Prezident Andrej Kiska sa stretol s exilovým vodcom krymských Tatárov Džemilevom, na ktorého je na Kryme vydaný zatykač

Prezident Andrej Kiska sa stretol s exilovým vodcom krymských Tatárov Džemilevom, na ktorého je na Kryme vydaný zatykač

Bratislava 23. mája 2017 (HSP/Foto:www.prezident.sk, archív)

 

Minulý týždeň prezident Andrej Kiska počas prijatia gruzínskeho prezidenta Giorgia Margvelašviliho vyhlásil, že oblasť Južného Osetska je príkladom toho, čo sa môže stať, keď sa Rusko rozhodne presadzovať svoje zámery a ohroziť celistvosť inej krajiny. A preto podľa neho treba podporiť členstvo Gruzínska v NATO.

Džemilev u prezidenta Andreja Kisku

Slovenský prezident však zamlčal fakt, že nezávislosť vyhlásilo samotné Južné Osetsko už v roku 1991, ale Gruzínskom nebola uznaná, pričom vzájomné napätie vyvrcholilo v roku 2008 ozbrojeným konfliktom.

Reklama

Podobnú protiruskú rétoriku zvolil Andrej Kiska aj počas nedávneho oficiálneho stretnutia s exilovým vodcom krymských Tatárov, poslancom ukrajinského parlamentu a poradcom prezidenta Porošenka Mustafom Džemilevom, známym svojimi nenávistnými protiruskými postojmi, ktoré prezentuje počas svojich návštev po celom svete.

Prezident hovoril o „anexii“ Krymu Ruskou federáciou, pričom je známe, že o znovupripojení pôvodne ruského polostrova, ktorý v roku 1954 daroval sovietsky vodca Nikita Chruščov Ukrajine, rozhodlo 96 percent ľudí v referende, ktorého sa zúčastnilo 80 percent občanov Krymu.

Reklama

Hlava štátu vyjadrila Džemilevovi plnú podporu v jeho snahách o návrat Krymu do ukrajinských rúk, ktoré spočívajú „v nátlaku občianskej spoločnosti, medzinárodných spoločností a nátlak prostredníctvom ekonomických sankcií“. Kiska označil Džemileva za mierotvorcu a pochválil ho za údajné presadzovanie slobody, demokracie a ochrany základných ľudských práv a slobôd. Zároveň Džemileva ubezpečil, že Slovensko bude naďalej „pilierom podpory“ ekonomických sankcií EÚ proti Ruskej federácii, označiac ich za „pozitívny moment“.

Exilový vodca krymských Tatárov si zjavne rozumie aj so sivou eminenciou Prezidentského paláca Bútorom

Po stretnutí s prezidentom sa Mustafa Džemilev v Bratislave zúčastnil tlačovej konferencie, ktorú organizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v spolupráci s Partner for Demokratic Change a Sorosovou Nadáciou otvorenej spoločnosti. Jeho vystúpenie pred novinármi sa nieslo v ostrom protiruskom duchu. Krymských Tatárov označil za utláčané etnikum a Rusov za agresorov, ktorých obvinil z protimoslimských tendencií, údajne sa prejavujúcich v celej histórii vzájomných vzťahov.

Tendencia zaberať cudzie územia je podľa neho konštantou ruskej povahy. Krymskí Tatári vraj vždy boli proti imperátorským tendenciám Ruska a odjakživa bojovali za slobodu a demokraciu. História však hovorí o niečom inom.

Krymskí Tatári, ktorí polostrov obsadili v 12. storočí, boli výbojný národ, ktorí po boku Turkov ako vazali osmanského sultána často podnikali lúpežné nájazdy na ruské územia, vraždili a vypaľovali ruské mestá vrátane Moskvy. Kruté násilie však prejavovali aj proti iným národom.

Niektorí historici odhadujú, že pri nájazdoch obávanej krymskotatárskej jazdy v období 15. až 18. storočia krymskí Tatári odvliekli a predali do otroctva v Osmanskej ríši vyše dva milióny ľudí – Rusov, Bielorusov, Litovčanov, Poliakov, Slovákov i Moravanov. Napríklad v roku 1663 podnikli krymskí Tatári spolu s Turkami vražedný vpád na Moravu. V novodobej histórii, počas fašistickej okupácie v roku 1942 bola z tatárskych dobrovoľníkov zostavená v Simferopole jednotka pod velením SS Einsatzgruppen, ktorá sa podieľala na vraždení krymských židov. Po oslobodení Krymu Červenou armádou Stalin vyhlásil Tatárov za kolaborantov a nechal tatárske obyvateľstvo masovo deportovať do Uzbekistanu, na Sibír a Ural. Ich návrat do vlasti bol sovietskymi úradmi povolený v roku 1988.

Reklama

Džamilev hovoril o diskriminácii tatárskeho obyvateľstva, hoci jeho tvrdenia už vyvrátili mnohí zahraniční novinári, ktorí sa o opaku presvedčili priamo na Kryme. Spochybnil dokonca aj všeobecne známe a medzinárodne overené výsledky demokratického krymského referenda o znovupripojení k Rusku. Nijaké dôkazy o údajnej manipulácii hlasov však nepredložil.

Takisto tvrdo vystúpil proti snahám niektorých európskych krajín zrušiť sankcie proti Rusku, ktoré poškodzujú aj ich samotné. Vyzval EÚ a NATO, aby proti Rusku naďalej tvrdo postupovali v ekonomickej i vojenskej oblasti. „Je potrebné vyzbrojiť ukrajinskú armádu, aby mohla účinne odraziť ruskú agresiu,“ povedal na spomínanej tlačovke Džemilev, ktorého internetová stránka voltairenet.org označila za agenta CIA.

Hoci sa exilový vodca krymských Tatárov rád označuje za „osobnosť nenásilného odporu“, skutočnosť je iná. V septembri 2015 organizoval blokádu nákladnej dopravy pre dovoz potravín na Krym na všetkých troch hraničných priechodoch s Krymským polostrovom. Džemilev vtedy vyhlásil, že dúfa, že “ekonomická a potravinová blokáda donúti krymských Tatárov povstať proti súčasnému režimu na polostrove”.

Výsledok teroristického útoku, ktorý osobne riadil Džemilev

To však nie je všetko. Džamilev v novembri toho istého roku preukázateľne velil teroristickej akcii “moslimskej brigády pre oslobodenie Krymu” v Chersonskej oblasti, kde jej príslušníci niekoľkými výbuchmi vyhodili do povetria štyri stĺpy vysokého napätia, v dôsledku čoho sa celý Krymský polostrov ocitol bez dodávok elektrickej energie.

Je pritom pozoruhodné, že vedenie komunity Tatárov na Kryme spomenutú blokádu aj teroristickú akciu verejne odsúdilo, lebo podľa nich diskreditujú celý krymsko-tatársky národ. V Rusku je proti Mustafovi Džemilevovi vedené trestné konanie a na Kryme je na jeho osobu za organizovanie teroristickej akcie vydaný zatykač.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:26

Austrálska polícia označila pondelkový útok nožom v asýrskom pravoslávnom chráme na predmestí mesta Sydney za teroristický čin.

Medzi najmenej štyrmi zranenými, hoci bez ohrozenia života, je okrem prominentného biskupa aj 15-ročný podozrivý, ktorého zadržala polícia. Tínedžera museli na čas držať v chráme, keďže útok vyvolal v miestnej komunite nepokoje.

07:15

Propalestínski demonštranti v pondelok zablokovali dopravu na moste Golden Gate v kalifornskom meste San Francisco. Zrejme išlo o súčasť koordinovanej protestnej akcie, ktorá vyzývala na prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

07:05

Americký prezident Joe Biden prijal v pondelok v Bielom dome českého premiéra Petra Fialu. Ten si návštevu vysvetľuje ako dôkaz vynikajúcich česko-amerických vzťahov. Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

06:55

Európska únia možno uvalí na Irán nové sankcie v súvislosti s jeho víkendovým útokom na Izrael. Po pondelňajších rozhovoroch veľvyslancov členských krajín to tvrdí viacero nemenovaných diplomatov.

06:45

Izrael odpovie na víkendový raketový útok Iránu, vyhlásil v pondelok veliteľ izraelskej armády Herci Halevi.

Halevi uviedol, že Izrael stále zvažuje svoje kroky. Dodal však, že na iránsky útok raketami a dronmi “bude reagovať”. Povedal to počas návštevy leteckej základne Nevatim.

06:35

Poľsko a Dánsko sa budú ďalej snažiť mobilizovať krajiny EÚ za účelom získania pomoci pre Ukrajinu. Zhodli sa na tom v pondelok vo Varšave premiéri týchto krajín Donald Tusk a Mette Frederiksenová.

06:30

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyzval spojencov, aby voči Ukrajine preukázali rovnakú “jednotu” ako voči Izraelu, ktorý s podporou Západu cez víkend odrazil mohutný dronový a raketový útok iránskej armády.

Vo svojom príspevku na platforme Telegram sa Zelenskyj poďakoval spojencom, ktorí reagovali na výzvu Ukrajiny na poskytnutie ďalších prostriedkov protivzdušnej obrany. Pripomenul však, že intenzita ruských útokov si vyžaduje väčšiu jednotu.

Včera 20:14

Nórsko uzavrelo bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou. Oznámil to nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide.

Včera 20:13

Nemecko plánuje zlegalizovať interrupcie počas skorého štádia tehotenstva. Návrh predložila komisia, ktorú minulý rok založila vládna koalícia kancelára Olafa Scholza.

Včera 19:58

Poľsko v posledných týždňoch zaznamenalo opätovný nárast pokusov o nelegálne prekročenie hranice s Bieloruskom. Len počas uplynulého víkendu bolo odhalených 669 takýchto prípadov, informovala poľská pohraničná stráž na sieti X.

Včera 19:57

Počas bojov v blízkosti mesta Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny koncom marca padol ukrajinský historik a administrátor ruskojazyčnej sekcie Wikipédie Jurij Luščaj. 

Včera 19:39

Svetoví darcovia prisľúbili pomoc Sudánu po roku ničivej vojny vo výške dvoch miliárd eur, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Včera 19:38

Líder holandskej Ľavicovej aliancie Frans Timmermans vyzval v pondelok občanov krajiny, aby počas Národného dňa spomienok na mŕtvych (Dodenherdenking) 4. mája neorganizovali protesty súvisiace s konfliktom v Pásme Gazy. Na správu portálu DutchNews.nl

Včera 19:29

Pozvanie a následná debata v centrále americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) ukázala vysokú mieru dôvery zo strany Spojených štátov voči Česku, povedal po návšteve v jej sídle český premiér Petr Fiala. Večer ho v Bielom dome prijme americký prezident Joe Biden.

Včera 19:02

Belgicko si predvolalo iránskeho veľvyslanca. Pridalo sa tak k ďalším krajinám EÚ, ktoré k takémuto kroku pristúpili, aby tak protestovali proti víkendovému raketovému a dronovému útoku Iránu na Izrael a vyzvali Teherán na zdržanlivosť. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali