“Dnes, keď ľudstvo čelí novým globálnym výzvam a hrozbám, musíme v plnej miere využiť neoceniteľné skúsenosti z medzinárodnej spolupráce a ozajstného spojenectva, ktoré naše krajiny nahromadili v rokoch 2. svetovej vojny,“ hovorí sa v posolstve.
Prezident RF tiež vyslovil presvedčenie, že výstava vzbudí veľký záujem verejnosti a prispeje k “zachovaniu historickej pravdy“.
Virtuálna výstava Stalin–Churchill–Roosevelt: spoločný boj s nacizmom je venovaná 75. výročiu víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne a má oboznámiť verejnosť s najdôležitejšími dokumentmi a artefaktami založenia protihitlerovskej koalície v rokoch 2. svetovej vojny.
Autormi projektu sú Federálna archívna agentúra, Štátny archív RF, Historické dokumentárne oddelenie Ministerstva zahraničných vecí RF a Ruská historická spoločnosť.
Vyhlásenie pri príležitosti 75. výročia stretnutia vojsk na Labe
Minulý týždeň Putin a Trump prijali spoločné vyhlásenie pri príležitosti 75. výročia stretnutia vojsk na Labe. Poznamenáva sa, že “duch Labe“ je príkladom toho, ako môžu Moskva a Washington odložiť spory bokom, začať budovať dôveru a spolupracovať v mene spoločného cieľa.
“Dnes bojujeme s tými najzávažnejšími výzvami 21. storočia. Vzdávame hold statočnosti a odvahe všetkých, ktorí spolu bojovali, aby porazili fašizmus. Na ich hrdinské činy nikdy nezabudneme,” uvádza spoločné vyhlásenie.
Stretnutie spojencov
Prvé osobné stretnutie hláv krajín Veľkej trojky sa konalo v Teheráne v novembri a decembri 1943. Prispelo k príprave spoločnej politicko–strategickej koncepcie rozdrvení Nemecka a Japonska a pozdvihlo vzťahy medzi ZSSR, USA a Veľkou Britániou na novú úroveň. Za hlavný úspech konferencie sa považuje príprava operácia Overlord, výsadok spojencov na severe Francúzska, ktorý sa stal otvorením Západného frontu.
Po druhej sa Stalin, Roosevelt a Churchill stretli v Jalte vo februári 1945. Uznesenie Jaltskej konferencie nielen rozhodlo o vojenskej súčinnosti troch strán v definitívnej porážke Nemecka a vojne s Japonskom, ale nastolilo obrys povojnového sveta.