Energetická bezpečnosť sa stáva hlavnou agendou energetiky. Výkonná riaditeľka Maria van der Hoevenová počas spoločného pracovného obeda oboznámila ministrov energetiky krajín V4 s hlavnými bodmi správy, hovorila o využití jadrovej energii v EÚ. Podľa expertov IEA je energetický systém pod tlakom a počas uplynulého roka sa zvýšili mnohé dlhodobé neistoty, ktorým globálny energetický systém čelí.
Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou naštartoval obavy o bezpečnosť dodávok zemného plynu. Zvyšovanie závislosti na dovoze energie, potreba diverzifikácie energetických zdrojov, nedostatočné prepojenia v elektrine a zemnom plyne, nízke investície do energetiky a potreba boja proti zmene klímy patria k výzvam, ktorým bude Európa čeliť v nasledujúcich dekádach.
Maria van der Hoevenová poukázala aj na nedostatočnú rýchlosť transformácie energetického systému, ktorá by zastavila rast emisií CO2 z energetiky a zdôraznila potrebu bezodkladného prijatia opatrení pre nasmerovanie energetického systému na bezpečnejšiu cestu. Zmena klímy bude témou špeciálnej správy, ktorú IEA uverejní v polovici roku 2015 pred dôležitým rokovaním Organizácie spojených národov v Paríži, ktoré predstavuje poslednú šancu pre prijatie rozhodných opatrení pre zastavenie rastu emisií skleníkových plynov a zabránenie zvýšeniu priemernej teploty o viac ako 2 °C.
Súčasťou prezentácie bola pre Slovenskú republiku vysoko relevantná analýza výhľadu a riešenia výziev jadrovej energie do roku 2040, ktorá bude hrať významnú strategickú úlohu pri zvyšovaní energetickej bezpečnosti a dekarbonizácii výroby elektriny v niektorých krajinách. Maria van der Hoevenová informovala o výsledkoch analýzy faktorov ovplyvňujúcich rozvoj jadrovej energie a riešeniach početných výziev spojených s financovaním nových jadrových zdrojov na liberalizovaných trhoch, konkurencieschopnosti jadrovej energie v porovnaní s inými energetickými zdrojmi a o potrebe vypočuť a riešiť obavy verejnosti o jadrovú bezpečnosť.
eu