Cestopis: Potulky naprieč Tureckom

Bratiskava/Ankara 16. októbra 2015 (HSP/Foto:Eva Filipová)

 

Turecko je prevažne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú len v európskej časti. Príjemné pláže sú na pobreží Egejského mora a v južnom Turecku pri Stredozemnom mori. Obyvateľstvo sa skladá prevažne z Turkov a národnostných menších, z ktorých najväčšie zastúpenie majú Kurdi. Turci vyznávajú islamské náboženstvo

Nemám rada pobytové dovolenky, preto sme si doposiaľ dovolenky organizovali sami vo vlastnej réžii a tak, aby spĺňali naše požiadavky. Radi sa túlame, chodíme, spoznávame. V marci tohto roku som vôbec po prvýkrát počula o Kappadokii.

Turecko je prevažne hornatá krajina
Turecko je prevažne hornatá krajina

Vlastne, očarili ma fotografie na webe z tejto oblasti. Po zhliadnutí obrázkov som vedela, že tam chcem ísť. Ale ako? Je to oblasť centrálneho Turecka “niekde pod Ankarou”….Aspoň to som si doteraz o Turecku myslela. Že život a bohatstvo je len v Istanbule, Ankare a na juhu v turistických oblastiach.

Myšlienka na poznávačku zapadla prachom aj pre iné starosti. V septembri som náhodou narazila na ponuku cestovky Eko-travel (www.eko-travel.sk). Ponúkali letecký 8-dňový poznávací zájazd Istanbul – Ankara – Kappadokia – Antalya. Túžba cestovať sa vo mne bila s obavami z politickej situácie a jej vývoja. Nedávno sa zintenzívnili boje v Sýrii, v pamäti som mala bombové útoky z leta v Istanbule a na východe Turecka, kde bolo veľa obetí. Ankara je veľmi pravdepodobné miesto na teroristický útok. Ale podľa štatistiky mi vyšla malá pravdepodobnosť, že sa staneme náhodnými obeťami teroristického útoku. A tak sme sa rozhodli ísť.

Zájazd bol perfektne zorganizovaný, od príletu do Istanbulu cez presuny minibusom po veľkej časti Turecka až po odlet v Antalyi. Celkovo sa nás nazbieralo dvanásť cestovateľov. Mali sme pridelených dvoch sprievodcov – vynikajúcu Dominiku, ktorá už niekoľko rokov žije v Turecku a veľmi dobre ho pozná a tureckého výborného sprievodcu Koraya, ktorý Dominiku občas doplnil zaujímavosťami, ktoré môže poznať len Turek. Mali sme pohodlný minibus s miestnym šoférom, ktorý jazdil veľmi spoľahlivo a všade nás čakal. Celkove sme po Turecku najazdili až 2.700 km, ale každý jeden kilometer stál za to. Po každodennom náročnom programe (budíček o šiestej!) nás čakal 5* hotel (2x Istanbul, 1x Ankara, 2x Nevsehir, 2x Antalya (Okurcalar a Belek).

Turecké územie patrí k najstarším trvalo osídleným regiónom na svete
Turecké územie patrí k najstarším trvalo osídleným regiónom na svete

Na Istanbul sme celkove mali jeden a pol dňa. V prvý deň sme videli všetky najdôležitejšie pamiatky. Bolo to fajn, ale vzhľadom na málo času, bol tento vyhradený výlučne pre pamiatky. Nebol však čas vychutnať si neopakovateľnú atmosféru ulíc Istanbulu. Milovníci histórie však blažene ochkali, lebo videli rímske, byzantské aj osmanské pamiatky…Na druhý deň sme si dopriali návštevu bazára korenín, hodinku prechádzok po uliciach Istanbulu a okružnú plavbu po Bospore. Po nej nasledoval niekoľkohodinový presun kvalitnými diaľnicami lemovanými fádnou stepou do Ankary.

Ankara….Hm, ako to povedať? Je dobré sem prísť a vidieť, aby ste neskôr neľutovali, že ste o niečo prišli, ak ste ju nevideli…..Teraz hovorím za seba, Ankara sa mi až tak veľmi nepáčila.  Možno aj preto, že začiatkom 20. storočia to bola len malá dedinka s 30 tisíc obyvateľmi. Jeden z pôvodných  názvov bol aj Angora. Že vám to niečo hovorí? Angorská mačka, angorský králik,  angorská koza….Práve tu sa chovali tieto zvieratá s nádhernou srsťou, z ktorej vznikal mohér. Toto mesto si za hlavné mesto Turecka vybral Mustafa Kemal – Atatürk, otec Turecka, zakladateľ tureckej republiky. Nech bol akýkoľvek, pre Turecko urobil tento muž naozaj veľa. Uvedomoval si, že islam s jeho tradíciami  je tak trochu spiatočnícke náboženstvo a tak začal bojovať proti starým tradíciám.

Turecko je prevažne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú len v európskej časti. Príjemné pláže sú na pobreží Egejského mora a v južnom Turecku pri Stredozemnom mori.
Turecko je prevažne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú len v európskej časti. Príjemné pláže sú na pobreží Egejského mora a v južnom Turecku pri Stredozemnom mori.

Zakázal ženám nosiť šatky, zrušil islamský kalendár, arabské písmo nahradil latinkou. Urobil toho ešte oveľa viac a práve vďaka nemu je Turecko modernou krajinou, ktorá ide dopredu neustále neuveriteľným tempom. Do Ankary sme prišli v piatok večer o siedmej, už potme. Po večeri sme sa vybrali na prechádzku. Ono sa nebolo až tak kde prechádzať, je to veľmi rušné mesto, boli sme ubytovaní v centre, kde sú chodníky  lemované rušnými cestami. Pripadala som si ako v tom filme Sexmisia. Pamätáte? To bola planéta žien. Ankara večer – to bola planéta mužov. Všade samí chlapi. Na uliciach, v reštauráciách, v puboch, u holičov, za pultami obchodov…Aj som sa cítila trápne, že ja som tam. Ale oni sa výborne zabávali aj bez žien. Tie sedeli všetky doma.

Na druhý deň ráno sme mali budíček ako inak o šiestej a o pol ôsmej sme už stúpali hore kopcom k pozostatkom Augustovho chrámu. Pozreli sme si Juliánov stĺp, vychutnali pohľad na citadelu,  sochu a mauzóleum Atatürka , dopriali sme si nádherný výhľad na rozľahlú Ankaru. O deviatej sme už sedeli v autobuse a opúšťali Ankaru. Na križovatke v blízkom centre sme míňali skupiny ľudí, ktorí sa práve zhromažďovali na mierový pochod. V sprievode bolo veľmi veľa mladých ľudí, krásne dievčatá bez šatiek. Podľa moderných žien bez šatiek sme usúdili, že to sú väčšinou Kurdi, respektíve stúpenci Strany kurdských pracujúcich. Akosi sme cítili, že taká masa ľudí, ktorí pochodujú v mierovom pochode a zároveň vyjadrujú nesúhlas s Erdoganovou politikou, to nemusí skončiť dobre. Až večer sme sa dozvedeli, že tesne po našom odchode sa na tom zhromaždení udiali  dva samovražedné útoky a k dnešnému dňu je okolo sto mŕtvych. Bol to najväčší teroristický útok na území Turecka. Mal politické pozadie, ale o tom v inom článku.

V našich potulkách naprieč Tureckom sme pokračovali ďalej do strednej Anatólie. Zastavili sme sa u soľného jazera Tüz Gölu, ktoré má rozlohu 1500 km2 a dodáva až 40%  celkovej potreby soli Turecka.

Turecko je prevažne hornatá krajina
Turecko je prevažne hornatá krajina

Ráz krajiny sa zmenil, step sme zanechali pri Ankare a začalo sa všade navôkol zelenieť. Pribúdali políčka a polia, pasúce sa kravy, ovce, kozy, pastieri na koňoch. Turecko však nie je len poľnohospodárskou krajinou. Má silne rozvinutý priemysel akéhokoľvek druhu a sú naozaj takmer vo všetkom sebestační. Dokonca pestujú aj banány. Od sprievodkyne Dominiky sme sa dozvedeli, že turecké banány sa nevyvážajú do EÚ, lebo nespĺňajú európske normy, pretože sú menšie. Sú síce menšie, ale sladšie, a tak sa k nám dovážajú veľkosťou vyhovujúce zelené banány cez pol zemegule, ktoré sú chemicky poriadne ošetrené a zrejú až na regáloch hypermarketov.  Niekedy sa oplatí byť sebestačný a nezničiť si vlastnú produkciu, ba naopak, podporovať ju.

Postupne sme sa presunuli do oblasti Kappadokie, čo v preklade znamená krajina krásnych koní, ktoré sa tu kedysi chovali. Kappadokia je typická svojimi skalnými formáciami so zvláštnymi tvarmi a považuje sa za jeden z divov prírody. Po tisícky rokov ľudia do tejto mäkkej vulkanickej horniny (lávový tuf) vyrezávali svoje príbytky, kaplnky, kostoly, opevnenia a podzemné mestá (niekedy aj so siedmimi poschodiami, či už nad zemou alebo pod zemou). Je neuveriteľné, kam až siahajú dejiny kresťanstva. V skalných kostoloch sme videli krásne pravoslávne fresky. Už od 4. storočia sa Göreme rozvíjalo ako pútnické miesto gréckej ortodoxnej cirkvi.

V Kappadokii sme strávili dostatok času a navštívili sme Uchisar, Göreme, podzemné mesto Saratli. Keď nám sprievodcovia ponúkli let balónom ponad skalné útvary Kappadokie, dlho sme nerozmýšľali a viacerí sme si ho kúpili. Bol to úžasný zážitok. Budíček bol tento krát na 4:15 hod a o 4:45 hod nás bral autobus do balónového depa. Počas chladného tmavého rána sme čakali, kým sa balóny nafúknu a sledovali sme, ako postupne jeden za druhým vzlietajú do výšky.

Konečne prišiel rad aj na nás. Pomaly začínalo svitať. Tichučko sme sa spolu s asi ďalšou stovkou balónov vznášali ponad fotogenické nádherné skaly. Boli sme tak blízko, že sme sa ich takmer mohli dotknúť. Sledovali sme, ako svitá, ako sa slnko prehupuje ponad vzdialené pohorie a začína nový deň.

Turecko je prevažne hornatá krajina
Turecko je prevažne hornatá krajina

Následne sme sa presunuli do bývalého hlavného  mesta seldžuckej ríše, do mesta Konya, mesta islamu a dervišov. Tu žil Mevlana, ktorý založil rád dervišov a navštívili sme Mevlanove múzeum. Naozaj to bolo krásne a zároveň aj náučné, oveľa lepšie ako prechádzka mestom, ktoré je dosť moderné. Ešte by som mohla podotknúť, že Konya je aj mestom NATO, ktoré tu má základňu. Počas návštevy múzea nám nad hlavami s hrozným rachotom lietali stíhačky, bolo to dosť nepríjemné. Turci míňajú na zbrojenie viac ako na zdravotníctvo alebo na sociálnu sféru. Večer si časť nášho zájazdu dopriala predstavenie tancujúcich dervišov.

Sprievodcovia nám pripravili mnoho zaujímavostí a videli sme výrobňu keramiky a aj ručnú výrobu kobercov. Tá nás mimoriadne zaujala, najmä výroba pravých hodvábnych kobercov. Ukázali nám liaheň priadok morušových, ako sa z nich získavajú hodvábne nite, ako ich farbia prírodnými farbivami (šafran, tabak a iné rastliny). Bolo to skutočne veľmi zaujímavé.

Zažili sme ukážku kobercov, čo na nás pôsobilo ako starodávny rituál. Cítili sme sa ako dávni pašovia, sedeli sme dookola a predavači zakaždým po tlesknutí ruky manažéra hodili na dlážku nový koberec, ktorý sa rozvinul vo vzduchu a na zem pristál ako lietajúci koberec. Všetky koberce boli úžasné.  Zapáčil sa nám malý hodvábny koberček s motívom Istanbulu.  Ten koberec bol 4-uzlíkový tkaný štyri roky v jednej rodinnej tradičnej dielni, ktoré má vybudované svoje meno. Keď obchodníci zavetrili náš záujem, vzali nás do parády a rozbalili na nás celé ich povestné obchodnícke umenie. Prišiel strážnik, odomkol pancierové dvere, vošli sme dnu,  ponúkali nám čaj. Manažér a obchodník nám ukazovali celú zbierku hodvábnych obrazov, pričom podotkli, že sme v miestnosti, kde sú sústredené zbierky za 20 milónov euro. Výkopná cena bola taká vysoká, až mi skoro vyrazilo dych. Lenže kúpiť taký obraz, keď o tom nič neviete, to sa proste nedá. Má to takú hodnotu, nemá to takú hodnotu? Predvádzali nám trik s osvetlením, doviezli panel.

Položili na neho obraz Istanbulu, ktorý vložili do nádherného rámu, tleskli, svetlo zhaslo, panel sa podsvietil a pred nami sa zjavil nádherný nočný 3D Istanbul. Ten obraz bol jednoducho geniálny. Spúšťali cenu o 40%, ešte stále bola pre nás vysoká. Takéto doťahovanie chce čas a nechceli sme, aby ostatní na nás čakali.  Navyše o kobercoch nič nevieme, o ich hodnote, reálnej cene a podobne. Naozaj to chce čas a veľa informácií. Až dodatočne som si o tom pár vecí prečítala a tak teraz  viem, že vo svete sú hodvábne koberce z Iránu, Afganistanu, ale aj z kappadockej oblasti Turecka považované za výbornú investičnú príležitosť, obraz už len prevozom do Európy získa na cene. Švajčiarske banky ich dokonca berú ako zástavu oproti peniazom. Ten obraz mi zostal v srdci. Celé to bolo neuveriteľným zážitkom a možno raz…. Nakoniec som dnes ráno ten koberček našla na internetovej stránke tej výrobne. Možno sa po neho vrátime. Vzhľadom na to, že sme videli výrobu, tak verím, že práca na takomto koberčeku, ktorý je tkaný ľahunkými hodvábnymi niťami trvá viac rokov a preto má pomerne veľkú hodnotu ľudskej práce. Potom treba k tomu pripočítať umelecký dojem a vlastný pocit, či ho chcete mať alebo nie. Ale tento obraz Istanbulu je naozaj krásny. Večer sme ukončili ochutnávkou vína z kappadockej oblasti, vína majú naozaj vynikajúce.

Tradičné ručné práce sa v Turecku zachovávajú dodnes
Tradičné ručné práce sa v Turecku zachovávajú dodnes

Čakala nás cesta do oblasti Antalye. Cesta bola veľmi dlhá a prechádzali sme cez pohorie Taurus.  Pomaly sme stúpali do priesmyku vo výške 1.820 metrov a spoza okna autobusu obdivovali skutočne prekrásnu panorámu hôr. Ubytovanie sme prvú noc mali v Antalyi, ak sa nemýlim, v stredisku Okurcalar,  v peknom hoteli Galeri s plážou hneď za bazénom. Vykúpali sme aj v mori aj večer aj ráno, more malo úžasných 25 stupňov, čo sa až nechce veriť pri návrate domov, kde máme momentálne nočné teploty okolo nuly a cez deň maximálne 10 stupňov. Počas dňa boli v Antalyi tridsiatky. Pozreli sme si Antalyu, Hadrianovu bránu a iné pamätihodnosti a minuli posledné peniaze v bazári. Kúpila som si vodnú fajku a tabaky.

V Turecku sme si každý deň dopriali pravú tureckú kávu, ktorá sa zložito pripravuje v džezve. Turci radi sladia, Dominika nám poradila, ako si máme pýtať mierne sladkú kávu, ako orto šekerli (neviem presne ako sa to píše). Vyzerali sme ako praví znalci a Turci nás chválili ako si vieme o kávu správne požiadať. Dominika prezradila, čo sa o káve hovorí v Turecku: “Káva má byť sladká ako bozk nevinnej dievčiny, horúca ako vášnivá noc s ňou a čierna ako kliatby jej matky.”

Ten týždeň bol naozaj úžasný aj vďaka obom sprievodcom a šoférovi  a celkovému zorganizovaniu zájazdu, kde všetko klapalo presne na minútku. Nevrátila som sa síce oddýchnutá, lebo to bol poriadny poznávací zájazd s presne určenými priam minútami, ale videli sme toho skutočne veľmi veľa a nakoniec sme sa všetci ťažko lúčili, lebo za ten týždeň sa z úplne neznámych ľudí stal celkom dobrý team. Takže, keď uvidím ďalší poznávací zájazd od Eko-travel, tak sa hlásime. Turecko je obrovské a všetko sme nestihli.

Eva Filipová

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov obranných agentúr,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:08 - Hlavné z večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu: 1. Na charkovskom smere sa Rusi pokúsili prelomiť…

Kollár: Je otázkou, ako by sa SaS po svojom odchode správala k menšinovej vláde

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pokiaľ SaS odíde z vlády, realitou bude menšinová vláda. Otázkou je, ako sa k nej bude SaS správať. Vyplýva to z vyjadrení predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. Zákony sa podľa neho dajú prijímať aj s menej ako 76 poslancami. Ak to…

Filozof Chomsky vidí dve riešenia ukrajinskej krízy. Teraz je na Západe, aby ustúpil

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Kríza okolo Ukrajiny sa môže vyriešiť nájdením kompromisu za rokovacím stolom alebo ďalšou eskaláciou, ktorá je pre Kyjev a Západ nebezpečná. Myslí si to americký politický spisovateľ a filozof Noam Avram Chomsky "Máme dve možnosti: diplomatickú a nediplomatickú. Nediplomatická znamená pokračovať v eskalácii so…

Výsledok sankcií voči Rusku: Viac dovážaného tovaru do Ruska. Ako to funguje?

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Sputnik-Viktor Tolochko)   V porovnaní s minulým rokom sa doviezlo viac potravín, oblečenia a dokonca aj elektroniky. A konkrétne z Európy - lieky a kozmetika, píše ruské vydanie Komsomoľskaja pravda  Budete sa smiať: podiel dovozu veľkoobchodníkov, ktorí predávajú potraviny a spotrebný tovar, je teraz vyšší ako…

Trump: Agenti FBI mohli podhodiť dôkazy počas prehliadok v Mar-a-Lago

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-LM Otero) Agenti FBI mohli umiestniť dôkazy počas prehliadok majetku Donalda Trumpa v Mar-a-Lago. Tento názor vyjadril sám bývalý prezident USA v rozhovore pre Fox News Podľa Trumpa FBI počas prehliadky zakázala ich činnosť natáčať, ako aj byť s agentmi v rovnakých priestoroch. "Mohli podhodiť, čo…

Tri argumenty, prečo HIMARS neochráni Poľsko pred ruskou “hrozbou”

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/politekspert/Foto:Twitter)   Estónsko a Poľsko žiadajú USA o dodanie vojenského vybavenia na "odstrašenie Ruska". Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, prečo sú tieto očakávania nezmyselné Estónsko žiada USA o dodanie raketometov HIMARS a bezpilotných lietadiel Reaper, zatiaľ čo Poľsko čaká na systémy protivzdušnej obrany Patriot, stíhačky F-16…

OĽaNO vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič. Minister financií dnes ráno: Už nemám silu zabrániť SaS dokonať dielo

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Letné prekáračky medzi stranou Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a stranou Sloboda a solidarita pokračujú. Aktuálne OĽaNO zverejnilo status, v ktorom SaS vyčíta jej kroky a zároveň vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič „Máme tu vládnu krízu. SaS sa rozhodla, že…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov obranných agentúr,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:08 - Hlavné z večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu: 1. Na charkovskom smere sa Rusi pokúsili prelomiť…

Kollár: Je otázkou, ako by sa SaS po svojom odchode správala k menšinovej vláde

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pokiaľ SaS odíde z vlády, realitou bude menšinová vláda. Otázkou je, ako sa k nej bude SaS správať. Vyplýva to z vyjadrení predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. Zákony sa podľa neho dajú prijímať aj s menej ako 76 poslancami. Ak to…

Filozof Chomsky vidí dve riešenia ukrajinskej krízy. Teraz je na Západe, aby ustúpil

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Kríza okolo Ukrajiny sa môže vyriešiť nájdením kompromisu za rokovacím stolom alebo ďalšou eskaláciou, ktorá je pre Kyjev a Západ nebezpečná. Myslí si to americký politický spisovateľ a filozof Noam Avram Chomsky "Máme dve možnosti: diplomatickú a nediplomatickú. Nediplomatická znamená pokračovať v eskalácii so…

Výsledok sankcií voči Rusku: Viac dovážaného tovaru do Ruska. Ako to funguje?

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Sputnik-Viktor Tolochko)   V porovnaní s minulým rokom sa doviezlo viac potravín, oblečenia a dokonca aj elektroniky. A konkrétne z Európy - lieky a kozmetika, píše ruské vydanie Komsomoľskaja pravda  Budete sa smiať: podiel dovozu veľkoobchodníkov, ktorí predávajú potraviny a spotrebný tovar, je teraz vyšší ako…

Trump: Agenti FBI mohli podhodiť dôkazy počas prehliadok v Mar-a-Lago

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-LM Otero) Agenti FBI mohli umiestniť dôkazy počas prehliadok majetku Donalda Trumpa v Mar-a-Lago. Tento názor vyjadril sám bývalý prezident USA v rozhovore pre Fox News Podľa Trumpa FBI počas prehliadky zakázala ich činnosť natáčať, ako aj byť s agentmi v rovnakých priestoroch. "Mohli podhodiť, čo…

Tri argumenty, prečo HIMARS neochráni Poľsko pred ruskou “hrozbou”

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/politekspert/Foto:Twitter)   Estónsko a Poľsko žiadajú USA o dodanie vojenského vybavenia na "odstrašenie Ruska". Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, prečo sú tieto očakávania nezmyselné Estónsko žiada USA o dodanie raketometov HIMARS a bezpilotných lietadiel Reaper, zatiaľ čo Poľsko čaká na systémy protivzdušnej obrany Patriot, stíhačky F-16…

OĽaNO vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič. Minister financií dnes ráno: Už nemám silu zabrániť SaS dokonať dielo

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Letné prekáračky medzi stranou Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a stranou Sloboda a solidarita pokračujú. Aktuálne OĽaNO zverejnilo status, v ktorom SaS vyčíta jej kroky a zároveň vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič „Máme tu vládnu krízu. SaS sa rozhodla, že…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Armádny Magazín

USA presúva svojich výsadkárov do Bulharska a ďalších krajín východnej Európy. Briti idú zničiť Krymský most

0 icon

USA, 15.august 2022 (AM) – "Kyjevský režim nenecháva žiadnu nádej na zničenie krymského mosta, ukrajinskí politici opakovane vyjadrili želanie udrieť na most akoukoľvek zbraňou . Ako uviedol námestník Najvyššej rady Gončarenko, Kyjev dokonca s Veľkou Britániou diskutoval o možnostiach úderov na štruktúru.   Ukrajinsk

Britský minister obrany sľúbuje že „prebuduje“ ukrajinské ozbrojené sily a zvýši „rozsah odporu“

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Spojené kráľovstvo pomôže Ukrajine obnoviť jej ozbrojené sily a zvýšiť „rozsah odporu“. Uviedol to minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace, keď hovoril o britskom výcvikovom programe pre ukrajinský vojenský personál.   Londýn spustil špeciálny výcvikový program pre ukrajinský vojenský personál, v rá

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov: "Naučte sa byť priateľmi s Ruskom - vaše zuby budú zdravšie"

0 icon

Čečensko, 15.august 2022 (AM) - Z medzinárodného letiska Groznyj odletel do zóny vojenskej operácie na Donbase ďalší kontingent dobrovoľníkov. Podľa šéfa Čečenska Ramzana Kadyrova majú dobrovoľníci „súdiac podľa bojového ducha v úmysle vyrezať nacistický odpad ako zhubný nádor, pričom po členoch banderovský

Ruská protivzdušná obrana odrazila ukrajinský útok na Záporožskú jadrovú elektráreň - 171. deň vojny na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Člen hlavnej rady správy Záporožskej oblasti Vladimir Rogov oznámil, že Jadrová elektráreň Záporožie po ďalšom ostreľovaní ukrajinskými vojakmi funguje normálne, útoky boli likvidované.   Ozbrojené sily Ukrajiny v sobotu 13. augusta opäť ostreľovali mesto Energodar a Jadrovú elektráreň Záporožie.

Koncern Kalašnikov čoskoro odovzdá ruským ozbrojeným silám novú karabínu a ostreľovaciu pušku

0 icon

Rusko, 15.august 2022 (AM) – Do konca roku 2022 dostanú ruské ozbrojené sily nový samopal PPK-20. Povedal to vedúci spoločnosti Kalašnikov - Alan Lušnikov. Označil tento samopal za najlepší na svete na najbližších 20 rokov. PPK-20 bol predstavený na fóre Army-2021.   Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov no

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali