Merkelová: Putin presvedčil separatistov, aby dohodu z Minska podpísali

Minsk 12. februára 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Dokument je výsledkom schôdzky šéfov štátov a vlád tzv. normandskej štvorky, ktorá sa dnes po viac ako 16 hodinách skončila v bieloruskom Minsku

Francúzsky prezident Francois Hollande dnes v Minsku potvrdil, že dohodu o zastavení bojov na východe Ukrajiny podpísali dnes aj predstavitelia oboch samozvaných proruských republík.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande

Dokument je výsledkom schôdzky šéfov štátov a vlád tzv. normandskej štvorky, ktorá sa dnes po viac ako 16 hodinách skončila v bieloruskom Minsku. Dokument podpísali len členovia kontaktnej skupiny pre urovnanie krízy na východe Ukrajiny, spresnili agentúry s tým, že francúzsky prezident Francois Hollande, nemecká kancelárka Angela Merkelová, ukrajinský prezident Petro Porošenko a ruský prezident Vladimir Putin – ako predstavitelia normandskej štvorky – sa k jeho plneniu zaviazali ústne, upozornila agentúra RIA Novosti.

Líder Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexander Zacharčenko podľa agentúry TASS po podpise dohody vyhlásil, že niektoré jej body si vyžadujú dodatočné prerokovanie a odsúhlasenie. Varoval, že ak dôjde k ich porušeniu, zástupcovia proruských síl sa nebudú zúčastňovať na nových stretnutiach, uviedla agentúra TASS.

Zacharčenko dodal, že delegácie DĽR a LĽR dokument podpísali na základe záruk, ktoré poskytli Putin, Merkelová a Hollande. Líder DĽR vyjadril nádej, že dohoda povedie k ukončeniu bojov a poskytne obom republikám príležitosť na rozvoj. “Týmto pomôžeme aj samotnej Ukrajine,” vyhlásil Zacharčenko.

Agentúra AP citovala ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktorý uviedol, že minská dohoda nezakotvuje autonómiu pre oblasti ovládané teraz proruskými separatistami, ani federalizáciu Ukrajiny.

Dosiahnutie dohody o ukončení bojov na východe Ukrajiny oznámil po vyše 16-hodinovom rokovacom maratóne v Minsku ruský prezident Vladimir Putin.

Základným bodom je dohoda o prímerí na východe Ukrajiny, ktoré začne platiť v noci zo soboty na nedeľu, teda 15. februára od 00.00 h miestneho času.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko uviedol, že prímerie bude bezpodmienečné a úplné. Označil ho za najvýznamnejší výsledok rokovaní. V rovnakom duchu sa vyjadril aj šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Podľa neho “Minsk 2” umožní vyhnúť sa špirále vojenskej eskalácie.

Okrem toho sa v Minsku dosiahla dohoda o stiahnutí ťažkého delostrelectva a vytvorení bezpečnostnej zóny v šírke 50-140 kilometrov, ako aj o opatreniach, ktoré budú smerovať k trvalému politickému urovnaniu situácie.

Ťažké zbrane sa podľa Putina stiahnu z línie, na ktorej sú v súčasnosti ukrajinské vládne sily, ako aj z línie určenej pre separatistov, ktorá bola dohodnutá vlani na jeseň a je zakotvená v mierových protokoloch z Minska.

K odsunu ťažkých zbraní by podľa vyhlásenia ukrajinského prezidenta Petra Porošenka malo dôjsť do 14 dní.

Ruský prezident tiež informoval, že sa s Porošenkom dohodli, že situáciu v meste Debaľceve vyhodnotia vojenskí experti.

Súčasťou dohody je tiež vytvorenie podmienok pre plynulé dodávky humanitárnej pomoci i výmena zajatcov vo formáte “všetkých za všetkých”, a to do piatich dní od ukončenia sťahovania ťažkých zbraní. Podľa Porošenka by sa mala na slobodu dostať aj ukrajinská pilotka Nadia Savčenková, ktorá je pre podozrenie z nezákonného prekročenia ruských hraníc a zo zabitia dvoch ruských novinárov v vyšetrovacej väzbe v Rusku.

Dokument predpokladá aj voľby v jednotlivých regiónoch DĽR a LĽR, informovala agentúra TASS. O voľbách sa bude rokovať v rámci trojstrannej kontaktnej skupiny. Na priebeh hlasovania bude dohliadať Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

V súlade s dohodu by do konca roka 2015 mala na Ukrajine začať platiť nová ústava, v ktorej by mala byť zakotvená decentralizácia a prijatie zákona o osobitnom štatúte niektorých regiónov v Doneckej a Luhanskej oblasti. Ústavnou reformou je podľa dokumentu podmienené aj obnovenie ukrajinskej kontroly nad spoločnými hranicami s Ruskom.

Dokument ďalej ráta so zabezpečením udelenia milosti a amnestie. Stanovuje “stiahnutie všetkých zahraničných ozbrojených síl, vojenských zariadení, ako aj žoldnierov z územia Ukrajiny, ktoré by sa malo uskutočniť pod dohľadom OBSE, a ozbrojenie všetkých ilegálnych skupín”. Počíta s obnovením sociálnych a hospodárskych väzieb Doneckej a Luhanskej oblasti s kyjevskou vládou, vrátane obnovenia vyplácania dôchodkov a sociálnych dávok.

Lídri krajín tzv. normandskej štvorky potvrdili, že rešpektujú územnú celistvosť a nezávislosť Ukrajiny a dohodli sa na pravidelných stretnutiach, na ktorých by zhodnocovali plnenie minských dohôd.

Prezident Hollande na tlačovej konferencii uviedol, že aktéri schôdzky v tzv. normandskom formáte už dnes v rámci mimoriadneho summitu EÚ požiadajú jeho účastníkov, aby podporili dosiahnutú dohodu. Hollande dodal, že spolu s nemeckou kancelárkou Merkelovou chcú pomáhať pri verifikovaní smerovania mierového procesu na Ukrajine.

Merkelová uviedla, že po rokovaniach v Minsku je väčšia nádej na ukončenie krviprelievania na východe Ukrajiny. Zásluhu na tom, že proruskí separatisti podpísali dohodu v Minsku, má podľa nej ruský prezident, ktorý ich presvedčil, aby súhlasili s prímerím.

 

23:43 OSN dúfa, že z ukrajinskej dohody vzíde skutočné prímerie

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval dnes všetky strany konfliktu na východnej Ukrajine, aby splnili záväzky, ktoré prijali na mierových rokovaniach v bieloruskom Minsku, a zabezpečili, že sa tamojšie krviprelievanie skončí. Informoval o tom jeho hovorca.

“Pan očakáva, že záväzky z Minska budú rešpektovať všetky strany,” uviedol hovorca OSN Stéphane Dujarric vo vyhlásení. Pan reagoval na dohodu, ktorú v Minsku dosiahli Nemecko, Francúzsko, Rusko a Ukrajina s cieľom ukončiť ročný konflikt na východnej Ukrajine.

“Vyzýva zúčastnené strany, aby zabezpečili, že sa 15. februára začne ozajstné a trvácne prímerie tak, ako bolo dohodnuté, a že otvorí cestu širšiemu politickému riešeniu konfliktu, založenému na minských dohodách,” citovala Dujarrica agentúra Reuters.

 

22:20 Eskalácia bojov na Ukrajine odporuje duchu Minska

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg privítal dnes minskú dohodu o ukončení bojov na východe Ukrajiny, avšak povedal, že eskalácia konfliktu odporuje duchu tejto dohody. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

“Dohoda z Minska je vítaným krokom k tomu, čo, dúfam, bude trvácne a mierové riešenie konfliktu na Ukrajine, a k obnoveniu ukrajinskej zvrchovanosti a územnej celistvosti,” citovalo NATO vyjadrenie Stoltenberga pre nórsku tlačovú agentúru NTB.

“To, na čom teraz skutočne záleží, je, aby bola dohoda plne uplatnená a bez akéhokoľvek odkladu,” dodal generálny tajomník.

“Eskalácia bojov na východe Ukrajiny nie je v duchu toho, čo bolo schválené v Minsku. Rusko musí ukončiť svoju podporu separatistov a stiahnuť svoje sily a vojenskú výzbroj z východnej Ukrajiny,” povedal Stoltenberg podľa agentúry Reuters.

 

16:37 Podľa litovskej prezidentky je dohoda o prímerí na Ukrajine “čiastková” a “slabá”

Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite kritizovala dnes dohodu o prímerí na Ukrajine ako “iba čiastkové riešenie”. Označila ju za “slabú”, pretože neobsahuje podmienky kontroly hraníc.

“Kontrola hraníc nebola dohodnutá a nie je vyriešená. To znamená, že hranica je otvorená pre akýchkoľvek vstupujúcich vojakov,” vyjadrila sa Grybauskaite v Bruseli pred summitom Európskej únie.

Predseda Európskej rady Donald Tusk tiež varoval, že “musíme byť opatrní”. Skutočnou skúškou bude podľa neho to, či bude prímerie rešpektované, píše tlačová agentúra DPA.

Francúzsky prezident Francois Hollande však dohodu z Minska, ktorú pomáhal sprostredkovať, obhajoval ako “náznak” nádeje v čase, keď je konečný výsledok neistý. “Nadchádzajúce hodiny budú rozhodujúce,” dodal.

 

13:01 Delegácie normandskej štvorky vypili celé vedrá kávy

Účastníci schôdzky o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny, ktorá sa dnes skončila v Minsku, počas vyše 16 hodín rokovania vypili “celé vedrá kávy”, vyhlásil dnes pred novinármi hostiteľ podujatia, bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko (vpravo)

Dodal, že hosťom ponúkli na jedenie pokrmy pripravené z vajec, syry, mliečne výrobky, “všetko ruskej a bieloruskej výroby a pôvodu”.

Podľa agentúry BELTA si Lukašenko všimol, že experti z jednotlivých tímov si počas noci chodili pospať “na zmeny, aby mali čistú hlavu”, lebo “tak to musí byť” pri uzatváraní závažných dohôd. Spresnil, že hlavní aktéri – nemecká kancelárka Angela Merkelová a prezidenti Francúzska, Ukrajiny a Ruska Francois Hollande, Petro Porošenko a Vladimir Putin – nespali vôbec. “Oni sú jednoducho skvelí, vydržali ten maratón,” uviedol bieloruský prezident.

Nespal ani samotný Lukašenko. “Ako by som mohol? Vari sa dá viesť vojna na svetovom bojisku bez nábojov? Mojou úlohou bolo dodávať strelivo, tak som ju aj plnil,” vyhlásil Lukašenko s úsmevom v odpovedi na otázku, či plnil aj svoj nedávny sľub, keď sa pred novinármi zaviazal, že účastníkom mierových rokovaní o Ukrajine bude nosiť kávu, kým sa nedohodnú.

BELTA dodala, že Hollande a Merkelová sa na záver schôdzky v Minsku Lukašenkovi poďakovali za vytvorenie podmienok pre rokovania.

Najdôležitejším výsledkom schôdzky je dohoda o prímerí, ktoré na východe Ukrajiny začne platiť o polnoci zo soboty na nedeľu. Dohoda počíta aj s odsunom ťažkých zbraní zo súčasných pozícií a vytvorení bezpečnostnej zóny v šírke 50-140 kilometrov, ako aj o opatreniach, ktoré budú smerovať k trvalému politickému urovnaniu situácie na Ukrajine, vrátane ústavnej reformy.

 

11:01 Putin oznámil, že normandská štvorka sa dohodla na ukončení bojov na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin dnes oznámil, že účastníci rokovaní tzv. normandskej štvorky v Minsku uzavreli dohodu o ukončení bojov na východe Ukrajiny.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Putin po 16 hodinách rokovaní pred novinármi uviedol, že “sa podarilo dohodnúť na najdôležitejších otázkach”. Prímerie na východe Ukrajiny začne platiť 15. februára o 00.00 h miestneho času. Bola ďalej dosiahnutá dohoda o stiahnutí ťažkého delostrelectva a vytvorení bezpečnostnej zóny v šírke 50-140 kilometrov, ako aj o opatreniach, ktoré budú smerovať k trvalému politickému urovnaniu situácie.

Ťažké zbrane sa podľa Putina stiahnu z línie, na ktorej sú v súčasnosti ukrajinské vládne sily, ako aj línie určenej pre separatistov, ktorá bola dohodnutá vlani na jeseň a je zakotvená v mierových protokoloch z Minska.

K odsunu ťažkých zbraní by podľa vyhlásenia ukrajinského prezidenta Petra Porošenka malo dôjsť do 14 dní.

Ruský prezident tiež informoval, že sa s Porošenkom dohodli, že situáciu v meste Debaľceve vyhodnotia vojenskí experti.

Lídri krajín tzv. normandskej štvorky potvrdili, že rešpektujú územnú celistvosť a nezávislosť Ukrajiny a dohodli sa na pravidelných stretnutiach, na ktorých by zhodnocovali plnenie minských dohôd.

Závery schôdzky v Minsku potvrdil na tlačovej konferencii aj francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý bol spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou iniciátorom najnovšieho pokusu o zastavenie bojov na východe Ukrajiny.

Hollande upozornil, že v súvislosti s riešením ukrajinskej krízy treba urobiť ešte veľa práce, ale zdôraznil, že dohoda z Minska poskytuje reálnu šancu na zlepšenie tamojšej situácie.

 

10:29 Putin oznámil dohodu o prímerí na východe Ukrajiny  

Ruský prezident Vladimir Putin dnes oznámil, že účastníci rokovaní tzv. normandskej štvorky v Minsku sa dohodli na zastavení paľby na východe Ukrajiny. Prímerie začne platiť 15. februára od 00.00 h miestneho času. Informovali o tom ruské a svetové tlačové agentúry. 

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

 

09:50 Ukrajina nesúhlasí s demarkačnou líniou v Donbase a štatútom republík

Ukrajinská delegácia na minských rokovaniach o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny nesúhlasí s ruským návrhom ohľadom vytýčenia demarkačnej línie v oblasti Donbasu a návrhom štatútu oboch proruských subjektov, ktoré tam vlani na jar vznikli – Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR). Informovala o tom agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na zdroje z rokovaní.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) gestikuluje pri nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a ukrajinskom prezidentovi Petrovi Porošenkovi počas mierových rozhovorov o konflikte na Ukrajine v Minsku

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už dnes ráno uviedol, že pozícia Ruska na rokovaniach a niektoré jeho požiadavky boli neprijateľné. Pred novinármi sa podľa agentúry TASS vyjadril, že zatiaľ nemá “žiadne dobré správy”. Pripustil však, že “je ešte nádej”.

Po diskusii v skupinách sa opäť rokuje v obvyklom formáte, ale k šéfom štátov a vlád normandskej štvorky – nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi, ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi a jeho ruskému kolegovi Vladimirovi Putinovi – sa pripojila aj predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu Heidi Tagliaviniová, ktorá bola doteraz účastníčkou rokovaní kontaktnej skupiny. Pridali sa k nim aj ministri zahraničných vecí Nemecka, Ruska a Ukrajiny Frank-Walter Steinmeier, Sergej Lavrov a Pavlo Klimkin.

 

10:23 Merkelová a Hollande zrejme nestihnú začiatok summitu v Bruseli

Francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová zrejme nestihnú začiatok vrcholného summitu EÚ v Bruseli, kde prílety šéfov štátov a vlád očakávajú medzi 11.00 h a 13.00 h. Konflikt na Ukrajine je jednou z hlavných tém summitu.

Merkelová s Hollandom sa v bieloruskom Minsku od stredy večera zúčastňujú na schôdzke v tzv. normandskom formáte, v rámci ktorej chcú s prezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom dospieť k dohode o ukončení krviprelievania na východe Ukrajiny, kde od vlaňajšej jari prišlo o život vyše 5000 ľudí.

Podľa ruských zdrojov sa v Minsku pracuje na záverečnom dokumente, ktorý vzíde z rokovacieho maratónu trvajúceho už vyše 16 hodín.

Ruské zdroje uviedli, že ak záverečný dokument z Minska odsúhlasia a podpíšu všetky strany, bude to veľký úspech. Neúspech schôdzky v Minsku môže viesť k uvaleniu nových ekonomických sankcií na Rusko.

 

10:18 Proruskí separatisti žiadajú odsun ukrajinských vojakov z Debaľceve

Zástupcovia samozvaných proruských republík na východe Ukrajiny, ktorí zatiaľ odmietajú podpísať návrh dokumentu o urovnaní krízy v Donbase, trvajú na stiahnutí jednotiek ukrajinskej armády z mesta Debaľceve, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje blízke rokovaniam.

Debaľceve je mesto regionálneho významu v Doneckej oblasti, ale je jedným z najdôležitejších železničných uzlov na Ukrajine – zbiehajú sa tam totiž trate z Charkova, Mariupola, Rostova na Done, Taganrogu a Moskvy. Kvôli bojom v Donbase je teraz železničné spojenie medzi samozvanou Doneckou ľudovou republikou (DĽR) a zvyškom Ukrajiny prerušené.

Od júla minulého roku Debaľceve a priľahlú oblasť kontrolujú vládne sily, pričom momentálne je tam od 7000 do 10.000 vojakov. Agentúra RIA Novosti uviedla, že vládne sily chcú zrejme využiť debaľcevský koridor na výpady do vnútrozemia oboch samozvaných republík – Doneckej a Luhanskej. Proruskí separatisti majú zase asi v úmysle obkľúčiť vládne sily.

Ako dnes informovali ruské a západné agentúry, ukrajinská delegácia na minských rokovaniach o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny nesúhlasí s ruským návrhom ohľadom vytýčenia demarkačnej línie v oblasti Donbasu a návrhom štatútu oboch proruských subjektov, ktoré tam vlani na jar vznikli – DĽR a LĽR.

Podľa francúzskych médií rokovania v Minsku môžu trvať ešte niekoľko hodín. Agentúra Reuters medzičasom informovala, že francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius kvôli rokovaciemu maratónu v Minsku zrušil na dnes naplánovanú schôdzku v Londýne.

 

09:29 Separatisti odmietli podpísať dokument odsúhlasený normandskou štvorkou

Zástupcovia samozvaných republík na východe Ukrajiny na rokovaní kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu dnes dopoludnia odmietli podpísať predložený dokument, ktorý je výsledkom rozhovorov v rámci tzv. normandského formátu, informovala agentúra TASS.

Na snímke predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin (vpravo) a zástupca samozvanej Luhanskej ľudovej republiky Vladislav Dejnego

Na rokovanie kontaktnej skupiny dnes do Minska pricestovali aj lídri oboch samozvaných republík – Alexandr Zacharčenko z Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Igor Plotnickij z Luhanskej ľudovej republiky (LĽR).

Tieto medzinárodne neuznané subjekty doteraz na rokovaniach kontaktnej skupiny zastupovali Denis Pušilin a Vladislav Dejnego. Rokovania kontaktnej skupiny sa konajú paralelne so schôdzkou v tzv. normandskom formáte.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin dnes ráno – krátko po správach o skončení 14 hodín trvajúceho rokovacieho maratónu normandskej štvorky – informoval, že diskusie pokračujú “vo všetkých možných formátoch”.

Podľa agentúr RIA Novosti a Reuters sa dnes dopoludnia po diskusii v skupinách opäť rokuje v obvyklom formáte, ale k šéfom štátov a vlád normandskej štvorky – nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi, ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi a jeho ruskému kolegovi Vladimirovi Putinovi – sa pripojila aj predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu Heidi Tagliaviniová, ktorá bola účastníčkou rokovaní kontaktnej skupiny. Pridali sa k nim aj ministri zahraničných vecí, informovala RIA Novosti, ktorá nespresnila, o ktoré krajiny ide.

Tlačové agentúry dnes ráno priniesli viacero vyhlásení účastníkov rokovaní v normandskom formáte, z ktorých vyplýva, že ich vývoj nevnímajú rovnako: Porošenko dnes ráno pri odchode z rokovacej sály uviedol, že pozícia Ruska na rokovaniach a niektoré jeho požiadavky boli neprijateľné. Pred novinármi sa podľa agentúry TASS vyjadril, že zatiaľ nemá “žiadne dobré správy”. Pripustil však, že “je ešte nádej”.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zase v noci nadnes pred novinármi deklaroval, že “rokovania sa vyvíjajú lepšie než super”.

Poradca ruského prezidenta Vladislav Surkov sa pred novinármi odmietol vyjadriť k priebehu diskusií, odkázal im, aby vydržali do konca rokovaní.

Zdroj blízky rokovaniam podľa agentúry TASS uviedol, že záverečný dokument bude mať okolo desať bodov a mal by obsahovať dohodu o prímerí, odsune vojsk a vytvorení bezpečnej zóny. Po podpísaní dokumentu účastníkmi schôdzky v tzv. normandskom formáte sa s ním oboznámia účastníci paralelne prebiehajúceho rokovania kontaktnej skupiny.

Agentúra Ukrinform s odvolaním sa na zdroj blízky rokovaniam uviedla, že lídrom normandskej štvorky sa na podpis pripravujú dva dokumenty.

 

08:39 Porošenko: Pozícia Ruska na rokovaniach bola neprijateľná

Rokovania o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny sa po 14 hodinách skončili, informovala agentúra Ukrinform.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko uviedol, že pozícia Ruska na rokovaniach a niektoré jeho požiadavky boli neprijateľné. Pred novinármi sa podľa agentúry TASS vyjadril, že zatiaľ nemá “žiadne dobré správy”. Pripustil však, že “je ešte nádej”.

Po tom, ako dnes ráno Porošenko opustil rokovaciu miestnosť, začalo sa trojstranné rokovanie dvojice západných politikov – nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda – s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Podľa ruskej televízie Dožď sa očakáva spoločná tlačová konferencia Merkelovej a Hollanda.

Agentúra DPA medzičasom informovala, že na rokovaniach bola údajne dosiahnutá dohoda o zastavení paľby. Podľa agentúry TASS by prímerie malo začať platiť 14. februára, mal by sa začať odsun vojsk a mali by s vytvoriť tzv. bezpečné zóny.

 

08:30 Účastníci minských rokovaní sa dohodli zatiaľ na 80 percent

Lídri Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka dosiahli v noci nadnes v bieloruskej metropole Minsk dohodu v niekoľkých oblastiach. Informovala o tom stanica CNN s odvolaním sa na agentúru RIA Novosti.

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin, nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Francois Hollande a ukrajinský prezident Petro Porošenko

Očakáva sa, že dohoda bude zahŕňať stiahnutie ťažkých zbraní, vytvorenie demilitarizovanej zóny a budúceho štatútu Donbasu. Účastníci rokovaní sa podľa RIA Novosti dohodli na 80 percent.

Predchádzajúcu dohodu z vlaňajšieho septembra podpísali taktiež v Minsku. Dokument požadoval stiahnutie ťažkých zbraní, vytvorenie samosprávy východoukrajinských oblastí a nárazníkovej zóny pozdĺž rusko-ukrajinských hraníc.

Dohodu však znepriatelené strany začali krátko nato porušovať a pokračovali v násilnostiach. Nový plán však ráta s omnoho širšou demilitarizovanou zónou, ktorá má byť vytvorená pozdĺž súčasnej frontovej línie.

Rusko opakovanie odmieta obvinenia, že posiela svoje zbrane a vojakov na juhovýchod Ukrajiny. Západní lídri však trvajú na tom, že Moskva stojí za podporou násilia a separatistických snáh o prevzatie kontroly nad Donbasom.

Ukrajinská kríza si podľa OSN vyžiadala vyše 5000 mŕtvych a donútila 1,5 milióna ľudí opustiť svoje domovy.

 

07:51 Podpísanie mierovej dohody v Minsku je nádejné, tvrdia diplomati

Existuje nádej, že účastníci rozhovorov v bieloruskom hlavnom meste Minsk dospejú k dohode o riešení krízy na Ukrajine. Pre agentúru Reuters to dnes povedali nemenované diplomatické zdroje.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin, nemecká kancelárka Angela Merkelová, ukrajinský prezident Petro Porošenko a francúzsky prezident Francois Hollande počas mierových rozhovorov o konflikte na Ukrajine v Minsku

Najvyšší predstavitelia Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka sa už 12 hodín snažia sa nájsť spôsob na ukončenie bojov na juhovýchodnej Ukrajine, ktoré si vyžiadali vyše 5000 životov. Detaily o dokumente zatiaľ nie sú známe.

Zatiaľ čo americký prezident Barack Obama stále zvažuje dodanie smrtiacich zbraní ukrajinskej armáde, európski lídri sa obávajú, že by to viedlo k eskalácii napätia. Rusko v dôsledku sankcií čelí zhoršujúcej sa ekonomickej situácii.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande navštívili minulý týždeň Kyjev a Moskvu, kde rokovali s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

“Celý svet čaká na to, či sa situácia posunie smerom k deeskalácii, stiahnutiu zbraní a prímeriu, alebo sa vymkne spod kontroly,” uviedol Porošenko po svojom príchode na rokovania do Minska.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov naznačil istý posun v rokovaniach. Uviedol, že rozhovory sú “aktívne, lepšie než skvelé”. Kedy sa dospeje k podpísaniu dohody, však nie je stále jasné, ani to, za aký čas ustanú boje.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Kto ustúpil? Sulík prezradil prvé detaily. Matovič: My vás neopustíme

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Líder SaS Richard Sulík prezradil prvé detaily Predstavitelia vládnej koalície sa v piatok na finálnom riešení vládnej krízy nedohodli. Zídu sa opäť na budúci týždeň. Po piatkovom rokovaní strán to uviedol predseda SaS Richard Sulík. Jeho…

Keď ľudia, ktorí si mysleli, že tu budú večne, strácajú moc a začínajú sa báť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včerajšia tlačovka Hamrana bola skôr plačlivá ako bojovná. V podstate polícia robí všetko dobre, má milión podozrivých a obvinených a všetko zlé robí Fico a ľudia okolo Pellegriniho, lebo sa boja, že budú odsúdení a najmä, čo zaznelo veľmi veľakrát a bolo trochu…

Čas začal hrať proti Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook,Pixabay)   Kyjevské vedenie stanovilo termín, kedy sa problémy krajiny stanú neúnosnými. Hovoríme o nástupe zimy - a tento medzník je dôležitý z viacerých dôvodov. Čas je však pre Rusko aj pre Západ veľmi dôležitý. Čie postavenie v tejto situácii vyzerá stabilnejšie a prečo? Fráza "Zima…

Americká herečka Hecheová po vážnej autonehode zomrela

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Jordan Strauss)   Americká herečka Anne Hecheová zomrela v piatok vo veku 53 rokov po tom, čo ju v nemocnici v Los Angeles odpojili od prístrojov BBC v piatok zverejnil ráno zverejnil, že rodina stratila nádej, že americká herečka automobilovú nehodu, po ktorej auto zachvátili…

Čaká nás epický kolaps. Ľudia pripravte sa

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay,Wikimedia)   Čo sa deje so svetom? To je otázka, ktorú si kladie komentátor, ktorý sa podpisuje ako Tyler Durden. Prinášame vám preklad textu, ktorý pôvodne vyšiel na ZeroHedge Čo sa deje so svetom? Dovoľte mi, aby som to spočítal... Západný gambit proti Ukrajine je prepadák,…

Paulis z SaS: Musím s pravdou von!

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Ľudovít Paulis štátny tajomník Ministerstva školstva pre vedu a výskum za SaS na sociálnej sieti zverejnil, ako to v skutočnosti bolo na republikovej rade strany Sloboda a Solidarita „Rozšíril sa nám tu taký hoax, ktorý treba uviesť na pravú mieru. Vraj na našom zasadnutí…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Množiace sa výzvy na zastavenie vydávania víz pre ruských turistov do krajín schengenského priestoru…

Bidenova Amerika rýchlo upadá. Hororový príbeh, ktorým je americká politika, pokračuje

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Nie je prekvapujúce, že sa Čína cíti odvážne. Si Ťin-pching sa musí pozerať na Ameriku a vidieť nielen upadajúcu superveľmoc, ale aj gerontokraciu, ktorá stratila svoje gule, píše v komentári pre Spectacor Freddy Gray Komentátor pripomína, že minulý týždeň navštívila 82-ročná predsedníčka Snemovne…

Kolíkovej ministerstvo chce umožniť ombudsmanovi podať žalobu na rozpustenie politickej strany. OĽaNO a opozícia to spochybňujú

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Okrem generálneho prokurátora by mohol podať žalobu na rozpustenie politickej strany aj verejný ochranca práv. Vyplýva to z legislatívneho zámeru na novelizáciu správneho súdneho poriadku, ktorý predložilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR "Cieľom predkladaného návrhu zákona je umožniť verejnému ochrancovi práv, rovnako ako…

“Opica s granátom”: Chodarenok pripúšťa, že Záporožskú jadrovú elektráreň zasiahnu zbraňami dodanými z NATO

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Spojené kráľovstvo odovzdá Ukrajine ďalšie tri raketomety HIMARS a "značný počet" rakiet. Vojenský expert Michail Chodarenok pomenoval najpravdepodobnejší cieľ týchto rakiet Britský minister obrany Ben Wallace oznámil zvýšenie dodávok zbraní do Kyjeva. Politik je presvedčený, že táto podpora Ukrajine skutočne pomáha. Vedenie AFU…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Kto ustúpil? Sulík prezradil prvé detaily. Matovič: My vás neopustíme

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Líder SaS Richard Sulík prezradil prvé detaily Predstavitelia vládnej koalície sa v piatok na finálnom riešení vládnej krízy nedohodli. Zídu sa opäť na budúci týždeň. Po piatkovom rokovaní strán to uviedol predseda SaS Richard Sulík. Jeho…

Keď ľudia, ktorí si mysleli, že tu budú večne, strácajú moc a začínajú sa báť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včerajšia tlačovka Hamrana bola skôr plačlivá ako bojovná. V podstate polícia robí všetko dobre, má milión podozrivých a obvinených a všetko zlé robí Fico a ľudia okolo Pellegriniho, lebo sa boja, že budú odsúdení a najmä, čo zaznelo veľmi veľakrát a bolo trochu…

Čas začal hrať proti Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook,Pixabay)   Kyjevské vedenie stanovilo termín, kedy sa problémy krajiny stanú neúnosnými. Hovoríme o nástupe zimy - a tento medzník je dôležitý z viacerých dôvodov. Čas je však pre Rusko aj pre Západ veľmi dôležitý. Čie postavenie v tejto situácii vyzerá stabilnejšie a prečo? Fráza "Zima…

Americká herečka Hecheová po vážnej autonehode zomrela

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Jordan Strauss)   Americká herečka Anne Hecheová zomrela v piatok vo veku 53 rokov po tom, čo ju v nemocnici v Los Angeles odpojili od prístrojov BBC v piatok zverejnil ráno zverejnil, že rodina stratila nádej, že americká herečka automobilovú nehodu, po ktorej auto zachvátili…

Čaká nás epický kolaps. Ľudia pripravte sa

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay,Wikimedia)   Čo sa deje so svetom? To je otázka, ktorú si kladie komentátor, ktorý sa podpisuje ako Tyler Durden. Prinášame vám preklad textu, ktorý pôvodne vyšiel na ZeroHedge Čo sa deje so svetom? Dovoľte mi, aby som to spočítal... Západný gambit proti Ukrajine je prepadák,…

Paulis z SaS: Musím s pravdou von!

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Ľudovít Paulis štátny tajomník Ministerstva školstva pre vedu a výskum za SaS na sociálnej sieti zverejnil, ako to v skutočnosti bolo na republikovej rade strany Sloboda a Solidarita „Rozšíril sa nám tu taký hoax, ktorý treba uviesť na pravú mieru. Vraj na našom zasadnutí…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Množiace sa výzvy na zastavenie vydávania víz pre ruských turistov do krajín schengenského priestoru…

Bidenova Amerika rýchlo upadá. Hororový príbeh, ktorým je americká politika, pokračuje

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Nie je prekvapujúce, že sa Čína cíti odvážne. Si Ťin-pching sa musí pozerať na Ameriku a vidieť nielen upadajúcu superveľmoc, ale aj gerontokraciu, ktorá stratila svoje gule, píše v komentári pre Spectacor Freddy Gray Komentátor pripomína, že minulý týždeň navštívila 82-ročná predsedníčka Snemovne…

Kolíkovej ministerstvo chce umožniť ombudsmanovi podať žalobu na rozpustenie politickej strany. OĽaNO a opozícia to spochybňujú

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Okrem generálneho prokurátora by mohol podať žalobu na rozpustenie politickej strany aj verejný ochranca práv. Vyplýva to z legislatívneho zámeru na novelizáciu správneho súdneho poriadku, ktorý predložilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR "Cieľom predkladaného návrhu zákona je umožniť verejnému ochrancovi práv, rovnako ako…

“Opica s granátom”: Chodarenok pripúšťa, že Záporožskú jadrovú elektráreň zasiahnu zbraňami dodanými z NATO

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Spojené kráľovstvo odovzdá Ukrajine ďalšie tri raketomety HIMARS a "značný počet" rakiet. Vojenský expert Michail Chodarenok pomenoval najpravdepodobnejší cieľ týchto rakiet Britský minister obrany Ben Wallace oznámil zvýšenie dodávok zbraní do Kyjeva. Politik je presvedčený, že táto podpora Ukrajine skutočne pomáha. Vedenie AFU…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Vasilij Nebenzya v OSN vymenoval ohrozené krajiny ak Ukrajina neprestane s bombardovaním Zaporožskej jadrovej elektrárne

0 icon

USA, 12.august 2022 (AM) – „Ak budú útoky Ukrajiny pokračovať, jadrová katastrofa sa môže stať kedykoľvek. Potom budú územia Kyjev, Charkov, Záporožie, Poltava, Cherson, Odesa, Nikolajev, Kirovograd, Vinnica, Donecká a Luhanská ľudová republika, pohraničné regióny Ruska a Bieloruska, ako aj Moldavska, Bulharska a Rumunska. pod hrozbou rá

Izraelský analytik Kedmi: kolaps americkej hegemónie spôsobí, že krajiny, ktoré na nej zbohatli, budú trpieť

0 icon

Izrael, 12.august 2022 (AM) – Keď americká hegemónia padne, štáty pod vplyvom USA sa ocitnú v stave úplnej neistoty. Hovoril o tom izraelský politológ Jakov Kedmi.   Unipolárny svet bude čoskoro nahradený multipolárnym a dominancia Spojených štátov vo svetovej politike a ekonomike vyjde navnivoč. Pokusy o izoláciu Ruska len urýchlili proces…

Čína vracia úder náhlym prerušením dialógu s USA

0 icon

USA, 12.august 2022 (AM) – Čína naďalej eskaluje svoju tvrdú reakciu na cestu Nancy Pelosiovej na Taiwan, vrátane náhleho prerušenia niekoľkých americko-čínskych dialógov. S týmto vysoko predvídateľným súborom reakcií sa predstavitelia USA stretli po prehnanej a zbytočne provokatívnej ceste Pelosiovej. Ale žijú v nejakom rozprávkovom svete.   Cesta

"Nádherná zbraň - presná a s veľkým dosahom" Ako západné trofeje prekvapili vojakov na Donbase

0 icon

Ukrajina, 12.august 2022 (AM) – Počas šesť a pol mesiaca trvania špeciálnej vojenskej operácie na Donbase bolo ukoristených mnoho západných trofejí. Granátomety, ATGM, obrnené transportéry, ručné zbrane, protivzdušná obrana, automobilové vybavenie, delá a raketové delostrelectvo – to všetko sa teraz testuje v boji.   Prvé americké J

Nemecký politik: Funkčných je iba 5 z 15 nemeckých samohybných diel dodaných na Ukrajinu

0 icon

Nemecko, 12.august 2022 (AM) – Obnova Ukrajiny bude stáť miliardy a svojím rozsahom prekoná "Marshallov plán", povedal na veľkej letnej tlačovej konferencii nemecký kancelár Olaf Scholz. Uzavretie mieru, ktoré tomu predchádza, je však výsadou samotných Ukrajincov, poznamenal.   "Uzavretie mieru je možné len tak, že to Ukrajina považuje za správn

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali