“Najchudobnejšia krajina EÚ je na prvom mieste vo vojenských výdavkoch! Je to politika, ktorú podporujú všetky strany, (pozn. ktoré si želajú zachovať) status quo! Chcem, aby sme boli prví vo výdavkoch na zdravotníctvo, modernizáciu školstva, boj s kriminalitou. (pozn. podľa výdavkov na to), aby starší ľudia mali dôstojnú starobu, aby mladí vzdelaní rodičia mali viac detí a vyššie príjmy! Aby všetci Bulhari žili lepšie, aby ich pritom nikto neokradol. Nemám iné priority,” vyhlásil Mareški na svojej stránke na Facebooku.
V prieskume SIPRI sa uvádza, že v období 2018-2019 zvýšilo Bulharsko svoje výdavky na obranu o 127% a vydalo tak v tomto období viac prostriedkov než ostatné krajiny.
Tento prudký skok obranných výdavkov je výsledkom nákupu ôsmich stíhačiek F–16. V auguste totiž zaplatilo bulharské ministerstvo obrany USA 1,2 miliardy dolárov.
Krajina si tiež vybrala nemeckú spoločnosť Lurssen weft GmBH, ktorá jej má dodať dve hliadkové lode. Bulharsko ďalej vykonáva súťaž na dodávku 150 obrnencov, ktorej sa zúčastňujú štyri zahraničné spoločnosti.
Za obdobie 2010-2019 zvýšili svoje vojenské výdavky štyri európske krajiny: Litva (232%), Lotyšsko (176%), Bulharsko (185%) a Rumunsko (154%). Poľsko zvýšilo svoje vojenské výdavky za 10 rokov o 51%.
Mareški neraz vyzval nerealizovať zmluvy nákupu F–16 a pre nákup iných zbraní v rámci modernizácie armády.
Aj Slovensko riešilo náklady na obranu
Zástupca generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Mircea Geoana viedol telefónny rozhovor so slovenským ministrom obrany Jaroslavom Naďom za OĽaNO. Témou ich rozhovoru bola nielen situácia spojená s pandémiou koronavírusu. Ďalšími témami, ktoré preberali, bol vplyv koronavírusu na súčasné aktivity NATO alebo náklady na obranu.
“Aliancia predstavuje aj v súčasnej krízovej situácii naozaj efektívnu platformu na zdieľanie skúseností, pomoc a asistenciu medzi spojencami. Máme nielen možnosť ukázať silu jednotného postupu, ale tiež využiť viacero možností Aliancie pri reakcii na pandémiu,” uviedol minister.
V súvislosti s koronavírusom sa obaja muži dotkli aj toho, aký vplyv má pandémia na aliančné a medzinárodné operácie. Spomeňme, že každý členský štát prijal isté opatrenia kvôli obmedzeniu šírenia vírusu. Kvôli tomu bol napríklad zredukovaný počet síl, ktoré participujú na cvičeniach Defender Europe 2020.