Pripravuje Rusko operáciu na vytvorenie “Novoruska”?

Moskva 1. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Včera, 30. júla, vyšla na ruskom serveri rusvesna.su správa Andreja Polubotu s názvom “Rusko pripravuje operáciu Novorusko”. Presné znenie správy sa môžu pozrieť tu

Podľa informácií uvedených v správe sa ukrajinská armáda aktívne pripravuje k novej operácii na Donbase. Informoval o tom zástupca Ruska pri OSN Vitalij Čurkin. Podľa Polubotu, ak takí vysokí politickí predstavitelia, akými je Čurkin, podobné vyhlásenia publikujú, znamená to, že majú preverené informácie. O operácii na Donbase hovoria čoraz častejšie aj ukrajinskí politici. Všetky tieto vyhlásenia sa nesú v znamení zvyšovania protiruskej rétoriky na Západe.

Na snímke ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin
Na snímke ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin

Príznaky novej vojny vidí aj Západu lojálny politik ex prezident ZSSR Michail Gorbačov. Gorbačov pre Interfax uviedol, že “NATO od konca studenej vojny začalo s prípravou horúcej vojny. Všetka rétorika na stretnutí NATO vo Varšave smeruje k radikalizácii pomerov, aj keď sa priamo vojna Rusku nevyhlasuje. V NATO hovoria o ochrane krajín a fakticky sa pripravujú k ofenzívnym operáciám”.

Prakticky v tom istom čase sa kandidátka na prezidentské kreslo v USA Hillary Clintonová nechala počuť, že “svoju hlavnú úlohu v pozícii prezidenta USA vidí v zvýšení bezpečnosti Američanov, vrátane ruskej hrozby. V jednom zo svojich prejavov v rámci zjazdu Demokratickej strany Clintonová uviedla, že mohutné sily sa chystajú rozorvať USA na viacero častí.

Hillary Clintonová

Na protiruskú rétoriku a štvanie Rusko odpovedá posilňovaním svojich vojenských kapacít, najmä na západných hraniciach. Podľa slov ministra obrany Sergeja Šojguho armáda prijala adekvátne kroky v súvislosti s politickým zostrením situácie na juhozápadnom strategickom smere a v oblasti Baltu, za ktorými stojí NATO a prijala aj adekvátne kroky v súvislosti s dianím na Ukrajine. Na teritóriu Južného vojenského okruhu, do ktorého kompetencie patrí aj obrana Ruska pred prípadným útokom z Ukrajiny, Rusko rozmiestnilo štyri divízie, 9 brigád a 22 plukov spolu s dvoma raketovými brigádami s komplexami Iskander M (rakety Iskander môžu nosiť jadrové hlavice)

Táto demonštratívna hra vojenskými svalmi, ktorú Rusko nevyprovokovalo sa odohráva na prahu začiatku olympiády v Riu. Počas Olympiády starovekí Gréci prerušovali bojové operácie, duch starovekého Grécka sa však z jednotlivých olympiád už dávno vytratil a v plnej miere ho nahradila Coca Cola. Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že v čase poslednej letnej olympiády v Pekingu (2008) a zimnej olympiády v Soči (2014) pripravili USA pre Rusko geopolitické údery, ktorým boli udalosti na Ukrajine v roku 2014 a konflikt s Gruzínskom v roku 2008.

Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu
Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu Foto:pavel Golovkin

Ruskí analytici preto nenechávajú nič na náhodu a pripravujú sa na možnosť, že sa nepriateľské sily Ruska pokúsia využiť olympiádu v Riu k ďalším akciám namiereným proti Rusku. Pravdepodobným bojovým poľom bude územie LNR a DNR, reálnosť takéhoto konfliktu hodnotia ruskí analytici pomerne vysoko. Takýto konflikt však podľa ruských odborníkov môže prerásť hranice regiónu a Moskva a Washington nemusia ostať stáť bokom.

Otázka znie, chce Rusko alebo USA otvorené vojenské stretnutie na Ukrajine? A ak áno, aké budú následky pre celý svet?

Podľa slov Michaila Alexandrova, experta Centra vojensko-politického výskumu MGIMO (Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov) je situácia vážna. Kyjev sa pohráva s myšlienkou začať veľkú vojenskú operáciu z viacerých dôvodov.

Zhoršuje sa ekonomická situácia a prespektívy na Ukrajine, MMF už nechce vo výraznej miere financovať existenciu súčasného ukrajinského kyjevského režimu. Preto sa súčasní ukrajinskí štátni predstavitelia snažia stresovať nielen Rusko, ale aj štáty EÚ a USA.

Ukrajinskí politici majú predstavu, že ak začnú vojnu, posilnia svoje pozície a Západ ich bude musieť finančne podporovať. Chcú využiť aj tlak na Rusko, aby bolo Rusko ústretovejšie k otázkam súvisiacim s plynom prúdiacim na Ukrajinu a do Európy a takisto chcú získať lepšie pozície pri rokovaniach ohľadne trojmiliardového dlhu Ukrajiny voči Rusku, ktorý nechcú Ukrajinci vrátiť, takže Rusko muselo podať žalobu voči Ukrajine na Londýnskom súde.

Na snímke Petro Porošenko Foto:Martin Baumann
Na snímke Petro Porošenko Foto:Martin Baumann

Podľa Alexandrova treba zobrať do úvahy aj skutočnosť, že odchádzajúci Obama sa nemôže pochváliť žiadnym zmysluplným úspechom vo svetovej politike. Všetky americké aktivity v čase jeho prezidentovania sa skončili vpodstate neúspechom, hlavný neúspech predstavuje Sýria.

Možno sa v posledných týždňoch svojho prezidentovania Obama rozhodne pokúsiť zvýšiť svoje renomé a začne s geopolitickou akciou na Ukrajine. Cieľom tejto akcie bude zviazať Rusku na Ukrajine ruky, aby sa ďalší americký prezidentský kandidát mohol aktivizovať v Sýrii. USA sú značne nervózne aj zo skutočnosti, že Turecko sa dostalo do situácie, keď už nedokáže reálne v Sýrii pôsobiť ako zástupná armáda USA a islamistom v Sýrii, vrátane umiernenej opozície, ktorú aktívne podporujú USA hrozí doslovne fyzická likvidácia.

Ak sa však Obama rozhodne túto operáciu uskutočniť, určite poškodí USA, vyjadril svoje presvedčenie Alexandrov.

Podľa Alexandrova by mala verejnosť aj správne pochopiť odvolanie ruského veľvyslanca Zurabova v Kyjeve, ktoré svedčí o zmenách v ruskom postoji voči Ukrajine. Zurabov bol priateľom Porošenka, jeho odvolanie je jasným signálom, že Rusko prestalo Porošenka ponímať ako vhodného kandidáta, s ktorým možno rátať do budúcnosti.

Zurabov zastával celý čas tézu, že Porošenko je vhodným kandidátom, pretože bráni vypuknutiu reálnej vojny a zdržiava ukrajinských jastrabov. Odvolanie Zurabova znamená že sa Porošenko sprofanoval a Rusi s ním už nerátajú. Alexandrov preto počíta s možnosťou aktívnejšieho pôsobenia Ruska v otázke Donbasa, ak sa Kyjev rozhodne pre vojenské dobrodružstvo, nie je vylúčené, že Rusko odpovie mohutnou vojenskou operáciou.

Vojaci ruskej armády Foto:Mstyslav Chernov
Vojaci ruskej armády Foto:Mstyslav Chernov

Na otázku, aké môžu byť ciele takejto operácie, Alexandrov odpovedal, že prípadné ciele determinuje viacero faktorov. Možno sa operácia skončí na administratívnej hranice LNR a DNR. Možno sa pretransformuje do operácie “Novorusko” (krok smerujúci k parcelizácii Ukrajiny) a možno situácia nakoniec vykryštalizuje v páde súčasnej prozápadnej ukrajinskej vlády, na Ukrajine sa uskutočnia nové prezidentské voľby a postupne sa celkovo zmení politická situácia v krajine.

Podľa Alexandrova skutočnosť, že Rusko na svojich juhozápadných hraniciach sústredilo štyri nové divízie a viacero brigád svedčí o tom, že situáciu berie Rusko nesmierne vážne. V roku 2014 Rusko verilo, že situácia na Ukrajine sa dá riešiť aj inou ako vojenskou cestou a odborníci navyše pochybovali o možnosti, že Rusko sústredilo dostatok síl pre operáciu na Ukrajine. Momentálne je vojenských síl (nielen dobrovoľníkov a jednotiek LNR a DNR), dostatok na to, aby sa dokázalo ako minimum získať územie juhovýchodnej Ukrajiny.

Alexandrov potom rozvinul tézu, či bude USA bojovať za Ukrajinu. Podľa Alexandrova priamo USA nebude proti Rusku na Ukrajine bojovať.  USA bojovali proti Rusku vždy len pomocou svojich zástupných armád – na Ukrajine pomocou Ukrajincov a rôznych žoldnierov, v Sýrii pomocou Turkov a rôznych sýrskych islamistických organizácii. Ak by sa do klasických bojov zapojili členovia NATO – budú mať obrovské straty a na tieto straty nie sú pripravení. “Ešte v roku 2014 som hovoril že ani NATO a ani Rusko nemá dostatok síl na Tretiu svetovú vojnu”, uviedol doslovne Alexandrov.

Tu by som rád slová Michaila Alexandrova doplnil. Väčšina politikov s vysokou pravdepodobnosťou chápe, že ak sa začne jadrový konflikt, ani oni sa v žiadnom prípade v protiatómovom bunkri nezachránia. V protiatómovom bunkri sa veľmi rýchlo zmení pyramída moci a skutočnými vládcami sa stanú jednotliví dôstojníci a ozbrojenci, čo bude znamenať doslovný koniec ukrytých politických elít.

Neviem si totiž predstaviť, akým spôsobom zaslúžilý politický činiteľ presvedčí ozbrojených príslušníkov ochrany o opaku, situáciu zradikalizuje aj skutočnosť, že väčšina rodinných príslušníkov členov ochrany sa aj tak nestihne do bunkra premiestniť. Rovnako ako Hitler v berlínskom bunkri vedel, že živý sa z bunkra nedostane, mali by s touto axiómou rátať aj súčasní politickí lídri a nespoliehať sa na fiktívnu bezpečnosť protiatómového bunkra. Mnohí súčasní rozumní politickí lídri to aj chápu, a preto sa ja osobne prípadného jadrového konfliktu neobávam.

V ďalšej časti sa Alexandrov venoval snahám USA a NATO zvýšiť bojovú hodnotu ukrajinskej armády. Podľa jeho slov zvýšiť bojaschopnosť ukrajinskej armády a pripraviť jednotky NATO na prípadné bojové operácie voči Ruskej armáde bude za dnešných podmienok trvať ešte minimálne dva – tri roky. Ten čas zdá sa, USA, NATO a Kyjevu chýba.

Momentálne sily Západu nestačia na reálne zdržiavanie Moskvy a v prípade zvolenia Trumpa za prezidenta USA môže prísť k prehodnoteniu americkej politiky voči Číne a Rusku a to sa môže dotknúť aj NATO. Trump, ktorý reálne chápe vnútorné problémy USA (ekonomická situácia, rasové nepokoje, demografická krivka….) pravdepodobne siahne v medzinárodnej oblasti po politike kompromisov, s čím sú ochotní súhlasiť aj Rusi a aj Číňania.

Na snímke Donald Trump
Na snímke Donald Trump

Americkým jastrabom a neoconom sa samozrejme takýto scenár podľa Alexandrova nepáči. Môžu sa preto pokúsiť zatlačiť na Obamu, aby zatiahol Rusko do vojny na Ukrajine, čím by zvýšili svoje šance v Sýrii, navyše by Rusko v prípade vojny na Ukrajine celý Západ označil za agresora. Alexandrov potom znova podčiarkol skutočnosť, že ani on neočakával, ako rýchlo americkí jastrabi a neoconi odstránia Janukoviča, pričom využijú k tomu zimnú olympiádu v Soči v 2014 a zaneprázdnenie ruských bezpečnostných orgánov teroristickými hrozbami, podľa jeho slov stále netreba možnosti neoconov a jastrabov podceňovať.

Podľa slov Alexandra Chramčikina z Inštitútu politickej a vojenskej analýzy v Moskve však za vojenskou rétorikou Kyjeva nestojí žiadna skutočná reálna sila. Oficiálne kyjevské politické špičky dokážu len rečniť a šíriť propagandu, pričom sa im celá krajina rozpadá pod rukami.

Chramčikin takisto nevidí nič alarmujúce na “ruskej hrozbe”. Podľa jeho slov o “ruskej hrozbe” USA neustále hovorí už od roku 2008, kedy im nevyšla akcia s využitím gruzínskej armády v zástupnej vojne voči Rusku.

Tu by som tiež rád Chramčikina doplnil – podľa viacerých ruských materiálov, ktoré som čítal USA sledovali v roku 2008 akciou v Gruzínsku  jeden základný cieľ. Ak by Rusko na provokácie Gruzíncov nereagovalo, znova by sa rozhoreli boje na Kaukaze a Rusom by pribudli aj problémy v stredoázijských bývalých sovietskych republikách, pretože kto by sa bál “papierového tigra”, ktorý si nechá brnkať po nose od Gruzíncov?

Podľa týchto materiálov, gruzínsku armádu americkí odborníci pripravovali na krátky konflikt s Ruskom, pretože boli presvedčení že moderná gruzínska armáda dokáže Rusom v nepriaznivom horskom teréne a v krátkej námornej bitke odolať. Ak by gruzínska armáda zvíťazila, Rusko a ruská armáda by opätovne pôsobili ako papierový tiger, takže Kaukaz a Stredná Ázia by sa stali ruskou nočnou morou. USA si pripravili klasický plán s dvoma nevýhodnými riešeniami pre Rusko, Rusi im však celý plán zlikvidovali.

USA plánovači totiž veľmi zle vyhodnotili skutočný stav, ruské politické odhodlanie a charakter i ŕoveň ruskej armády. Takisto precenili sily Gruzíncov a proamerických žoldnierov. Rusi rozdrvili gruzínske vojenské jednotky, políciu i námorníctvo a prinútili Saakašviliho hystericky žuť kravatu a obávať sa o svoj život. Ruská armáda z politických dôvodov nepokračovala v útoku voči Gruzíncom a nesnažila sa obsadiť Tbilisi. Rusom stačilo, že zhatili americké plány, takže USA zapadli obrazne do “gruzínskeho bahna”.

Len pripomínam, že uvedené dokumenty, ktoré vysvetľujú plány USA v rámci gruzínskej vojny zo strany Ruska sa dajú v širokej miere nájsť na webe a na youtube. Napríklad tu:

Mainstreamové prozápadné média samozrejme prinášali iný pohľad na celý tento konflikt.

Chramčikin potom ohodnotil vojenské možnosti NATO vo východnej Európe. Sily NATO v Pobaltí označil z vojenského hľadiska za smiešne, venoval sa aj nervozite prameniacej z ruských fóbii u politických predstaviteľov Poľska a Pobaltia. Podľa jeho slov mnohí predstavitelia politických elít vo východnej Európe sú pod silným americkým vplyvom , v protiruských postojoch dominujú však Poliaci a politici z Pobaltia, čo však Rusom nezabráni viesť vlastnú zahraničnú politiku.

Branislav Krasnovský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Jednotné Rusko obsadí v Dume 324 z celkových 450 kresiel

0 icon

Moskva 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Strana Jednotné Rusko obsadí v Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, 324 z celkových 450 kresiel a zachová si tak ústavnú väčšinu Komunistickej strane Ruskej federácie (KPRF) pripadne na základe výsledkov volieb zo 17. až 19. septembra 57 kresiel. O rozdelení mandátov informoval web…

Útočníkovi na univerzite v meste Perm amputovali nohu

0 icon

Moskva 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Anastasia Yakovleva)   Študentovi, ktorý v pondelok spustil paľbu v budove ruskej štátnej univerzity v meste Perm ležiacom na východe európskej časti Ruska, amputovali ľavú nohu od kolena. Informoval o tom kanál Shot na platforme Telegram Túto informáciu pre web 59.ru potvrdil aj nemenovaný zdroj z…

Klus: Slovensko navrhlo EÚ spoločný postup proti dezinformáciám o očkovaní

0 icon

Brusel 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko požiadalo krajiny EÚ o dobré rady ohľadom očkovania proti koronavírusu a vyzvalo na spoločný boj proti dezinformáciám šíriacim sa na internete a týkajúcich sa vakcín a očkovania. Uviedol to štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus po skončení utorňajšieho zasadnutia Rady…

IOM a UNHCR žiadajú prístup k migrantom na hraniciach Bieloruska a EÚ

0 icon

Varšava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) požiadali v utorok o získanie "okamžitého prístupu" k uchádzačom o azyl, ktorí uviazli na hraniciach Bieloruska s Poľskom a Litvou. Došlo k tomu niekoľko dní po tom, ako sa v…

Kosovsko-srbská hranica je stále zablokovaná

0 icon

Priština 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)   Kosovsko-srbské hranice v utorok naďalej blokujú kosovskí Srbi, ktorí takto už od pondelka protestujú voči zákazu vstupu áut so srbskými poznávacími značkami do Kosova. Informovala o tom agentúra AP Protestujúci zatarasili cesty vedúce k hraničným priechodom Jarinje a Brnjak kamiónmi, pričom malé skupiny…

Predstaviteľ ministerstva obrany označil dohodu AUKUS za zlú správu pre Austrálčanov

0 icon

Paríž 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mass Communication Specialist 1st Class Michael B. Zingaro/U.S. Navy via AP)   Hovorca francúzskeho ministerstva obrany v utorok energicky obhajoval schopnosti svojej krajiny pri výrobe ponoriek a vystupňoval kritiku na adresu Austrálie, ktorá sa rozhodla vybrať si za partnera v rozsiahlej obrannej dohode Spojené štáty „Francúzsko…

V dome Igora Matoviča nahlásili bombu

0 icon

Trnava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V dome ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) nahlásili v utorok popoludní bombu. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová, išlo o planý poplach. Upozornil na to portál noviny.sk "Môžeme potvrdiť, že polícia prijala oznámenie, že v objekte…

Počas návštevy pápeža potreboval jeden veriaci prevoz vrtuľníkom, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Spomedzi viac ako 100.000 veriacich, ktorí sa zúčastnili na podujatiach so Svätým Otcom v Bratislave, Prešove, Košiciach a Šaštíne, potrebovalo pomoc zdravotníkov spolu 75 osôb, jeden pacient si vyžiadal urgentný zásah a prevoz vrtuľníkom do špecializovaného zariadenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva…

Poľská vláda odporúča tretiu dávku pre zdravotníkov a ľudí nad 50 rokov

0 icon

Varšava 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľská vláda odporúča podávanie tretích dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 zdravotníckym pracovníkom a ľuďom nad 50 rokov Námestník ministra zdravotníctva Waldemar Kraska informoval, že posilňujúcu dávku odporúčajú po šiestich mesiacoch od úplného zaočkovania, čo platí aj pre jednodávkovkú vakcínu od spoločnosti Johnson &…

Sú Tódová a Čikovský „nadľudia“ alebo pre nich platia zákony ako pre ostatných občanov? Odpoveďou môže byť prakticky okamžité zrušenie ich obvinenia

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook, TASR-Jakub Kotian, TASR - Martin Baumann)   Po obvinení novinárov Denníka N Moniky Tódovej a Konštantína Čikovského z vyzradenia utajovanej skutočnosti nasledovala celkom očakávaná reakcia. Na stranu žurnalistov sa prakticky okamžite postavili ich kolegovia zo Slovenska aj z medzinárodnej scény. Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

Pavel Jacz

Remišová: „Samozrejme, že to viem. DPH je 21%.“ Hotová úžasnosť!

0icon

Televízia Markíza nám v relácii Na telo s účasťou Veroniky opäť ponúkla zábavný programový bonbónik Kabaret Remišová. Možno by výstižnejší názov relácie pri účasti bojovnej buldočky bolo lepšiezmeniť na názov Na uterák! Po dlhšom čase som sa opäť zabával na tom, že naša sladká Veronika zo zásady neodpovedá priamo na…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

Americká armáda zaútočila na jedného z vodcov al-Kájdy

0 icon

USA, 21. septembra 2021 (AM, Sputnik) – Americkí vojaci na severozápade Sýrie zaútočili na jedného z vodcov teroristickej skupiny al-Kájda, povedal na briefingu tlačový hovorca Pentagonu

Štyri krajiny EÚ sa odmietajú zúčastňovať cvičení NATO v blízkosti ruských hraníc

0 icon

Nemecko, 21. septembra 2021 (AM) – 20. septembra, sa začali ukrajinsko-americké vojenské cvičenia, ktoré budú trvať do 1. októbra. Cieľom cvičení je pripraviť sa na spoločné akcie ako súčasť mnohonárodných síl počas koaličných operácií. Cvičenia sa zúčastní 6 tisíc vojakov

Náklady na údržbu presiahnu kúpnu cenu: V Česku kritizujú akvizíciu izraelských systémov protivzdušnej obrany SPYDER

0 icon

Česko, 21. septembra 2021 (AM) – V Českej republike sa minulý víkend zdvihla vlna kritiky po oznámení podmienok nákupu izraelského protilietadlového raketového systému SPYDER. Prevádzkové náklady boli napriek predpokladanej relatívne krátkej životnosti výrazne vyššie ako obstarávacia cena systému.   Ako infor

Ako na začiatku vojny Sovieti 9-krát bombardovali Berlín?

0 icon

Rusko, 21.september 2021 (AM) – Viete, že mesiac po nemeckom útoku proti ZSSR uskutočnilo 195 lietadiel Luftwaffe v noci z 21. na 22. 7. 1941 prvý masový nálet na Moskvu?   Sovietska PVO ho však úspešne odrazila a tak Nemci vážne poškodenia Moskve nespôsobili. Podpísalo sa pod to aj cvičenie moskovskej PVO, ktoré…

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali