Petra Janů: Hudbe vďačím za všetko

Na snímke československá speváčka Petra Janů v roku 1976

Bratislava 31. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

O speváckej dráhe Petry Janů, rodáčky z Prahy, rozhodlo druhé miesto a strieborná reťaz na festivale Mladá pieseň v Jihlave v roku 1972. Pár dní nato dostala angažmán v hudobnom divadle Semafor, kde účinkovala šesť sezón. V roku 1977 sa rozhodla pre sólovú dráhu, jej manažérom a neskôr aj manželom (1978) sa stal Michal Zelenka. Od roku 1977 účinkovala so skupinou Pro-rock, s ňou nahrala aj prvý profilový album Motorest. Za rok 1977 bola tretia v ankete Zlatý slávik, rok nato druhá. V roku 1979 vydala album Exploduj a v roku 1982 ďalší Já-My. V 80. rokoch spolupracovala s Petrom Jandom, výsledkom sú piesne Jedeme dál či Není nám už sedmnáct, aj s Ondřejom Soukupom, čo jej prinieslo piesne Vůne párků alebo Promítám. Za rok 1987 získala prvýkrát Zlatého slávika, ďalšie dva roky si prvenstvo zopakovala.

Petra Janů oslávila 19. novembra 60. narodeniny. Má pouť je názov hitovej trojkompilácie, s ktorou prišlo vydavateľstvo Supraphon k životnému jubileu speváčky. Ponúka 60 piesní z repertoáru speváčky, výber s podtitulom Zlatá kolekce začína piesňou Má pouť, slávnym to songom My Way z repertoáru Franka Sinatru, ktorý speváčka s českým textom Eduarda Krečmara nahrala v roku 1992. K výpočtu ďalších piesní je potrebné dodať, že zahŕňajú obdobie od rockových začiatkov cez hitové piesne domácej aj zahraničnej produkcie až po muzikálovú scénu. Táto kompilácia jednoducho ponúka najkomplexnejší obraz speváčky, ktorá sa prezentovala predovšetkým speváckym majstrovstvom a kvalitnou umeleckou prácou.

Pri mene Petra Janů si bulvár neškrtol, 33 rokov prežila v manželstve s producentom Michalom Zelenkom (zomrel 16. 12. 2011). Ako sama hovorí, hudba jej dala všetko. Aj niekoľko minút na rozhovor pre TASR pri príležitosti životného jubilea.

-Presne v deň narodenín 19. novembra ste odohrali v Lucerne narodeninový koncert a zároveň pokrstili trojkompiláciu Má pouť. Aká teda bola vaša doterajšia „pouť“?-

Musím zaklopať, bola dobrá. Pamäť je v mojom prípade milosrdná, pamätám si iba tie pekné veci. Myslím si, že tých 40 rokov, čo spievam profesionálne, to bolo príjemné a milé. Celý život robím to, čo ma baví. Takže sa nemám načo sťažovať.

-Ako by ste charakterizovali album Má pouť? Vystihuje vašu doterajšiu spevácku dráhu?-

Myslím si, že ma vystihuje presne, pretože sú na ňom všetky žánre, po ktorých som sa za tú 40-ročnú púť vydala. Sú tam veci, ktoré som nahrala úplne v začiatkoch svojej kariéry, o niektorých z nich som ani nevedela a rada som si ich počúvla. Bola som vďačná Honzovi Adamovi (producent albumu), že to vyhrabal. Pretože napríklad One Night je jedna z prvých nahrávok ešte s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu, je tam pár krásnych duetov, na ktoré sa nedostalo na žiadnom nosiči, ale boli v televízii alebo v rádiu. Pre mňa je veľmi príjemné, že to mám v jednom balíčku a že si môžem zaspomínať – pokiaľ budem chcieť. Pretože ja radšej nespomínam.

-Životné jubileum je možno dôvodom na malé bilancovanie. V prípade takej úspešnej speváčky, ako ste vy, sa núka na úvod otázka: Kedy ste sa rozhodli, že budete speváčkou?-

Spievala som od mala, babička ma viedla k spievaniu. Bola som také nemocné dieťa, často som bola doma. A deti, ktoré musia ležať, sú netrpezlivé. Babička, aby ma udržala v postieľke, tak si so mnou spievala, takto ma naučila veľa pesničiek. Keď som aspoň trocha vyzdravela, poslali ma do detskej ozdravovne. Tam som zistila, že keď začnem spievať, chválili ma, aké som šikovné dievčatko, a ešte som občas dostala aj dobrôtky. Tak som si povedala, že budem speváčka. Akurát som jeden čas chcela byť učiteľkou, ale krátko. Potom, keď som sa presťahovala na dedinu, tak som chcela robiť v kravíne, pretože som bola uchvátená tým zvieratstvom. Ale vrátila som sa k speváčke.

-Takže cukríky pre dievčatko sa postupne zmenili na korunky pre dospievajúcu slečnu?-

Spievala som už počas školy s amatérskymi kapelami a tam som dostávala prvé peniaze. Síce nie veľa, ale ako vreckové to stačilo.

-Pamätáte sa na svoj prvý honorár?-

No jasne, bolo to 80 korún za večer a postupne som sa dostala na 120 korún. Aj na svoj prvý plat, v divadle Semafor som skočila na 800 hrubého za mesiac ako elév. Neskôr 600 korún za celý koncert, to keď som začala sólovú dráhu. Potom som si musela požiadať o zaradenie do extra triedy, pretože som mala takzvaný komponovaný program, a to som dostala 900 korún za večer, pritom som vypredávala športové haly.

-Angažmán v divadle Semafor bol váš prvý veľký krok do sveta?-

Myslím, že v tej dobe, keď som tam prišla ja, už bola tá zlatá éra Pilarovej a Matušku preč. Ale som vďačná osudu, že som tam bola, pretože pre mňa to bola úžasná škola. Bola som tam šesť sezón a vlastne dodnes používam veľa vecí, ktoré som sa tam naučila a ktoré do mňa Jiří Císler nahustil.

-Pamätáte si na prvé kroky na veľkom pódiu?-

Pamätám si úplne presne. Bola som v programe Vladimíra Dvořáka, vzali ma ako mladý nádejný talent. Mňa ako chudobnú umelkyňu, ktorá mala 800 korún hrubého v divadle Semafor ako elév. Musela som si obliecť šaty z fundusu, kostymérky boli zlomyseľné alebo čosi podobné, dali mi také bodkované minišaty – a na minišaty ja nemám postavu. Tak som si ich navliekla a zaspievala som. Keď to videl režisér Janko Roháč, povedal: „No, vyzerala si ako učiteľka z nedeľnej školy.“ Bolo to moje úplne prvé vystúpenie na televíznej obrazovke.

-Po odchode zo Semaforu ste účinkovali so skupinou Pro-rock, s ňou ste nahrali aj prvú profilovú platňu Motorest.-

Áno, Motorestom som na seba upozornila. Mladí tú pesničku mali radi a rodičia neznášali, ale nikto ju neprešiel bez povšimnutia.

-Ktorá spevácka poloha vám vyhovuje najviac, lyrická, rocková alebo muzikálová?-

Na koncertoch spievam pop, rock, swing aj muzikál, skrátka, spievam rada všetky žánre. Akurát som nespievala ľudovky – to iba občas vo vínnej pivnici – a nespievala som nikdy dychovky. Aj keď sa hovorí – nikdy nehovor nikdy – tak asi ľudovka a dychovka v mojom prípade nebude.

-V popovom repertoári máte pôvodné aj prevzaté piesne. Podľa čoho si ich vyberáte?-

Ja som vždy preferovala skôr pôvodnú tvorbu, ale pokiaľ sa stretnete s pesničkou typu Už nejsem volná, tak ju nenecháte ležať. Som rada, že som ju naspievala. Spievam ju dodnes a veľa ľudí sa pri nej vydávalo či ženilo.

-Ako sa vyrovnávala s popularitou speváčka, ktorá získala trikrát po sebe Zlatého slávika?-

V tom období sa na toho slávika viac dalo. Slávik bol dôležitý a pomohol vám k tomu, aby ste v sobotu boli v zábavnom programe, aby ste mali dosť koncertov. Dnes to už takú váhu nemá. Dnes, keď ma zastavia pri Samoške a povedia: „Jéj, to som rada, že vás vidím, mám tak rada vaše pesničky,“ tak vám to urobí radosť a aspoň viete, že to vaše povolanie a snaženie má nejaký zmysel. Teraz sú moderní mladí, ktorí hovoria, ako ich obťažuje záujem okolia, že stratili súkromie. Pripadá mi to smiešne, pretože keď už niekam vyleziem na javisko a chcem, aby si ma niekto všimol, tak predsa musím rátať s tým, že keď sa mi to podarí, budú si ma všímať. To sú pózy, ktorým nerozumiem. Alebo keď majú jeden hit a hovoria – ja už to nemôžem spievať – miesto toho, aby ďakovali Pánu Bohu, a bežali dať do kostola do pokladničky, že majú nejaký hit.

-Čo urobíte, keď volajú Louny?-

(smiech) Bola som tam viackrát, vystupovala som na akciách, sú tam výborní ľudia, ale samostatný koncert som tam ešte nemala. (Poznámka TASR: V známom rockovom duete s Petrom Jandom Jedeme dál spieva Petra Janů text „ … jó, volaly Louny, prej že máš tam zejtra s kapelou hrát…“)

-Aký je váš pohľad na ankety?-

Myslím, že dnes sú to podobné hry, ako je Superstar. Je to kšeft pre mobilných operátorov. Má to určitú cieľovú skupinu, ktorá je ochotná posielať SMS-ky, čo napríklad moja cieľová skupina už dávno nie je. Ja si predovšetkým vážim to, že mám plnú sálu, a je mi jedno, ako vyzerajú ankety. Ale keď to ľudí baví, tak nech sa páči.

-Ako ste reagovali na prvé oslovenie na účinkovanie v muzikáli?-

Začínala som v divadle Semafor a či chcete, alebo nie, tak to vlastne muzikálové divadlo je. Bola som rada, že ma Adam Novák oslovil do Bedárov, pretože sa mi po divadle aj cnelo. Koncertovala som s kapelou, tak som bola rada, že sa do divadla môžem vrátiť. A hlavne tá postava pani Thénardierovej bola úžasná. Hrala som dvojicu s Jiřím Kornom, hrali sme takých špekulantov, ktorí bez jediného škrabanca prechádzajú celým príbehom, pretože sa zo všetkého vykrútili. Potom sa roztrhlo vrece s muzikálmi a ja som si zahrala v trinástich.

-Viete povedať, v akom poradí išli?-

Uch, počkajte, Les Misérables (Bedári), Sny nocí svatojánskych s Mestským divadlom Brno, 451 stupňov Fahrenheita, Niekto to rád horúce v Karlíne, Hamlet, Galileo, Krysár, Traja mušketieri, Angelika, Golem a Nech žije rokenrol.

-Ste oslavný typ?-

Ani nie, keď som mala 50, tak už mesiac predtým začali chodiť ľudia a pýtať sa ma, kde urobím oslavu, aká bude a podobne. Sama som sa pýtala, či päťdesiatka je nejaký extra dôvod na oslavu. Mala som okolo tohto dátumu pár dní voľno, tak som zavolala do jednej cestovky a kúpila si zájazd do Egypta. Ten deň „D“ som prežila na ležadle, popíjala drink, pozerala na more a bolo mi fajn.

-No dobre, to bolo pred desiatimi rokmi, ale čo teraz?-

Po tom, čo sa mi stalo minulý rok (poznámka TASR – 16. decembra 2011 zomrel speváčke manžel Michal Zelenka), tak som si povedala, že tohto roku si to oslávim. Že na to mám právo a že to oslávim s ľuďmi, ktorí ma chcú počúvať, a že to oslávim v Lucerne. Tak presne v deň mojich narodenín (19. 11.) som mala koncert v Lucerne. Podarilo sa a boli to skutočne moje najkrajšie narodeniny. Do šesťdesiatky som musela čakať, aby som si to tak pekne užila. Tá sála je magická, nikde to nemá takú atmosféru ako v naplnenej Lucerne.

-Celý doterajší život ste venovali hudbe, čo vám hudba dala a čo vzala?-

Nevzala mi nič a dala mi všetko. A zo všetkého mi pomohla. Zo všetkých strachov, zo všetkých stresov, zo všetkých smútkov mi pomohla muzika a publikum. Som mu za to veľmi vďačná. Vlani, v deň, keď mi odišiel môj muž, zariadila som pohreb, vrátila som sa domov, a hovorila som si: „Mám dnes dve vystúpenia. Pôjdem tam alebo nepôjdem?“ Teraz som si predstavila, že budem sama v tom prázdnom byte, budem si stále prehrávať, čo sa mi za tie posledné hodiny stalo. Tak som si povedala, že pôjdem a odspievam to. Tí ľudia nič nevedeli, čo sa mi stalo. Odspievala som vystúpenie, videla som šťastné oči, usmievajúce sa tváre, bavila som sa s nimi, ako by sa nič nestalo, a veľmi mi to pomohlo. Takže, tej muzike vďačím vlastne úplne za všetko.

-Komu sa poďakujete za úspech pri príležitosti životného jubilea?-

Mala som veľmi veľa šťastných stretnutí, ale poviem iba mená. Predovšetkým to bol môj muž Michal Zelenka, potom Ota Petřina, Zdeněk Rytíř pri mojich rockových začiatkoch, Karel Svoboda, Pavel Vrba, Eduard Krečmar pri strednom prúde, Antonín Matzner, ktorý ako producent vymyslel platňu, na ktorej bolo 12 piesní ocenených Oscarom. Ale aj František Polák, čo bol človek, ktorý vymyslel program Možno príde aj kúzelník, kde sme spolu urobili viacero podarených čísel. To budú asi tí najhlavnejší.

-Dve otázky na záver. Ktorú chcete najprv, veľmi ťažkú alebo ľahkú?-

Veľmi ťažkú.

-Dobre, vyberte tri NAJ pesničky z vášho repertoáru.-

Fakt veľmi ťažká – to sa nedá. (po krátkej pauze) Ale dobre: Už nejsem volná, Vzpomínky a Má pouť. Sú veľmi dôležité, hlavne Vzpomínky a Má pouť, pretože čím je človek starší, tým dostávajú iný výraz a význam, než keď sa nahrávali.

-Tu je tá ľahká – vaše želanie do najbližších dní?-

Aby mi Pán Boh prial zdravie, aby ma ešte chvíľu podporoval tak ako ten posledný rok. Pretože si hovorím, že potom strašnom prepade, ktorý som vlani mala, sa pomaly dvíham a narovnávam. Tak aby to ešte chvíľu vydržalo, aby som mohla ísť narovnaná a dopredu.

-Platí to aj pre budúci rok 2013?-

Ja som fatalistka a život beriem tak, ako ide. Dlhodobé plány nie sú namieste, preto žijem dnes. Aj preto nepotrebujem horoskopy či veštby. Zlé veci predsa vedieť nepotrebujem, tie tak či tak prídu a treba sa s nimi vysporiadať. Keď prídu dobré, budem mať radosť. Tak ako dnes po vydarenom koncerte.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nicholsonová si udržala post šéfky Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci

0 icon

Brusel 14. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá) bola v pondelok v Európskom parlamente (EP) opätovne potvrdená ako šéfka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) Nicholsonová predsednícke kreslo prestížneho výboru získala pôvodne v mene politickej frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), keď o…

Izraelský šéf diplomacie prisľúbil zlepšenie vzťahov s USA i Európou

0 icon

Jeruzalem 14. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maya Alleruzzo)   Nový izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid v pondelok prisľúbil zlepšenie vzťahov so zástupcami Demokratickej strany USA a tiež ukončenie "nepriateľských" vzťahov s Európou, aké podľa neho udržiaval expremiér Benjamin Netanjahu. Informovala o tom agentúra AFP Izrael počas Netanjahuovej 12-ročnej vlády podľa Lapida…

Naď: Prioritami Slovenska na summite v Bruseli bol rozvoj vzťahov medzi NATO a EÚ či posilňovanie kolektívnej obrany

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kenzo Tribouillard, Pool via AP)   Hlavnými prioritami Slovenska na dnešnom summite Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bruseli bol predovšetkým rozvoj vzťahov medzi NATO a Európskou úniou (EÚ), posilňovanie kolektívnej obrany a odstrašenia voči tradičným, ale aj novým bezpečnostným hrozbám. Skonštatoval to minister obrany SR Jaroslav Naď…

Heger spolu s Mikulcom aj s Krajniakom odsúdil účelové vynášanie informácií z vyšetrovania

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda vlády Eduard Heger, minister vnútra SR Roman Mikulec (obaja OĽaNO) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) odsúdili účelové vynášanie informácií z vyšetrovania, ktoré bráni v priechode spravodlivosti. O záveroch ich stretnutia informoval tlačový a informačný odbor Úradu…

Od strany Hlas-SD odznelo k optimalizácii siete nemocníc podľa Bittó Cigánikovej 23 klamstiev

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na minulotýždňovej tlačovej konferencii strany Hlas-SD podľa predsedníčky Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej odznelo 23 klamstiev. Člen zdravotníckeho výboru a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši minulý týždeň okrem iného konštatoval, že vláda ide de facto rušiť 22 regionálnych nemocníc,…

Čaputová na Bruselskom fóre hovorila o budúcnosti NATO

0 icon

Brusel/Bratislava 14. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kenzo Tribouillard, Pool via AP)   Summit NATO otvorí novú kapitolu transatlantických vzťahov a preukáže význam Európy a Severnej Ameriky, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok počas tzv. Bruselského fóra, kde hovoril najmä o agende 2030. Na tomto podujatí, ktoré predchádzalo samotnému summitu, vystúpila…

Záujem o očkovanie prejavilo 18 spoločností, zapojili sa U. S. Steel, kysucký Schaeffler aj Volkswagen

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Záujem o očkovanie vo firmách prejavilo 18 spoločností, v piatok sa začalo očkovať v košickom U. S. Steel aj v kysuckom závode Schaeffler. Na tlačovej besede k spusteniu očkovania v spoločnosti Volkswagen Slovakia o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský Automobilka pritom ponúka…

Polícia SR odmieta spájanie kolapsu dánskeho futbalistu s očkovaním proti COVID-19

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner) Dánskemu futbalistovi Christianovi Eriksenovi podľa Polície SR nezlyhalo srdce počas zápasu Dánsko – Fínsko v sobotu 12. júna pre očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Uviedla tak na sociálnej sieti v statuse Hoaxy a podvody. Odvoláva sa pritom na Giuseppeho Marottu, riaditeľa talianskeho futbalového klubu Inter…

Talianskom otriasla smrť 18-ročnej tínedžerky pár dní po očkovaní proti Covidu-19. Krajina pozastavuje vakcínu AstraZeneca do 60 rokov

0 icon

Rím 14. júna 2021 (HSP/Reuters/Foto: Facebook Camilla Canepa)   Talianska vláda v piatok oznámila, že obmedzuje použitie vakcíny COVID-19 od AstraZeneca na ľudí vo veku nad 60 rokov po tom, čo tínedžerka, ktorá dostala vakcínu, zomrela na vzácnu formu zrážania krvi Camilla Canepová zomrela vo štvrtok vo veku 18 rokov…

Očkovanie u všeobecných lekárov a pediatrov by sa malo spustiť od 1. júla

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Očkovanie u všeobecných lekárov a pediatrov by sa malo spustiť od 1. júla. Na tlačovej besede k spusteniu očkovania proti ochoreniu COVID-19 v závodoch spoločnosti Volkswagen Slovakia to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský Ako uviedol, najneskôr do konca týždňa ministerstvo zverejní výzvu pre…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Podvod s lôžkami v Nemecku potvrdený

0icon

Že ekonomický motív hýbe svetom je snáď zrejmé aj tým najväčším optimistom. 👉 Ani tzv. najvyspelejší ťahúni EÚ nie sú žiadnou výnimkou. 🤷‍♂️ 👉 Denník Bild je síce považovaný za nemecký bulvárny časopis, no upútavka na jeho článok na titulnej strane vzbudila pozornosť po celom Nemecku. 🧐 👉 Píše sa…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch ! (3)

0icon

..UROBILI " SME CHYBU. KANADSKÝ VEDCI BIJÚ NA POPLACH V S/VISLOSTI S VAKCÍNAMI mRNA ,,NA" KORONAVÍRUS „Urobili sme veľkú chybu,“ - tak Bayram Bridle, vírusový imunológ a odborný asistent na univerzite v Guelphe v Ontáriu, opísal výsledky vakcinačných štúdií s novými mRNA vakcínami proti koronavírusu. https://childrenshealthdefense.org/defender/covid-vaccine-spike-protein-travels-from-injection-site-organ-damage/ Výskum tímu v

Marek Brna

Západ je zhnité jablko

0icon

Ani všetky peniaze sveta nezakryjú obraz neradostného stavu spoločností patriacich k takzvanej západnej civilizácii. Je to obraz rozkladu. Všetko, čo jestvuje, podlieha procesu vzniku, vývoja, zániku. Vzostupu a pádu. Ako zrkadlo stavu spoločnosti môže poslúžiť zdravie obyvateľstva, stav životného prostredia, úroveň kriminality, umelecká tvorba, úroveň vedy a výskumu. Na jednotlivé …

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Máte radi morské prasiatka? Vo Švajčiarsku je nezákonné vlastniť iba jedno

0 icon

Zdá sa, že Švajčiarsko je jednou z najviac priateľských krajín na svete. Vo Švajčiarsku musíte mať aspoň dve morské prasiatka, inak porušujete zákon. Zákony o právach zvierat z roku 2008 zakazujú vlastniť iba jedno morčiatko, pretože sa môže cítiť osamelo. Morské prasiatka sú tu veľmi časté domáce zvieratá a Švajčiari ich zbožňujú, považujú…

Ako sa dostávajú nové slová do slovníka? Nie je to až taká záhada...

0 icon

Odkiaľ pochádzajú nové slová a ako sa transformujú z hovorových na oficiálne? Nové slová sa musia šíriť v kultúre, aby sa dostali do slovníka. Musia sa používať a chápať. Nové slová majú oveľa väčšiu šancu na pridanie do slovníka, ak ich uvidíte v tlačenej forme alebo ich budete počuť v…

Záhada: Stroj Hansa Colera. 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Opäť sa spoločne pozrieme na obdobie druhej svetovej vojne. Jednou z najzaujímavejších vedeckých záhad druhej svetovej vojny je stroj na voľnú energiu navrhnutý Hansom Colerom. Začíname prvou časťou dvojdielneho článku. Máme veľké šťastie, že sa o tomto stroji zachovali záznamy vrátane podrobných výkresov, popisov, ako funguje,…

Ako najlepšie zmraziť chlieb, aby bol neskôr ako čerstvý?

0 icon

Ukázalo sa, že najjednoduchší spôsob zmrazenia chleba je zároveň najlepším spôsobom zachovania chuti. Ak teda kupuješ chlieb do zásoby a nie na okamžitú spotrebu. Jedným z najchutnejších pôžitkov života je čerstvo upečený chlieb, ktorý chhrumkavo láka tvoje zmysly. Má to však jeden háčik - bochník remeselníckych kváskov, ktorému v pekárni…

Vo svete IT

Máte v reproduktore vášho smartfónu nečistoty, či vodu? Pomocou tejto aplikácie môžete váš reproduktor vyčistiť!

0 icon

Naše smartfóny môžu byť vystavené nie najvhodnejším podmienkam. Napríklad mnohí z nás ich používajú vo vlhkom, či prašnom prostredí. V prípade smartfónov, ktoré disponujú rôznymi stupňami IP certifikácie, to nie je tak veľký problém. Nie však každý smartfón disponuje zvýšenou odolnosťou voči vniknutiu nečistôt a vlhkosti do teľa zariadenia. Tým…

Nefungujú vám notifikačné bubliny? Niektoré Xiaomi smartfóny čoskoro získajú opravu!

0 icon

Notifikačné bubliny fungujúce v systéme Android 11 sú kameňom úrazu každého užívateľa. Majitelia Xiaomi smartfónov isto poznajú problémy s klávesnicou pri písaní správ prostredníctvom notifikačných bublín. V niektorých prípadoch sa dokonca notifikačné bubliny nezobrazujú vôbec, zdá sa však, že naše trápenie je u konca. Xiaomi len nedávno prezradilo, že oprava…

Pozrite sa, ako môžete použiť váš Android smartfón ako WiFi repeater

0 icon

Približne 2 týždne dozadu sme vám priniesli článok, v ktorom sme vám ukázali, ako môžete zdieľať WiFi pripojenie z vášho smartfónu prostredníctvom technológie Bluetooth. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti ďalšiu možnosť, ako môžete zdieľať vaše WiFi s ďalšími zariadeniami. V tomto prípade sa dokonca nebojíme povedať, že ide…

Elon Musk nás všetkých dostal! Tesla predala časť Bitcoinov, ktoré spoločnosť vlastnila

0 icon

Elon Musk posledné týždne zapĺňa v súvislosti s témou Bitcoinov plátky mnohých médií. Dôvodom je, že hoci Tesla začala začiatkom tohto roka prijímať Bitcoin ako platidlo, tak niekoľko mesiacov na to, Musk oznámil, že za Bitcoiny si už auto spoločnosti nekúpite. Dôvodom je ich ťažba a vplyv na životné prostredie,…

Posledná aktualizácia Windowsu 10 priniesla panel s počasím a správami. Viete, kde ho nájdete?

0 icon

Microsoft len niekoľko dní dozadu začal distribuovať aktualizáciu pre Windows 10 počítače, ktorá priniesla jednu z významnejších noviniek, ktorou je aktívny panel s počasím a správami. Funkcia ako taká sa volá „Správy a záujmy“ a v našom regióne využijete (zatiaľ) najmä informáciu o počasí. Nový panel s počasím a správami…

Armádny Magazín

Vojenský historický ústav pripravil interaktívnu mapu lokalít múzejných exponátov

0 icon

Slovensko, 14.jún 2021 (AM) – Vojenský historický ústav pripravil pre nadšencov vojenskej histórie Slovenska interaktívnu mapu, ktorá znázorňuje rozmiestnenie múzejných exponátov oboch múzejných oddelení Vojenského historického múzea, ktoré boli na základe prejaveného záujmu zapožičané alebo prenajaté múzeám, územne

Merkúr. Čo vieme o prvej ruskej neviditeľnej lodi?

0 icon

Rusko, 14.jún 2021 (AM) – Kedysi to bola loď s delami, súčasné majú moduly. S prvou bojovali Rusi proti Turkom. Jej menovkyňa bude neviditeľná pre radary. Ide o drahú módnu hračku, alebo o naliehavú potrebu pre Rusko?   V máji 1829 sa malej ruskej brige Merkurij podarilo poraziť dve

Ukrajina vyslala na Donbas ďalších ostreľovačov a diverzantov

0 icon

Luhansk. 14. júna (AM)  – Príchod niekoľkých prieskumných skupín ukrajinských ozbrojených síl bol zaznamenaný v blízkosti frontovej línie na Donbase, informoval Ivan Filiponenko, predstaviteľ tlačovej služby Ľudovej milícií Luhanskej ľudovej republiky. Jedna z týchto skupín sa objavila 6. júna neďaleko oblasti obce Trjochizbenka, ktoré je pod kontrolo

Jedinečný a efektívny spôsob boja proti mafii, ktorému svetoví ľudsko-právni aktivisti nefandia

0 icon

Thajsko, 14.jún 2021 (AM) – Dnes si povieme o veľmi zaujímavej, aj keď zdanlivo nie úplne legálnej metóde boja proti mafii, ktorú vo svojej krajine použil thajský kráľ Rama IX (1928-2016). Svetové spoločenstvo sa na neho prekvapivo vrhlo s ostrou kritikou ochrany ľudských práv, ale Rama IX pos

Zacharovová vysvetlila ako to vlastne je s ruskou vojenskou základňou v Sudáne

0 icon

Rusko, 14.jún 2021 (AM) - Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie sa prvýkrát vyjadrilo k sudánskemu zákazu výstavby ruskej vojenskej základne. Pred niekoľkými týždňami vyšlo najavo, že sudánske úrady vydali zákaz výstavby ruskej vojenskej základne na ich území. Sudán požiadal, aby ruská armáda z krajiny stiahla všetko vojenské vybavenie a zbrane a

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali