Rakúsko 25. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Mnohí si život bez kávy nedokážu predstaviť. O jej blahodárnych účinkoch kolujú legendy. Iní ale pred nadmernou konzumáciou kofeínu varujú. Ako je to s účinkami kávy na ľudské zdravie a aký je optimálny počet hrnčekov, ktorý nám prospeje?

Pokiaľ si nedokážete predstaviť svoj život bez kávy, máme pre vás dobré správy. Pravidelnou dávkou kofeínu si totiž zlepšujeme svoje zdravie.
Výskumníci z Nemecka a Rakúska zistili, že kofeín má pozitívny účinok na cievne bunky. Vďaka káve sa tak chránime pred kardiovaskulárnymi chorobami tým, že zlepšujeme fungovanie ciev a zvyšujeme ich prietok. Optimálne je pitie štyroch šálok kávy denne.
Káva nám tiež pomáha chrániť pred mozgovou mŕtvicou, infarktom, chorobami dýchacích ciest či cukrovkou. Ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, majú nižšie riziko smrti na tieto civilizačné choroby.
Blahodarné účinky kávy si však sami môžeme pokaziť. Pitie kávy totiž prospieva ľudskému organizmu iba v prípade, že v nej nie sú žiadne prísady. Ľudia, ktorí si ju doprajú so smotanou alebo cukrom, si miesia na zdravotné problémy. Telo tak dostáva zbytočné dávky kalórií a tuku. Namiesto úžitku tak svojmu organizmu skôr škodí a rastie riziko zvýšenia hladiny cholesterolu či ochorenie cukrovkou.
Ani prehnané pitie čistej čiernej kávy nie je bezpečné. Ak budete piť denne viac ako šesť šálok, zvyšujete si riziko ochorenia kardiovaskulárnymi chorobami až o 22%.
Príznaky nadmerného pitia kávy
Sputnik tiež informoval, že jedným z príznakov predávkovania sa kofeínom sú pocity úzkosti a depresie. Pri nadmernej konzumácii kofeínových nápojov sa človek postupom času môže dostať do nestabilného psychického stavu.
Mnohí ľudia, ktorí si doprajú kávu obzvlášť vo večerných hodinách, sa stretávajú s problémami so spánkom. Vplyv kofeínu na váš organizmus totiž trvá približne päť hodín po tom, čo si dáte kofeínový nápoj.
V niektorých prípadoch dlhodobým nepriaznivým dôsledkom nadmernej spotreby kávy môže byť aj bolesť hlavy. Tá sa môže objaviť v dôsledku závislosti na kofeíne. Bolesti hlavy totiž môžu byť abstinenčným príznakom, keď sa pokúsite znížiť množstvo kofeínových nápojov.
Okrem toho by si ľudia mali uvedomiť, že káva je nápoj, ktorý môže spôsobovať závislosť. Ak pociťujete abstinenčné príznaky a nemôžete sa závislosti zbaviť sami, je radno sa obrátiť na lekára.