáhať ľuďom pri ochrane ich živobytia, udržiavať ich v bezpečí, bojovať proti zmenám klímy a brániť hodnoty demokracie a ľudských práv. Uvádza sa to v záveroch summitu EÚ-USA, ktoré utorok popoludní prijali predsedníčka Európskej komisie Ursula von der…

O podporu z eurofondov na zníženie dopadov koronakrízy môžu žiadať ďalšie nemocnice

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Roman Hanc)   Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v boji s ochorením COVID-19 pre ďalšie nemocnice. Zdravotnícke zariadenia sa tak môžu uchádzať o európske peniaze. Rezort zdravotníctva o tom informoval v tlačovej správe „Z prostriedkov výzvy je…

Ľudskoprávne organizácie chcú, aby výbuch v Bejrúte vyšetrila OSN

0 icon

Bejrút 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bilal Hussein)   Desiatky ľudskoprávnych organizácií vrátane Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW) v utorok vyzvali členské krajiny Rady OSN pre ľudské práva, aby  vyšetrili minuloročný výbuch v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút. Ako píše agentúra AFP, miestnym orgánom sa totiž príčinu tragédie dosiaľ…

Nemecko otvorilo vzdelávací kurz pre imámov

0 icon

Osnabrück 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Lino Mirgeler)   V severonemeckom meste Osnabrück otvorili praktický vzdelávací kurz pre budúcich imámov. Tento program čiastočne financovaný nemeckou vládou má zabezpečiť nezávislé vzdelávanie moslimských duchovných v Nemecku, na ktoré nebudú mať vplyv iné krajiny Kurz prebiehajúci v nemeckom jazyku je otvorený pre absolventov bakalárskeho študijného…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Biden poslušne pricupkal do Európy za Putinom

0icon

Nie Putin, prezident Ruskej federácie odišiel do Ameriky za Bidenom, ale Biden, prezident rozdelených a rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických prichádza do Európy za Putinom 16. júna 2021. Vo vzťahoch veľmoci, resp. superveľmoci vždy cestuje slabší za silnejším. O dva týždne na to odlietajú „dve marionety, Mekelová a Zelenskyj“, každý samostatne, do USA…

Pavol Lazar

Podvod s lôžkami v Nemecku potvrdený

0icon

Že ekonomický motív hýbe svetom je snáď zrejmé aj tým najväčším optimistom. 👉 Ani tzv. najvyspelejší ťahúni EÚ nie sú žiadnou výnimkou. 🤷‍♂️ 👉 Denník Bild je síce považovaný za nemecký bulvárny časopis, no upútavka na jeho článok na titulnej strane vzbudila pozornosť po celom Nemecku. 🧐 👉 Píše sa…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch ! (3)

0icon

..UROBILI " SME CHYBU. KANADSKÝ VEDCI BIJÚ NA POPLACH V S/VISLOSTI S VAKCÍNAMI mRNA ,,NA" KORONAVÍRUS „Urobili sme veľkú chybu,“ - tak Bayram Bridle, vírusový imunológ a odborný asistent na univerzite v Guelphe v Ontáriu, opísal výsledky vakcinačných štúdií s novými mRNA vakcínami proti koronavírusu. https://childrenshealthdefense.org/defender/covid-vaccine-spike-protein-travels-from-injection-site-organ-damage/ Výskum tímu v

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 3. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí treťou časťou článku z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Každý pokus vyzistiť informácie skončil rovnakou výhovorkou, že „všetky zariadenia a písomnosti“ sú zničené. Briti nedokázali z českých robotníkov zo Škodovky dostať žiadne informácie, zatiaľ čo Američania mali čiastočný úspech. Podarilo sa im zaistiť dve rakety a určité vedecké údaje. Ďalšími…

Nebaví ťa beh, ale chceš sa hýbať? Chôdza je tvoja cesta

0 icon

Chôdza má viac výhod ako beh. Je to najlepšie fyzické cvičenie bez ohľadu na vek. Je prospešné pre ľudí, ktorí trpia srdcovými chorobami, cukrovkou alebo inými chronickými chorobami. Možno si rozmýšľal nad tým, že začneš behať, ale nebaví ťa to. Prechádzka je vhodná naozaj pre každého. Obézni ľudia teda nemôžu…

Najfascinujúcejšie fotografie z celej planéty

0 icon

Svet nás nikdy neprestane fascinovať - ​​a my o tom máme dôkaz! Možno sa vydáš na prechádzku do lesa a potuluješ sa po stopách dinosaura starých asi 150 miliónov rokov alebo po dúhovom bazéne. Toto sú dôvody, prečo vždy potrebujeme vidieť a zažiť viac z našej planéty, ktorá je, samozrejme, vzácna, úžasná…

TOP10+: Frajerskí rodičia minulosti, za ktorých by si sa nehanbil ani teraz (možno)

0 icon

Možno aj ty si niekedy rozmýšľal nad tým, aké to bolo vyrastať v dobe našich rodičov. Niektorí frajerskí jedinci oprášili staré fotky a je sa na čo pozerať. "Keď sme my boli mladí, tak sme nemali toľko vecí ako máš ty","Nemali sme toľko možností", "Telefóny neboli" a podobné reči si…

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Vo svete IT

Bezior S2 – kolobežka s dvomi elektromotormi a maximálkou až 65 km/h uspokojí aj tých najnáročnejších! Idete do toho?!

0 icon

Elektrických kolobežiek s cenovkou do 1 000 eur nájdeme dnes na trhu naozaj nespočetné množstvo. Väčšinou však ide o mestsky ladené elektrické kolobežky, ktoré nie je možné využiť aj v náročnejšom teréne. To však nie je prípad elektrickej kolobežky Bezior S2, ktorá sa radí do kategórie tých najvýkonnejších kolobežiek na…

Vplyv supermasívnych čiernych dier možno badať aj za hranicou ich domovskej galaxie

0 icon

V srdci každej, dostatočne veľkej, galaxie leží supermasívna čierna diera. Jej gravitačné pole je extrémne silné, no dokáže ovplyvniť len malú časť galaxie, píše portál SciTech Daily. Supermasívne čierne diery sú  v porovnaní s galaxiami, v ktorých sídlia, veľmi malé. Napriek tomu sú kľúčové pre pochopenie vesmíru okolo nás. Bez…

MIUI Pioneer Group má riešiť problémy so Xiaomi: Dočkáme sa stabilného systému?

0 icon

Nie je tomu tak dávno čo sme vás informovali, že Xiaomi plánuje zvýšiť stabilitu svojho systému. Prvým krokom bolo zverejnenie niekoľkých ankiet, kde sme vypĺňali, aké funkcie nám v MIUI chýbajú a čo by sme si priali opraviť. Následne sme sa dočkali i ankety týkajúcej sa proximity senzoru, teda senzoru…

Funkcia end-to-end šifrovania záloh četov v službe WhatsApp vyzerá čoraz reálnejšou

0 icon

Služba WhatsApp vo všeobecnosti patrí medzi najpopulárnejšie komunikačné platformy na svete. Spoločnosť Facebook v súvislosti s touto službou hovorí, že správy sú vždy šifrovanými a dobre schovanými pred zrakmi očí tretích strán. Tieto tvrdenia sú čiastočne pravdivými, minimálne v prípade, ak nevyužívate službu zálohovania správ. V minulosti na to upozorňoval napríklad Telegram, ktorý hovoril o…

Apple v minulosti manipuloval s výsledkami vyhľadávaní v App Store. Uhádnete v koho prospech?

0 icon

Apple má na krku nový škandál, ktorý vrhá na spoločnosť zlé svetlo. Portál theverge.com upozorňuje na to, že Apple mal údajne v minulosti ovplyvňovať výsledky vyhľadávania v obchode App Store. Spoločnosť Apple bola po prvýkrát obvinená z týchto praktík ešte v roku 2019, kedy investigatívni novinári z New Your Times…

Armádny Magazín

Bývalý dôstojník bezpečnostnej služby Ukrajiny prehovoril o výcviku ukrajinských diverzantov na sabotáže v Rusku

0 icon

Ukrajina, 15. júna (AM)  – Bývalý dôstojník protiteroristického centra Bezpečnostnej služby Ukrajiny Vasilij Prozorov v rozhovore pre rádio „Sputnik“ hovoril o príprave ukrajinských diverzantov, ktorí majú „pracovať“ na území Ruskej federácie.

Indické obavy: Čína testuje stealth bombardér Xian H-20 blízko hraníc v Ladaku

0 icon

India, 15. júna (AM)  – "Čínska ľudová oslobodzovacia armáda testovala strategické tajné bombardéry Xian H-20 na leteckej základni Hotan" , vyhlásila indická strana. Prvý materiál publikoval indický publicista Sumit Kumar Singh.   Letecká základňa Hotan sa nachádza na juhu autonómnej oblasti Xinjiang Ujgur. Medzi čínskymi vojenskými le

Kedmi hovoril o nebezpečných ruských plánoch: "Američania zažili skutočný šok“

0 icon

Izrael, 14. júna (AM)  – Americké ministerstvo obrany zažilo skutočný šok po tom, čo sa dozvedelo o plánoch Ruska na návrat na Kubu. Tento názor vyslovil v nedávnom rozhovore Jakov Kedmi.   Podľa izraelského politológa začala Ruská federácia v roku 2020 posilňovať svoju pozíciu na medzinárodnej scéne a aktívne sa zúčastňovať na udalostiach,…

Projekt kolmo štartujúceho obojživelného lietadla VVA-14 konštruktéra Roberta Bartiniho

0 icon

ZSSR/Rusko, 14. júna 2021 (AM) – História skonštruovania tohto úžasného lietajúceho stroja sa začala v roku 1965, čiastočne aj ako reakcia na zavedenie Spojenými štátmi (15. novembra 1960) dvojstupňovej balistickej rakety na tuhý pohon Polaris A-1 určenej na nasadenie z

Vojenský historický ústav pripravil interaktívnu mapu lokalít múzejných exponátov

0 icon

Slovensko, 14.jún 2021 (AM) – Vojenský historický ústav pripravil pre nadšencov vojenskej histórie Slovenska interaktívnu mapu, ktorá znázorňuje rozmiestnenie múzejných exponátov oboch múzejných oddelení Vojenského historického múzea, ktoré boli na základe prejaveného záujmu zapožičané alebo prenajaté múzeám, územne

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali