Profesor prezradil, ako sa nenakaziť nebezpečným vírusom vtáčej chrípky

Profesor prezradil, ako sa nenakaziť nebezpečným vírusom vtáčej chrípky

Bratislava 14. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/USDA-ARS)

 

Koncom minulého týždňa Štátna veterinárna a potravinová správa CZ (ŠVPS SR) potvrdila výskyt vtáčej chrípky v súkromnom chove hydiny v okrese Nitra. Rovnaký vírus potvrdili v susednom Poľsku. Postup úradu a bezpečnostné opatrenia pre obyvateľstvo okomentoval pre Sputnik ústredný riaditeľ ŠVPS SR, Prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc

Ilustračné foto

Okamžité opatrenia na odstránenie nebezpečného vírusu

Reklama

Podľa odborníka patrí k základným krokom prevencie šírenia tohto nebezpečného vírusu typu Inflienzavirus A (subtyp H5N8) vylúčenie kontaktov chovanej hydiny s voľne žijúcim vtáctvom a dodržiavanie hygienického režimu osobami prichádzajúcimi do styku s vtáctvom.

Vzhľadom na to, že predpokladáme, že samotný vírus migruje u voľne žijúceho vtáctva, je potrebné vylúčiť akýkoľvek kontakt domácej hydiny a voľne žijúceho vtáctva. To znamená priamy kontakt alebo nepriamy, ak niekto voľne chová hydinu, s tým, aby nekonzumovala krmivo z rovnakých zariadenia voľne žijúceho vtáctva a domácej hydiny,uviedol profesor Bíreš.

Reklama

Navyše Štátna veterinárna a potravinová správa neodporúča k napájaniu hydiny používať voľne tečúcu vodu, pretože tá môže byť kontaminovaná po prípadnom kontakte s voľne žijúcim vtáctvom. Podľa pána profesora prichádza do úvahy jedine vnútorná, čiže mestská voda z vodovodu.

V zóne samotného výskytu (podľa tlačovej správy ide o obec Zbehy v okrese Nitra) je odizolované ďalšie domáce vtáctvo: ochranné pásmo s polomerom 3 km okolo ohniska a v pásme s polomerom 10 km okolo ohniska je vykonávané pozorovanie.

Riaditeľ ŠVPS SR k tomu dodal: “Rovnako sme zakázali akýkoľvek pohyb hydiny v ohnisku nákazy, to znamená živých alebo mäsových výrobkov, vajec. Tiež sme stanovili takzvaný hygienický režim chovu hydiny, pohybu osôb alebo osôb zodpovedných za chov hydiny. Tieto opatrenia treba naozaj dodržiavať a úplne vylúčiť zavlečenie vírusu k hydine.

 

Prečo zatiaľ podľahli nebezpečenstvu len drobní chovatelia?

Reklama

Vtáčia chrípka sa u drobných chovateľov na Slovensku naposledy vyskytla v roku 2017. Podľa máp a záznamu ŠVPS v rokoch 2016 2017 išlo celkovo o 11 ohnísk výskytu choroby. Profesor Bíreš sa v komentári zmienil, že sa na Slovensku nikdy nevyskytoval vírus v žiadnom komerčnom alebo priemyslovom chove, ako je to napríklad v Poľsku alebo dnes aj v Maďarsku.

Príčinou je podľa odborníka menej strážené vtáctvo. Ak je chované na voľnej záhrade, majitelia nedokážu zabrániť kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Okrem iného drobní chovatelia nemajú zavedený hygienický režim. Je tam veľa opatrení, ktoré sa na úrovni drobného chovu neuplatňujú, konštatoval odborník.

Jozef Bíreš prezradil, že farma musí mať schválený takzvaný zdravotný štatút a byť súčasťou ochranných opatrení proti zavlečeniu vírusu. Riaditeľ ŠVPS SR tiež dodal, že existujú pravidlá dezinfekcie pri vstupe, rovnako sa tam nemôžu pohybovať nepovolené osoby a motorové vozidlá, musí neustále prebiehať kontrola dodávaného krmiva.

 

Nevyhnutná spolupráca so susednými štátmi

Reklama

Podľa riaditeľa ŠVPS v prípade prevencie vtáčej chrípky možno hovoriť o vzájomnej cezhraničnej spolupráci: Spolupráca s členskými štátmi je veľmi dôležitá, pretože je nutné komunikovať. Uvediem príklad z dnešného dňa: vtáčiu chrípku dnes už majú v chove moriek v Maďarsku. Kolega z Maďarska ma ihneď informoval, pretože je to hneď pri hraniciach so Slovenskom.

Dnes agentúra Reuters uviedla, že na morčacej farme na severozápade Maďarska nahlásil Národný úrad pre bezpečnosť potravín (NEBIH) výskyt vtáčej chrípky typu H5N8. Maďarský úrad NEBIH uviedol, že kvôli tomu musí byť vyradených všetkých 50 000 moriek vo farme a musia byť zavedené ďalšie preventívne opatrenia, ktoré zamedzia šíreniu infekcie. Postihnutá farma podľa portálu dostane štátnu náhradu.

K tomu pán profesor tiež uviedol, že riešenie samotnej situácie v danom štáte je vždy zodpovednosťou danej krajiny. To znamená, že keď slovenský úrad potvrdil vírus u drobného chovateľa pri Nitre, povinnosť riešiť túto situáciu má národná autorita tejto oblasti.

 

Ako sa majú správať obyčajní ľudia?

Pre obyvateľov podľa profesora Bíreša v prvom rade ide o hygienický režim. Ten, kto prichádza do styku s hydinou, by mal počítať s umytím rúk, použitím ochranných odevov, dezinfekciu, tiež pri vstupe k hydine môže použiť dezinfekčnú rohož. Podľa pána profesora treba ihneď nahlásiť situáciu veterinárnemu lekárovi a takú hydinu nekonzumovať, nechytať ju holými rukami, ale zaistiť ochranné prostriedky, aby sa človek nenakazil.

Chovateľ by si mal všimnúť akýkoľvek príznak choroby u hydiny: pokles kvality vajec, pokles spotreby krmiva, zmeny správania alebo úhyn hydiny. V prípade akýchkoľvek príznakov chrípky kontaktovať príslušného lekára, aby túto infekciu zachytil hneď na začiatku. Hygienický režim je na prvom mieste,povedal na záver Prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:35

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici.

06:30

Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá.

Včera 20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

Včera 20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

Včera 19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

Včera 19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

Včera 19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Včera 19:29

Časť fasády kodanskej historickej budovy, v ktorej svojho času sídlila burza, sa vo štvrtok zrútila v dôsledku požiaru, s ktorým hasiči bojujú už tretí deň. Oznámil to miestny hasičský a záchranný zbor.

Včera 19:23

Ak sa Bulharsku nepodarí splniť inflačné ciele stanovené Európskou centrálnou bankou, jeho vstup do eurozóny plánovaný na začiatok roka 2025 sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Povedal to vo štvrtok guvernér bulharskej centrálnej banky Dimitar Radev.

Včera 19:19

Ak Izrael zaútočí na iránske jadrové zariadenia, Teherán v odvete zaútočí na tie izraelské, pohrozil vo štvrtok generál iránskych Revolučných gárd Ahmad Haghtalab.

Včera 19:10

Rusko vo štvrtok uviedlo, že Nemecko neposkytlo žiadne dôkazy proti údajným zatknutým dvom ruským špiónom.

Včera 19:10

Všetky členské štáty EÚ si uvedomujú, že v Európe je preukázateľný vplyv Ruska a je potrebné mu aktívne čeliť. Vedie sa debata o tom, či posilniť právomoci európskej prokuratúry alebo inštitúcií, ktoré by mohli účinne brániť pokusom o ovplyvňovanie európskej politiky. Po skončení mimoriadneho summitu EÚ to povedal český premiér Petr Fiala.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali