Piruety na ostrí noža alebo slávnostný pohreb dolára

Piruety na ostrí noža alebo slávnostný pohreb dolára

Moskva 15. marca 2015 (HSP-Ivan Sekretarev)

 

Ruské média venujú veľkú pozornosť sankčnej vojne, pádu rubľa a hospodárskej a finančnej situácii v krajine. Prízvukujú, že sa začala gigantická geopolitická a finančná hra a snažia sa odhadnúť, kto bude víťazom. Prezentujú aj iný pohľad ako ten, ktorý panuje na Západe.

Poukazujú na skutočnosť, ktorú vynechávajú zaoceánske a európske média: Medzinárodný menový fond v ostatných rokoch je stále viac nespokojný s autoritatívnou politikou USA. Finančníci si jasne uvedomujú neistotu jednopolárneho systému. Pokúšali sa zapojiť do hry rozvojové krajiny, ale vždy tieto snahy skrachovali. A z ničoho nič tento problém začalo riešiť Rusko, ktoré začalo zjednocovať ekonomiky niektorých krajín Ázie, Latinskej Ameriky a Európy. Vytvára novú hospodársku skupinu – konkurenta anglosaskoeurópskej skupine.

Reklama

Táto nová skupina si jasne uvedomuje, že ak aj naďalej bude závislá na doláre, nemá šance na prežitie. Preto sa rozhodla realizovať vzájomné vyúčtovania v národných vmenách. Samozrejme to nezostalo bez odozvy. Ukrajinská kríza, západné sankcie, pokles cien ropy, plynovo-reverzná vojna a iné „opatrenia“ zapríčinili prudký pád rubľa. Na Západe očakávali aj rovnaký pád ruskej ekonomiky, ale sa to nestalo. Ekonómovia v tejto súvislosti uvádzajú 5 zaujímavých skutočností.

1. Experti konštatujú viditeľný nesúlad medzi pádom rubľa a cien ropy a tým, že sa makroekonomická štatistika Ruska nezhoršila, nedošlo k rastu nezamestnanosti, bankrotu spoločností a pod. Vysvetľujú to tým, že vedenie Ruska včas urobilo správne opatrenia, aby ochránilo svoj trh, hospodárstvo a obyvateľstvo.

Reklama

2. Odmietajú špekulácie, že pád rubľa zapríčinili nejakí špekulanti v samotnom Rusku. Poukazujú na to, že podobnú gigantickú akciu nemohli zorganizovať špekulanti znútra, ale realizovali ju „svetoví špekulanti“ zvonka a ich ciele sú oveľa rozsiahlejšie ako iba likvidácia finančného systému Ruska.

3. Experti prízvukujú, že ruské vedenie by bez problémov udržalo rubeľ na doterajšej úrovni – presne tak, ako to robia v Kazachstane a Azerbajdžane, kde majú oveľa väčšie problémy kvôli nízkym cenám ropy a sú oveľa viac závislí na západných investoroch. Lenže toto by si vyžiadalo „otvorenie“ štátnych rezerv a je to práve to, o čom snívajú zaoceánski „demokrati.“ Experti prízvukujú: ak nepriateľ vás núti urobiť niečo – nerobte to. A Rusko to neurobilo…

4. Pripomínajú, že projekt „Národné valuty“ sa už rozbehol. Na vzájomné vyúčtovanie v národných menách prešli Čína a Kazachstan. To isté Rusko pripravuje aj vo vzťahu s najlepšími obchodnými, hospodárskymi a politickými partnermi – vo všetkých trochu starších alebo nových blokoch, ktoré Rusko vytvorilo so svojimi partnermi po celom svete.

5. Experti poukazujú na to, že skúsení západní finančníci a politici sa vôbec netešili z pádu rubľa, pretože chápali, že ruská ekonomika nepadne na kolená. Hneď zavetrili, že sa niečo deje. Mohol Putin udržať dolár na doterajšej nízkej úrovni voči rubľu? Mohol. Prečo to teda neurobil? Pretože ten dolár už nepotrebuje…

Analytici sa snažia nájsť odpoveď na všetky ťažké otázky. Napríklad: ak prechádzate na inú valutu – kam „strčiť“ tu predošlú, teda v tomto prípade konkrétne – čo so zásobami dolárov? Ak ležia ako „mŕtvy náklad“, začínajú prudko strácať svoju hodnotu a štát by mal obrovské straty. Čo s tým? V tomto prípade si mnohí spomenuli, že Putin je nejaký ten športovec a perfektne vie, že ak sa súper chystá zaútočiť a zhodiť ťa na zem, je na čase predbehnúť ho a zaútočiť ako prvý. Poukazujú na to, že Putin a jeho vláda sa tvárili, že sankcie a zníženie cien ropy zapríčinili pád rubľa. To bolo iba prvé dejstvo zaujímavého divadielka.

Reklama

Pripomínajú, čo sa stalo potom. Rosnefť odštartovala predaj svojich obligácií vo výške 625 miliárd rubľov. Žeby jeden z najlepších putinových kamarátov ho išiel podraziť a zachrániť si podnik – aj keď poškodí štát? Západní ekonómovia a analytici nemohli vylúčiť túto možnosť – ale Putin presne vedel, o čo sa jedná… Hneď nato Národná banka Ruska zvýšila percentuálnú sadzbu – zdalo sa, že takto reagovala na nadbytok rubľov na trhu. A oponenti zhltli návnadu! Domnievajúc sa, že vláda je v rozpakoch a finančný systém kolabuje, začali skupovať doláre a eurá.

„A cudzie valuty odplávali zo štátneho vrecka do súkromných. Mnohí ľudia síce nič nechápali, liberáli a piata kolóna jasali, ale… do štátnej pokladnice pribudlo obrovské množstvo rubľov – naopak, valuty „odišli po svojich“. Perfektné divadlo! Štát sa rozhodol presedlať na národnú valutu a zbaviť sa cudzích mien. A naši západní priatelia nám v tom perfektne pomohli. Nepredali sme eurá a doláre za babku, ale za normálnu cenu. A čo naši západní priatelia? Čoskoro budú nútení kupovať od nás ruble. Prečo? Pretože energetické komodity budeme predávať práve za ruble. Finita la comedia,“ zdôrazňujú ruskí ekonómovia.

Jeden z analytikov vysvetľuje: „Táto geniálna operácia je jednoduchá iba na prvý pohľad. V skutočnosti podobná závratná pirueta na ostrí noža si vyžaduje po prvé, superkonšpiráciu, po druhé, perfektné herecké nadanie účastníkov tohto divadla, po tretie, vynikajúci psychologický výpočet, po štvrté, perfektné načasovanie, po piate, titanskú prípravnú prácu, po šieste, pedantné prepracovanie všetkých detailov a pod. Iba v tomto prípade sa podobná riziková kombinácia mohla sláviť úspech,“ prízvukuje.

Ďalší expert vysvetľuje, prečo sa Rusko tak ľahko vzdalo projektu Južný prúd, o ktorý tak dlho a urputne bojovalo: „Načo je nám teraz ten nešťastný Južný prúd? Načo sa budeme hádať s Európskou úniou, ktorá sa postavila na zadné? Nechcela tento projekt – fajn, končíme. Už ho nepotrebujeme, pretože už nemienime obchodovať cez euro. Bude Turecký prúd a nech si plyn kupujú od Turecka – za také valuty, za aké len chcú. Už to nie je náš problém. Chceli sa za každú cenu s nami hádať? Nech sa páči – vždy sa nájde východisko. Nech si uvedomia, že hádať sa s Putinom – je to zábava iba pre samovrahov,“ priostruje jeden z analytikov.

Ďalší pokojne a triezvo vysvetľuje, že prechod na národné valuty je nevyhnutnosť pre všetky štáty – pre každého. „Nie je v tom žiadny diktát Kremľa, osobné ambície, politické hry a nevraživosť alebo „veľmocenské záujmy Moskvy“. Už je na čase, aby všetci konečne vzali rozum do hrsti a pochopili, že obdobie hádok a subjektívnych hlúpostí máme za sebou: situácia je príliš vážna, aby sme sa hádali, hľadali nepriateľov a nespolupracovali. Máme iné zámery ako tí za oceánom. Európa je nás spoločný dom a hľadáme partnerov, nie nepriateľov. Ale keď nás niekto nevedno prečo tlačí do kúta a chce zraziť na kolená, musíme sa brániť – čo iné nám zostáva? Ponúkame spoluprácu, ponúkame vzájomne výhodnú spoluprácu – iná nemá význam. Ak ju niekto odmieta – to je jeho vec,” zdôrazňuje.

Reklama

Ruskí analytici zhodne poukazujú na to, že teraz je na ťahu Washington: buď chce aj naďalej bojovať v studenej vojne alebo konečne si uvedomí, že nie je jediný na planéte a nie je pánom sveta a začne sa k iným správať ako k rovnocenným partnerom, nie ako k otrokom. Možno zmení postoj, ak zbadá, že z dolárovej pasce jeden za druhým unikajú obrovské regióny: časť Európy, Latinská Amerika, časť Afriky a Ázie a rýchlo sa rozvíjajúce štáty – Čína, Brazília, India, Argentína, Turecko a iné.

Prízvukujú, že sa onedlho skončí hegemónia doláru aj v tých regiónoch, kde podľa washingtonských ekonómov mala panovať večne – v Azerbajdžane, Kirgizsku, Kazachstane a pod. Ironizujú, že „zelené papieriky“ sa budú hodiť už iba na podkúrenie… Pripomínajú, že jednou z príčin rozpadu ZSSR bolo aj umelé stlačenie cien ropy nadol, ale prízvukujú, že po druhý raz podobný podraz Rusko nepripustí: má skúsenosti a vie čo má robiť, ako sa brániť. „Putin nie je Gorbačov alebo Jeľcyn. Na to západní stratégovia zabudli,“ prízvukuje jeden z analytikov. Práve to si myslí aj väčšina Rusov…

Článok je pokračovaním článku O tom, ako sa Rusko pohralo so sankciami a o snoch a nádejach “piatej kolóny”.

eu

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:37

Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, majú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to z návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo financií (MF) SR.

13:36

Je príliš skoro vyhlásiť víťazstvo nad infláciou v eurozóne. Riziko väčšieho a dlhšie trvajúceho rastu spotrebiteľských cien, ako sa očakávalo, “je súčasťou hry”. Uviedol to člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Martinš Kazaks v rozhovore vo Washingtone, kde sa zúčastňuje jarného zasadania Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky.

13:35

Ceny zlata v piatok ráno prudko vzrástli a priblížili sa k rekordným maximám po správach o izraelských útokoch na Irán, ktoré zvýšili dopyt po tzv. bezpečných investíciách. Spotová cena zlata sa v piatok ráno nakrátko vyšplhala až na 2417,79 USD (2264,06 eura) za uncu (31,1 gramu). Júnový kontrakt na zlato na komoditnej burze Comex stúpol 2433 USD za uncu.

13:32

Skupina G7 v piatok v súvislosti s útokom v Iráne vyzvala na zmiernenie napätia v regióne a varovala pred “katastrofálnymi dôsledkami pre civilné obyvateľstvo” v prípade plnohodnotnej izraelskej operácie v meste Rafah. Ministri zahraničných vecí týchto siedmich najvyspelejších krajín sa na stretnutí na Capri taktiež zaviazali pomôcť Ukrajine s protivzdušnou obranou.

13:26

Havarijný stav veľkej časti mostov na slovenských cestách plánuje vláda riešiť cez projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP). Investori by mohli dostať ponuku na opravu približne 500 mostov, na ktorých by po oprave určitý čas zabezpečovali aj ich údržbu a štát by investíciu postupne splácal, podobne ako jeden z úsekov rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou. V piatok to po stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smer-SD) povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Cez PPP projekty by sa mohla rozšíriť aj železničná trať z Bratislavy do Košíc.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) gestikuluje na brífingu počas kontrolného dňa na rezorte dopravy
13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali