“HRDINU a obyčajného človeka – skvelého učiteľa Jaroslava Budza, ktorý dnes obetoval vlastný život, aby zachránil životy iných, oficiálne navrhnem pani prezidentke na udelenie štátneho vyznamenania In Memoriam,” napísal premiér vo štvrtok večer na sociálnej sieti.
Premiér v jednom zo svojich príspevkov taktiež vzdal česť pamiatke učiteľovi matematiky a chémie, ktorý obetoval vlastný život, aby zachránil životy detí a učiteľov.
Za ďalších hrdinov označili ľudia a polícia mladých policajtov, ktorí na mieste nešťastia zasahovali ako prví. Ako priblížila polícia na svojej facebookovej stránke, mladí policajti Jakub a Tomáš nemajú ešte ani 30 rokov a dohromady odslúžili v Policajnom zbore necelých sedem rokov.
“Dĺžka služby je v ich prípade iba číslo. Dnes pred obedom sa zachovali ako profesionáli a do bodky naplnili heslo – pomáhať a chrániť. Za páchateľom tohto otrasného činu sa rozbehli s vedomím rizika, ale s povinnosťou, ktorá je súčasťou ich poslania nielen v službe, ale aj mimo nej. V čo najrýchlejšom možnom čase eliminovali páchateľa za cenu vlastného zranenia. Iba vďaka ich promptnej reakcii nedošlo k ďalším obetiam na životoch. Nekontrolovateľné správanie páchateľa reálne ohrozilo kohokoľvek, kto by mu prišiel do cesty…”
Dvojici policajtov vyjadrilo v statuse vďaku vedenie, nadriadení, ale aj celý Policajný zbor. “Ste vzorom pre ďalších mladých policajtov, ale aj občanov, ktorí uvažujú nad prácou pre políciu. Jakub a Tomáš, prajeme vám rýchle uzdravenie a skorý návrat do služby, lebo keď budete v teréne vy, občania Slovenskej republiky budú vedieť, že sa na vás môžu spoľahnúť.”
Polícia zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť pozostalým.
Školské organizácie poukazujú na odvahu učiteľa Jaroslava Budza z Vrútok
Viaceré školské organizácie poukazujú na odvahu učiteľa Jaroslava Budza, ktorý vo štvrtok (11. 6.) zahynul pri tragédii na Spojenej škole na ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach. Zhodli sa na tom predstavitelia Slovenskej komory učiteľov (SKU) a Asociácie pracovníkov súkromných základných škôl a školských zariadení Slovenska (ASŠŠZS).
“Skláňame sa pred odvahou učiteľa, ktorý neváhal položiť svoj život za svojich kolegov a žiakov,” uviedla SKU vo svojom stanovisku. ASŠŠZS si váži odvahu zástupcu riaditeľa, ktorý “neváhal postaviť sa na ochranu detí aj za cenu vlastného života”.
SKU poukazuje, že akékoľvek násilie, obzvlášť v školách, je vždy zločinom proti poslaniu, ktoré plní škola – vytvárať bezpečné prostredie pre rozvoj osobností detí i učiteľov. Aj ASŠŠZS tvrdí, že školské prostredie by malo byť pre deti jedným z najbezpečnejších prostredí a je o to tragickejšie, keď k tragédii došlo práve v prostredí školy.
Akékoľvek formy násilia sú podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) neprípustné. “Práve škola by mala byť miestom, kde vládne bezpečie. Má zaručovať bezpečnosť a istotu ako pre deti, tak aj pre učiteľov, ktorých by sme mali spoločne chrániť. Musí to byť aj bezpečné miesto pre rodičov, aby ten pocit naozaj mali,” uviedol vo štvrtok vo Vrútkach minister školstva. Ako dodal, tragická udalosť na škole bude výzvou na diskusiu so zriaďovateľmi a riaditeľmi škôl. Práve s nimi by mal v najbližších dňoch diskutovať o bezpečnosti na školách. Zároveň Gröhling pripomenul, že od septembra by mali v školách pribudnúť špeciálni pedagógovia a podporný personál, ktorý by mohol školám pomôcť vyrovnať sa aj s mimoriadnymi situáciami.
Združenie katolíckych škôl Slovenska, SKU i ASŠŠZS vyjadrili pozostalým úprimnú sústrasť. Zároveň súcitia so zranenými a želajú im skoré uzdravenie.
Tatiana Stará