Politológ: Kosovo zatiaľ nepreukázalo svoju plnohodnotnosť a životaschopnosť

Politológ: Kosovo zatiaľ nepreukázalo svoju plnohodnotnosť a životaschopnosť

Kosovo 19. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Armend Nimani)

 

Kosovo oslávilo 10. výročie vzniku, ale na medzinárodnom poli stále nedosiahlo plné uznanie

Na snímke kosovský prezident Hashim Thaci

Kosovo stále nie je členom OSN, nemá bezvízový styk s EÚ. Uznala ho len polovica sveta, neuznávajú ho dve krajiny Rady bezpečnosti OSN a päť krajín EÚ, čo nedávno pripomenul aj srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačić (viac pozri TU). Kosovská ekonomika a vnútorná politika tiež nie je stabilná.

Reklama

“Spory medzi kosovskými Albáncami a srbskou minoritou sa stále nepodarilo prekonať,” vraví politológ Přemysl Rosůlek zo Západočeskej univerzity v Plzni v rozhovore pre idnes.cz, ktorý teda konštatuje, že “Kosovo zatiaľ nepreukázalo, že by mohlo byť plnohodnotným a životaschopným štátom”.

USA uznali Kosovo ako prvé, no nečakali, že odpor Ruska a Číny bude tak vytrvalý a situácia sa tak “zabetónuje”. Čakalo sa, že proces uznania Kosova bude rýchlejší.

Reklama

“Západ čakal, že to Rusko prehryzie, ale Rusko urobilo úplný opak a na truc uznalo ako nezávislé štáty Abcházsko a Južné Osetsko. Je tu tiež niekoľko krajín Európskej únie ako napríklad Španielsko, ktoré majú problémy so svojimi menšinami a k princípu územnej zvrchovanosti sú viac citlivejší,” vysvetľuje Rosůlek.

Práve Srbsko ako kľúčový štát stále neuznalo Kosovo. Podľa Rosůlka je tu však určitá nádej, že účasť srbskej kandidátky v kosovskej vládnej koalícii znormalizuje vzťahy so Srbskom, pretože Srbi s kosovskými úradmi dlhodobo odmietali spolupracovať a nechceli sa podieľať ani na voľbách. Ale mení sa to pomaly. Kosovskí politici ako Hashim Thaci či Ramush Haradinaj robili rôzne nekalé činnosti a bránia sa tak medzinárodnému súdu.

Rosůlek k myšlienke Veľkého Albánska vraví, že “spojenie Albánska, Kosova a území obývaných Albáncami v južnom Srbsku či v Macedónsku je skôr nočná mora južných Slovanov než sen Albáncov, pretože od druhej svetovej vojny žili Albánci v Kosovu a Albánsku od seba striktne oddelene a odcudzili sa”.

Časť Albáncov v západnom Macedónsku a v južnom Srbsku sa ale cíti byť príbuzná s kosovskými Albáncami. “Pokiaľ by došlo k rozkolu EÚ a Kosovo by stratilo motiváciu smerovať do ich radov vo svojich súčasných hraniciach, tak by sa to mohlo stať potenciálnou hrozbou. Nehovorím, že je to na stole, ale nie je to celkom zažehnané,” podotýka Rosůlek.

Vraví, že sa už objavil aj návrh na kantonizáciu Kosova, čiže rozdeliť ho na srbskú a albánsku časť, ktorá by sa mohla vrátiť do Albánska a “dokonca počul, že Srbi by Kosovo mohli pustiť výmenou za pripojenie Republiky srbskej, čo je srbská entita Bosny a Hercegoviny”. No existuje takmer desiatka ďalších návrhov, ktoré nemajú sílu presadiť sa.

Srbský prezident Alexander Vučič sa však nedávno vyjadril, že “Srbi nepodporia plné uznanie Kosova výmenou za členstvo v EÚ”. Viac pozri TU.

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali