R.HRADECKÝ:Mníchovská dohoda nemala zabrániť vojne,ale odkloniť Nemcov na východ

R.HRADECKÝ:Mníchovská dohoda nemala zabrániť vojne,ale odkloniť Nemcov na východ

Bratislava 30. septembra (TASR) – Rozhodnutie zástupcov Veľkej Británie a Francúzska Arthura Chamberlaina a Édouarda Daladiéra podpísať pred 75 rokmi v Mníchove súhlas s odstúpením pohraničných území Československa hitlerovskému Nemecku, nebolo až tak motivované snahou zabrániť vojne ako takej, ako skôr úmyslom odkloniť nemeckú agresiu smerom na východ. Pre TASR to povedal historik, riaditeľ Stredoslovenského múzea a zároveň tajomník Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Roman Hradecký.

"Veľmoci podpísali Mníchov a obetovali Československo v snahe odkloniť nemeckú agresiu smerom na východ a pre seba získať čas," povedal. Dodal, že tento postoj bol v úplnom rozpore s dovtedajšími snahami štátov ohrozených Nemeckom dohodnúť sa na spoločnom postupe aj so Sovietskym zväzom (ZSSR). "V tomto zmysle má neskoršie podpísanie paktu Molotov – Ribbentrop úplne iné konotácie. Sovieti sa ním snažili prehodiť kyvadlo zasa naspäť a preorientovať nacistický tlak späť na západ," poznamenal Hradecký na margo dohody o neútočení, ktorú ZSSR a Nemecko podpísali 23. augusta 1939.

Dodal, že ak bolo cieľom Francúzska a Veľkej Británie v septembri 1938 získať čas napríklad na zbrojenie, tak sa prepočítali, keďže Nemecko pomocou Mníchovskej dohody napokon dosiahlo rozpad Československa a získalo väčšinu modernej výzbroje československej armády. "ČSR malo v roku 1938 veľmi dobre prepracovaný systém obrany a na tú dobu modernú a dobre vyzbrojenú armádu. Úspešne dopadla aj mobilizácia, v Čechách aj na Slovensku," tvrdí Hradecký. Dodáva, že samotné Československo by sa podľa odborníkov dokázalo brániť nemeckému útoku niekoľko týždňov, kým by sa do bojov nezapojili spojenci.

Veľká Británia a Francúzsko však v tom čase jasne ukázali, že nemajú v úmysle svoje zmluvné záväzky splniť. "Obetovali Československo, vojne nezabránili a navyše výrazne posilnili Nemecko," zhodnotil Hradecký výsledky konferencie v Mníchove, na ktorej Veľká Británia a Francúzsko ustúpili tlaku Hitlerovho Nemecka a Mussoliniho Talianska.

Reklama

Podľa riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miloslava Čaploviča sa Československo na možnosť nemeckej agresie pripravovalo de facto už od nástupu nacistov k moci v roku 1933. S možnosťou, že by sa takémuto útoku bránilo samostatne, však nepočítalo. "Vždy uvažovalo o obrane štátu iba v rámci koaličnej vojny, za predpokladu rýchleho zapojenia sa Francúzska, Veľkej Británie, prípadne pomoci ZSSR," uviedol pre TASR. O útoku na Československo v tom čase podľa neho uvažovalo aj Maďarsko, ale len v prípade, že by už bola československá armáda takmer porazená. "Uvedomovali si prevahu československej armády nad svojimi silami," vysvetlil Čaplovič. Navyše, ak by Maďarsko napadlo Československo samostatne, hrozila by mu odveta Rumunska a Juhoslávie, spojencov Československa z Malej dohody.

Ako Hradecký ani Čaplovič nepredpokladá, že by boli Veľká Británia a Francúzsko v roku 1938 reálne presvedčené o tom, že Mníchovskou dohodou odvrátili vojnu. "Západné veľmoci a USA rozbehli rozsiahle zbrojenie a to svedčí o tom, že s dlhodobým udržaním mieru nepočítali," poznamenal. Západné veľmoci si však podľa neho v tom čase uvedomovali náskok, ktorý v tomto smere Nemecko a Taliansko malo a pravdepodobne sa snažili získať viac času na vojnové prípravy.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:45

Nemecká polícia zatkla v Drážďanoch muža podozrivého zo špionáže pre Čínu. Ide o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu.

09:44

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí nariadilo všetkým konzulárnym úradom pozastaviť poskytovanie konzulárnych služieb pre mužov vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí.

09:03

Ázia bola v roku 2023 regiónom s najväčším počtom katastrof spôsobených klimatickými a poveternostnými javmi na svete, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO) s tým, že hlavnou príčinou úmrtí a majetkových škôd boli záplavy a búrky.

08:49

Slovenská tenistka Rebecca Šramková postúpila do finále kvalifikácie dvojhry na turnaji WTA v Madride. V pondelkovom zápase prešla cez desiatu nasadenú Claru Tausonovú z Dánska, ktorá po prehre v prvom sete 6:7 (6) duel skrečovala.

08:45

Európsky parlament sa za posledných päť rokov má čím pochváliť, uviedla na úvod posledného zasadnutia zákonodarného zboru EÚ pred nadchádzajúcimi eurovoľbami predsedníčka EP Roberta Metsolová.

Mimoriadny summit EÚ
Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová
08:33

Čína vydala pre niektoré časti južnej provincie Kuang-tung výstrahu najvyššieho stupňa pred silným dažďom, uvádza miestna meteorologická agentúra.

08:15

V Izraeli a v židovských diaspórach i komunitách po celom svete sa začal sláviť sviatok nekvasených chlebov – pesach.

07:44

Dva malajzijské vojenské vrtuľníky sa pri výcviku zrazili. Zahynulo všetkých desať členov posádok, oznámili tamojší záchranári.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali