Bagdad 6. novembra 2015 (TASR/HSP)
Obete usmrtila elektrina pri niekoľkých incidentoch súvisiacich s dažďom v rôznych častiach krajiny vrátane metropoly Bagdad
Najmenej 58 ľudí už tento týždeň zahynulo vo viacerých častiach Iraku v dôsledku silných povodní. Informovalo o tom dnes iracké ministerstvo zdravotníctva. Obete usmrtila elektrina pri niekoľkých incidentoch súvisiacich s dažďom v rôznych častiach krajiny vrátane metropoly Bagdad, spresnilo ministerstvo. Prívalové dažde zároveň zasiahli a vážne poškodili množstvo súkromných i verejných budov, píše agentúra DPA.
Nápor dažďa v krajine podľa miestnych médií vôbec nezvládli tamojšie kanalizačné systémy. Kalná voda vo viacerých častiach Iraku zatopila celé ulice a ľudia tak ostali uväznení vo svojich domovoch. Zlé počasie tiež komplikuje irackým silám boj proti militantnej organizácii Islamský štát (IS), ktorá v krajine ovláda veľké časti územia, doplnila DPA.
Voda zároveň zaplavila stany tisícov ľudí, ktorí sa z oblastí spravovaných IS presídlili do iných častí krajiny. Iračania prostredníctvom sociálnych sietí ostro kritizovali vládu, ktorá podľa nich vzniknutú situáciu nezvládla vyriešiť.
Kritici vlády v uplynulých mesiacoch zorganizovali sériu masových protestov s požiadavkou na zlepšenie základných služieb v krajine, akými je napríklad aj odstránenie častých výpadkov prúdu či zlepšenie kanalizačných systémov. Demonštranti vládu zároveň obvinili z neschopnosti a tiež z prehliadania údajnej korupcie, pripomenula DPA.