Podľa niektorých je “krvavá baba” a “vojnový zločinec”, pre USA je hrdinka, ktorá stelesňuje americký sen: Pri príležitosti 25. výročia od vymenovania Albrightovej za ministerku zahraničných vecí zverejnilo veľvyslanectvo USA na Slovensku oslavujúci článok

Podľa niektorých je “krvavá baba” a “vojnový zločinec”, pre USA je hrdinka, ktorá stelesňuje americký sen: Pri príležitosti 25. výročia od vymenovania Albrightovej za ministerku zahraničných vecí zverejnilo veľvyslanectvo USA na Slovensku oslavujúci článok

Praha 25. januára 2022 (HSP/sk.usembassy.gov/parlamentnilisty/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)

 

Dňa 23. januára to bolo 25. rokov od vymenovania Madeleine Allbrightovej za ministerku zahraničných vecí USA. Toto výročie si na Slovensku pripomenulo Veľvyslanectvo USA na Slovensku nasledujúcim oslavným textom: “25. výročie od vymenovania Madeleine Allbrightovej za ministerku zahraničných vecí”

Madeleine Albrightová
Madeleine Albrightová

„Dôvodom, prečo som urobila ženské otázky ústrednými pre americkú zahraničnú politiku, nebolo to, že som bola feministka, ale bolo to preto, že vieme, že spoločnosti sú stabilnejšie, ak sú ženy politicky a ekonomicky silnejšie. Trvalo mi dosť dlho, kým som získala hlas, a teraz, keď ho mám, nebudem mlčať.”

Reklama

To sú prenikavé slová vysokopostavenej diplomatky a československej prisťahovalkyne do USA Madeleine Albrightovej. Dnes si pripomíname 25. výročie jej historickej prísahy ako prvej ženy – ministerky zahraničných vecí USA. Hoci má len 147 cm, je obrom v teréne, či už búraním predsudkov alebo bojom za demokraciu po celom svete.

Keď sa jej spýtali na skladanie prísahy, povedala: „Bolo to takmer… nepredstaviteľné, že niekto, kto nemal žiadnu funkciu až do veku tridsaťdeväť rokov a bol matkou troch detí, sa stal najvyššie postavenou ženou v americkej histórii. Nikdy to nevyzeralo tak, že by som sa mohla stať tým, čím som sa stala.”

Reklama

Jej silné väzby na Slovensko a región pokračujú až dodnes. Len minulý rok sa zúčastnila otvorenia ústredia Európskej mládežníckej siete pre demokraciu v Bratislave na podporu budovania demokracie na Slovensku, robila rozhovor s prezidentkou Čaputovou o tom, že je prvou ženou, ktorá je v pozícií, ktorá bola doteraz čisto mužská, a získala Transatlantickú cenu od GLOBSEC za podporu demokratizácie, budovania slobody a stability v strednej Európe.

 

Madeleine Albrightová sa narodila v roku 1937 v židovskej rodine v Prahe. Jej rodina bola počas druhej svetovej vojny nútená odísť do exilu vo Veľkej Británii. Po vojne sa vrátili do Československa, ale po komunistickom prevrate v roku 1948 jej rodina emigrovala do Denveru v Colorade. Jej úspechy zahŕňajú prácu v oblasti vzdelávania ako profesorky, najpredávanejšej autorky, či veľvyslankyňou USA pri OSN predtým, ako sa 23. januára 1997 stala ministerkou zahraničných vecí.

Ako ministerka zahraničných vecí podporovala rozširovanie NATO na východ s cieľom zvýšiť bezpečnosť krajín bývalého sovietskeho bloku a nešírenie jadrových zbraní z bývalých sovietskych republík do menej demokratických krajín, podporovala ratifikáciu Kjótskeho protokolu o globálnej zmene klímy a podporovala rozšírenie demokratizácie, voľného trhu a vytváranie občianskych spoločností v rozvojovom svete.

Reklama

Madeleine Albrightová počas návštevy Slovenska v roku 1999 povedala: „Vždy, keď prídem do Bratislavy, mám pocit, že sa vraciam domov.” Neskôr dodala, že má „neotrasiteľnú hrdosť na moju rodnú krajinu a neotrasiteľný záväzok voči mojej adoptovanej krajine”.

Pozdravujeme vás, pani ministerka. Zostávate symbolom amerického sna pre nás všetkých a oslavujeme Vaše pozoruhodné úspechy pri príležitosti tohto historického výročia.”

Tým sa článok, ktorý bol zverejnený ako aj v slovenčine, tak aj v angličtine, končí.

Zaujímavé je, že americké veľvyslanectvo v Česku na rodáčku z Prahy akosi pozabudlo, pretože sa na svojich webových stránkach ani slovkom o výročí nezmieňuje.

Treba aj podotknúť, že nie všetci v Čechách sú Albrightovej fanúšikmi a v minulosti proti nej dokonca otvorene vystupovali. Napríklad, v roku 2012 poslanec Jaroslav Foldyna na adresu Albrightovej na sociálnej sieti Facebook poznamenal, že v úlohe šéfky americkej diplomacie zanechala v Srbsku predovšetkým krvavú stopu, preto ju považuje za odpornú.

Reklama

Konflikt mala Albrightová aj s českým režisérom Václavom Dvořákom, ktorý natočil dokument „Ukradnuté Kosovo”. Keď na autogramiáde pri príležitosti vydania Albrightovej knihy “Pražská zima” podišiel režisér Dvořák v jednom českom kníhkupectve k Albrightovej, a požiadal ju, aby podpísala DVD kópiu jeho filmu a plagát, nedopadlo to pekne. Albrightová režiséra vyhodila zo slovami “get out a “disgusting Serbs” (v preklade “zmiznite” a “nechutní Srbi”) a zavolala na neho a jeho tím ochranku. Na videu, ktoré sa z tejto udalosti zachovalo zazneli aj dve dosť nelichotivé prezývky, ktorou bývalú ministerku USA zvyknú niektorí častovať aj dodnes: “vojnový zločinec” a “krvavá baba”.

 

Andrea Lopatková

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:19

Veliteľ estónskych ozbrojených síl Martin Herem vo štvrtok vyzval na zdvojnásobenie výdavkov na obranu Estónska v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Podľa neho je to potrebné na vytvorenie dostatočných zásob munície na rýchle odrazenie prípadnej ruskej invázie.

14:11

Lotyšský minister zahraničných vecí Krišjanis Kariňš oznámil, že k 10. aprílu odstúpi z funkcie.

14:09

Grécku metropolu Atény zahalili oblaky hustého prachu zo Sahary, ktorý tam cez východnú časť Stredozemného mora privial vietor zo severnej Afriky. Negatívne účinky prachu ešte umocňuje nezvyčajne teplé počasie.

13:40

Federálna vláda USA poskytne pôžičku vo výške 1,5 miliardy dolárov na obnovenie prevádzky jadrovej elektrárne v štáte Michigan. Má ísť o prvý takýto reštart v dejinách USA.

13:40

Bulharská populistická strana Je taký národ (ITN) odmietla vo štvrtok sformovať novú vládu, čím otvorila cestu k vypísaniu predčasných parlamentných volieb.

13:39

Slovensko má najdrahší benzín spomedzi susedných krajín Európskej únie (EÚ). V medzitýždňovom porovnaní ceny benzínu na Slovensku zaznamenali najvyšší percentuálny skok v strednej Európe v porovnaní so susednými Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom. Upozornil na to analytik ČSOB Marek Gábriš v súvislosti s nárastom cien pohonných látok, o ktorom vo štvrtok informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

13:39

Tempo rastu peňažnej zásoby v eurozóne sa vo februári zrýchlilo, ako aj rast úverov súkromnému sektoru, ukázali nové údaje Európskej centrálnej banky (ECB).

13:38

Pre okresy Brezno, Snina a Veľký Krtíš vyhlási Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR dotačnú výzvu, z ktorej budú môcť spolu čerpať 1,1 milióna eur. Na tlačovej konferencii v Brezne to vo štvrtok povedal minister investícií Richard Raši (Hlas-SD).

13:38

Pobočky Slovenskej pošty budú počas veľkonočných sviatkov zatvorené na Veľký piatok (29. 3), Veľkonočnú nedeľu (31. 3.) aj Veľkonočný pondelok (1. 4.). V sobotu (30. 3.) budú pošty poskytovať svoje služby v štandardných otváracích hodinách. Vo štvrtok o tom informoval hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.

13:37

Kapacity vlakov sa pred Veľkou nocou napĺňajú, najvyťaženejšie vlaky sú aktuálne obsadené v priemere na 84 %. Väčšina expresných vlakov z Bratislavy do Košíc je už takmer plná. Záujem je tiež o InterCity (IC) vlaky a takmer vypredané sú aj niektoré medzištátne rýchliky z Košíc do Mukačeva. Vo štvrtok o tom informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Dominik Drevický.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali