Naposledy sa bičovanie v Saudskej Arábii dostalo na titulky v roku 2015, keď bol bloger Raif Badawi na verejnosti potrestaný, údajne po tom, čo bol odsúdený za počítačovú trestnú činnosť a urážku islamu.
Podľa rozhodnutia súdu dostal 1000 rán bičom v týždenných intervaloch, ale globálne pobúrenie a správy, že takmer zomrel, túto časť trestu zastavili.
Saudská Arábia bola často kritizovaná za uväznenie disidentov ako aj zabitie novinára Jamala Khashoggiho.
V piatok najvýznamnejší saudskoarabský aktivista za ľudské práva, Abdullah Hamid Ali al-Hamid zomrel vo väzení na mŕtvicu. Aktivisti a spoluväzni tvrdia, že jeho smrť bola údajne spôsobená zanedbaním lekárskej pomoci zo strany vládnych úradov.
Abdullah Hamid Ali al-Hamid, alebo Abú Bilal, bol saudský básnik, arabský profesor, aktivista v oblasti ľudských práv a spoluzakladateľ Saudskej asociácie pre občianske a politické práva (ACPRA).
Niekoľkokrát bol uväznený za výzvu na vytvorenie ústavnej monarchie v Saudskej Arábii. V roku 2018 počas poslednej väzby získal cenu Right Livelihood Award, ktorá je známa aj ako alternatívna Nobelova cena.
Aktivisti tvrdia, že Saudská Arábia má jeden z najhorších záznamov o porušovaní ľudských právach na svete, pričom sloboda prejavu je prísne obmedzená a kritici vlády bývajú zatknutí často bez príčiny.
Aj keď to teraz vyzerá, že sa takéto praktiky, ak nie úplne tak aspoň z časti, odstránia, ďalšie vlny zatýkania disidentov zo všetkých sfér spoločnosti, vrátane bojovníkov za práva žien, nechávajú aktivistov skeptickými.
Andrea Lopatková